[+] Prosty backup folderu co 24h i raz w tygodniu

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Deireadh
Posty: 37
Rejestracja: 12 października 2013, 01:30

[+] Prosty backup folderu co 24h i raz w tygodniu

Post autor: Deireadh »

Witam. Chcę się upewnić, że dobrze robię backup folderu (co 24h i raz w tygodniu).

Chcę zrobić to poprzez:

Kod: Zaznacz cały

crontab -e
Następnie dopisać w tym pliku dwa wpisy, tak by backupowało folder co 24h i raz w tygodniu. Wiem, że crony maj foldery typu daily, weekly itd, ale nie potrafię tworzyć takich plików/skryptów. Chcę, by backup zachował prawa użytkownika.

Przykład wpisu pokazany w crontab:

Kod: Zaznacz cały

0 5 * * 1 tar -zcf /var/backups/home.tgz /home/
Ja chciałem użyć tego:

Kod: Zaznacz cały

0 5 * * 1 tar -cpzf /var/backups/backup.tar.gz /home/
Z tego co czytałem... C by nadpisać stary plik (by nie było milion plików, a jeden). Z by spakować, no i P by skopiować prawa do pliku tak? No i czy plik musi mieć .tar.gz czy tgz jest nowszym uniwersalnym?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Dodając w ten sposób zrobisz tylko raz w tygodniu.
Do co 24h musisz zrobić drugi wpis, ale jeśli plik wynikowy będzie taki sam dla obu linii, to nie ma sensu robić co tydzień.
Deireadh
Posty: 37
Rejestracja: 12 października 2013, 01:30

Post autor: Deireadh »

Tak wiem, to tylko przykład. Chciałbym upewnić się czy dobrze wpisuje te cpzf, tar.gz. itd. Chcę mieć też starszy backup w osobnym folderze. Czasem zdarza się, że potrzebny jest starszy backup niż 24h, bo ten 24h może już być "stracony".
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Dobrze wpisujesz.
kogoro
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 17:19

Post autor: kogoro »

Możesz również spróbować oprogramowania okienkowego, np. Back In Time i w opcjach poustawiać sobie tworzenie migawki zgodnie z własnymi preferencjami.
Deireadh
Posty: 37
Rejestracja: 12 października 2013, 01:30

Post autor: Deireadh »

Czym różni się wpisanie ".tar.gz" a samego ".tgz"? No i co oznacza taki komunikat "tar: Removing leading `/' from member names"? bo to mi wyskakuje gdy ręcznie robię backup
4Ri3L
Posty: 20
Rejestracja: 21 listopada 2014, 16:15
Lokalizacja: 52C23CiN

Post autor: 4Ri3L »

Kolego spróbuj sobie backup-manager z repo, jest prosty w konfiguracji i dobrze robi to co ma robić. Przy instalacji zapyta się co chcesz kopiować i gdzie ma umieszczać paczki. W /etc/backup-manager.conf poustawiaj sobie wszystko (jest tam sporo ustawień, ale dobrze wszystko objaśnione)
Jak ogarniesz config klepnij: backup-manager --verbose żeby sprawdzić czy wszystko dobrze robi i nie zgłasza żadnych problemów. Jeśli wszystko jest dobrze, zrób sobie np. tak:
W /etc/cron.daily/

Kod: Zaznacz cały

nano backup-manager
Wklej tam

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash

/usr/sbin/backup-manager --verbose
i daj mu wykonywanie

Kod: Zaznacz cały

chmod +x backup-manager
Taki sam plik możesz dać w /etc/cron.weekly/, jeśli ma zachowywać to samo.

Jeśli każdego dnia ma robić kopię innych plików niż tych raz w tygodniu, zrób dwa konfigi w /etc/ np.:

/etc/backup-manager-dzienny.conf i /etc/backup-manager-tygodniowy.conf pozmieniaj w nich tylko ścieżki do plików/katalogów i wpisy w cron wpisz tak:

/etc/cron.daily/backup-manager

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash

/usr/sbin/backup-manager -c /etc/backup-manager-dzienny.conf
/etc/cron.weekly/backup-manager

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash

/usr/sbin/backup-manager -c /etc/backup-manager-tygodniowy.conf
I powinno działać tak jak chcesz :) W configu backup-manager'a możesz sobie ustawić jaki ma być rodzaj paczki .tar .zip .bzip. bzip2 itp

Powodzenia
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

A samo tgz od tar.gz nie różni się niczym, to ten sam plik tylko pod inną nazwą. tgz jest pozostałością po DOS-owych systemach plików.
Deireadh
Posty: 37
Rejestracja: 12 października 2013, 01:30

Post autor: Deireadh »

Dziękuje wszystkim za pomoc ;)
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Spójrz proszę na tytuł pierwszego postu w wąŧku - tak na forum debian.pl oznaczamy tematy jako rozwiązane ...
Zablokowany