Nauka administrowania serwerem

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Nauka administrowania serwerem

Post autor: Alion »

Zainstalowałem na swoim komputerze virtualbox'a, a na nim najnowszego debiana 8.4.0 bez środowiska graficznego. Chciałbym nauczyć się możliwie jak najwięcej o tym systemie. Prosiłbym was o polecenie mi jakiegoś kursu lub materiałów, dzięki którym nauczę się podstawowych czynności administrowania serwerem. Docelowo chciałbym umieć utworzyć na nim ftp, zainstalować php, mysql i wszystko, co potrzebne do założenia na nim strony internetowej(włączając zabawę z DNS i podpinaniem domeny).

Serwerowi dałem 512MB ramu i 8GB pamięci wirtualnej.






System na moim komputerze to ubuntu 16.04 - mam nadzieje, że mi to nie utrudni nauki.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Yampress »

To się tak nie robi.
Wpisujesz DNS w wyszukiwarke ( google) i czytasz wszystko. Zasada działania, jakimi programami to można zrobić, a potem jak skonfigurować dane programy. Studiujesz każdą opcje w ustawieniach do czego jest. Gdy nauczysz się o jednej usłudze uczysz się kolejnej. Czytanie o wielu niepotrzebnych śmieciach pozwoli jedynie stracić czas
Awatar użytkownika
rubenz
Posty: 28
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 16:45

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: rubenz »

Zainstalowałem na swoim komputerze virtualbox'a, a na nim najnowszego debiana
najlepiej wykup sobie jakiś tani vps i na nim ćwicz konfigurację systemu, stawianie usług, zabezpieczanie ich, analizowanie logów itd. masz wtedy pełnoprawne realne środowisko z realnymi zagrożeniami itd
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Yampress »

rubenz pisze:
Zainstalowałem na swoim komputerze virtualbox'a, a na nim najnowszego debiana
najlepiej wykup sobie jakiś tani vps i na nim ćwicz konfigurację systemu, stawianie usług, zabezpieczanie ich, analizowanie logów itd. masz wtedy pełnoprawne realne środowisko z realnymi zagrożeniami itd
Na razie nic nie umie. Nawet zapewne obsługi SSH! Niech poćwiczy na VB, potem może się dalej bawić dalej
Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Alion »

No nie, ssh akurat umiem obsługiwać. Miałem kiedyś darmowego VPS'a na host1free, ale wolę zostać przy VB, bo na sam początek nie chcę tracić kasy, i tak nic sensownego na początku nie zrobię z tym serwerem. Host1free już nie udostępnie darmowych serwerów.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Yampress »

No tak. Jeśli nic sensownego nie masz do wystawienia to po co kupować vps.
Może ktoś ze znbajiomych podaruje Ci skrawek lądu i zasobów na swoim serwerku
Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Alion »

Nie mam znajomych w tej branży, a na dodatek jestem samoukiem. Kupię serwer, jak tylko naucze się niezbędnego minimum. Teraz jestem przy instalowaniu php, mysql i nginix'a :D

Może polecicie jakiś zagraniczny hosting VPS?
Awatar użytkownika
rubenz
Posty: 28
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 16:45

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: rubenz »

Nie mam znajomych w tej branży, a na dodatek jestem samoukiem
i bardzo dobrze, ja też. Do zastosowań hobbystycznych i prywatnych jak najbardziej wystarczy
Może polecicie jakiś zagraniczny hosting VPS?
przejrzyj ofertę ovh, mają maszynki na KVM za grosze ~15zł/msc (lokalizacja maszyn we Francji/Kanadzie) ale firma jest na Polskim rynku i można spokojnie płacić zwykłym przelewem bankowym w złotówkach
Alion
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2016, 17:48

Re: Nauka administrowania serwerem

Post autor: Alion »

Czytałem bardzo wiele złych opinii o ovh. Podobno serwery tam nagle przestają działać na długi okres czasu, a obsługa ignoruje wezwania.
ODPOWIEDZ