[+] Backupy i lustrzana kopia

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

[+] Backupy i lustrzana kopia

Post autor: ano »

Witam
Stawiam nowy serwer vps i tym razem chciałbym naprawdę dobrze go zabezpieczyć
1. Chciałbym zrobić backupy w czasie rzeczywistym, czyli dowiedzieć się jak to się robi profesjonalnie, głównie zależy mi na bazie danych?
2. Gdybym miał dwa serwery, to jak zrobić z nich lustrzaną kopie, czyli jak zrobić by jeden serwer przejmował całą funkcjonalność gdy ten drugi zawiedzie?
Ostatnio zmieniony 23 października 2016, 10:35 przez ano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Backupy i lustrzana kopia

Post autor: LordRuthwen »

Poczytaj o replikacji i keepalive, to ci powinno wystarczyć do ogarnięcia tematu.
Chodzi mi oczywiście o replikację baz danych https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en ... ation.html
Pliki możesz synchronizować np za pomocą narzędzia rsync lub innego btsync, lub po prostu mieć wspólny zasób, np. na nfsie.
Kwestia przejmowania funkcjonalności... albo robisz to za pomocą keepalive i adresu funkcyjnego, który przechodzi pomiędzy maszynami w razie ich padu, albo (wg mnie lepsze wyjście), od początku postawić przed nimi jakiś load-balancer, np haproxy i pchać na nie ruch równomiernie. Haproxy samo w sobie stwierdzi, że jeden z backendów zdechł to nie będzie na niego pchać ruchu.
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

Re: Backupy i lustrzana kopia

Post autor: ano »

Dzięki, właśnie o to mi chodziło
Teraz poczytam co z tego będzie dla mnie najlepsze a potem, będę pytał dalej
ODPOWIEDZ