[+] Edycja plików konfiguracyjnych

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

Re: Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: ano »

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -i '164,168s/AllowOverride None/AllowOverride AuthConfig/' /etc/apache2/apache2.conf
Nie jest to to o co mi chodziło bo jak coś dodam to przestanie mi działać, ale dzięki, na tą chwilę mi to w zupełności wystarczy
sorry ze nie podałem pliku który chcę edytować
domyślam się ze to maks co mogę wyciągnąć z seda
przy okazji ponawiam pytanie jakiej funkcji korzystają programy do odczytu konfiguracji, grepują czy mają jakąś lepszą funkcje
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: dedito »

Użyłeś zakresu wierszy.
Ja bym proponował użyć zakresu bloku tekstowego np.

Kod: Zaznacz cały

sed -e '/<Directory [/]var[/]www[/]>/,/<[/]Directory>/s/AllowOverride none/AllowOverride AuthConfig/' /etc/apache2/apache2.conf
wtedy co byś nie dopisał to sed wyszuka i zamieni tlko to co jest w zakresie znaczników directory /var/www
Programy korzystają z różnych funkcji, mogą wykorzystywać gotowe narzędzia typu grep lub mają własne mechanizmy wyszukiwania.
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

Re: Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: ano »

Nie wiem gdzie wy wyczytaliście taki sposób użycia z tych linków których mi wysłaliście, tam nie ma nic na wzór tego co mi napisałeś, dzięki za komendę, działa :D

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -ie '/<Directory [/]var[/]www[/]>/,/<[/]Directory>/s/AllowOverride None/AllowOverride AuthConfig/' /etc/apache2/apache2.conf
przy okazji czym się różni [/] od \/?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: dedito »

Przykład był w pkt. 1.4 z linka, który wcześniej podałem.
W tym przypadku użycie [/] lub \/ daje ten sam efekt, przynajmniej wg mojej wiedzy, bo sed znam tyle co wcale i bardzo rzadko z niego korzystam.
Jak problem rozwiązany to proszę oznaczyć wątek.

Zostawię jeszcze otwarty jakby ktoś miał bardziej eleganckie rozwiązania problemu.
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

Re: [+] Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: ano »

Nie trzeba to jest właśnie to o co mi chodziło, fakt dopiero teraz zrozumiałem ten pkt 1.4
dziękuję za napisanie komendy :D
ano
Posty: 38
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 14:18

Re: [+] Edycja plików konfiguracyjnych

Post autor: ano »

Przy okazji [/] jest nie poprawnym użyciem, jak zwykle musiałem się przekonać o tym osobiście

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -e 's/#<Directory [/]srv[/]>/#<Directory [/]srv[/]>/' /etc/apache2/apache2.conf
w zamian należy stosować \/

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -e 's/#<Directory \/srv\/>/#<Directory \/srv\/>/' /etc/apache2/apache2.conf
Dla potomności
Zablokowany