Serwer drukarki na linuxie - cups - problem z dodaniem drukarki

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
ziooober88
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2015, 00:00

Serwer drukarki na linuxie - cups - problem z dodaniem drukarki

Post autor: ziooober88 »

Witam, chcę sobie skonfigurować serwer drukarki na linuxie. Chcę to postawić na cups'ie. Czyli samba i do tego cups. Wszystko zainstalowałem i po wpisaniu localhost:631 wchodzi mi strona cupsa i tam dodaję moją drukarkę. Cups automatycznie ją wykrywa i na samym końcu jak już wybiorę wszystkie rzeczy i chcę dać dodaj drukarkę to wywala mi błąd:
Nie można dodać drukarki:
Zabronione
Konfig cupsa wygląda następująco:
ServerName serwer_wydruku
ServerAdmin root@serwer_wydruku
AccessLog /var/log/cups/access_log
ErrorLog /var/log/cups/error_log
LogLevel info
MaxClients 100
BrowseAddress @IF(eth0)

<Location />
Order Deny,Allow
Deny From All
Allow From 192.168.1.*
</Location>

<Location /admin>
Order allow,deny
Allow all
</Location>
Listen 631
Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak? Bo walczę już z tym 3 dni i żadnych efektów. Cups jest w wersji 1.5.3
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Do cups'a logujesz się jako root?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Allow From 192.168.1.*

Jaką masz adresacje w sieci?
ziooober88
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2015, 00:00

Post autor: ziooober88 »

Problemem okazało się to, że logowałem się jako user a nie jako admin i dlatego nie mogłem dodać tej drukarki. Dzięki wielkie za pomoc.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Wszelkie globalne zmiany konfiguracyjne systemu robi zawsze root.
Wszystko co masz skonfigurowane poza swoim katalogiem domowym to już nie twoje tylko roota.
ziooober88
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2015, 00:00

Post autor: ziooober88 »

Wszystko ładnie mi śmiga jeżeli drukuję pliki z worda czy txt. Problem mam z wydrukowaniem plików pdf. Co zrobiłem? Zainstalowałem:
apt-get install cups-pdf
oraz
apt-get install xpdf
następnie wyedytowałem plik:
/etc/xpdf/xpdfrc
zmieniłem:
psFile "|lpr"
na
psFile "|lpr -P HPC5280
po tym wszystkim restart cupsa i pdfy dalej się nie drukują. Dlaczego? Opis tej instalacji znalazłem na jakimś forum i niektórym pomogło. Mi nie chce. Pomocy.

Katalog
/home/PDF - jest utworzony ale jest cały czas pusty
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

cups-pdf jest wirtualną drukarką pozwalającą drukować wszystko do formatu pdf poprzez cups.

A jeszcze takie pytanie. Pdf nie dukują się fizycznie? Tzn na drukarce ? czy nie drukują się do pliku pdf?

Do drukowania w pdf nie potrzeba lpr. Ale jeśli dalej chcesz trzymać się tej metody, tzn musisz przesyłać potokiem do lpr to chyba musisz ten pakiet zainstalować...
https://packages.debian.org/search?keywords=lpr


A zainstalowałeś pakiet cups? cups-pdf jest tylko rozszerzeniem do systemu drukowania cups...
ziooober88
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2015, 00:00

Post autor: ziooober88 »

Kolego ja mam to tak skonfigurowane, że mam serwerek na linuxie i do tego jest podpięta drukarka, która robi za drukarkę sieciową. Do niej jest podłączone 4 kompy które mogą z niej korzystać. I problem polega na tym, że otwieram sobie plik na windowsie w formacie pdf i daje na drukuj i nic się nie drukuje. Wyskoczy mi koło zegara ikonka drukarki ale po najechaniu na nią pokazuje się "0 oczekujących" jak dam drukowanie z worda to po najechaniu na ikonkę drukarki pokazuje się "1 oczekujących" i wszystko się wydrukuje a tutaj z tym pdf mam problem.

Kolejna sprawa to nie wiem o co chodzi z tym drukowaniem do pliku. Bo czytam na różnych forach i nie wiem jak to ma działać. Czy dobrze rozumuję? Otwieram plik na windowsie tego pdfa i daję drukuj i serwer cups drukuje to w pewien sposób do pliku i potem ja ten plik mam wydrukować? Bo nie za bardzo wiem na czym to polega. W utworzonym katalogu PDF nie znajdują się żadne pliki czyli odpowiadając na Twoje pytanie pdf nie drukuje się fizycznie i nie drukuje się do pliku.

I jakiej metody chcę się trzymać to nie wiem bo nie mam ściśle określonego sposobu działania bo zabawę z linuksem dopiero zaczynam :)

Pakiet cupsa mam zainstalowany bo za jego pomocą dodałem sobie drukarkę przy pomocy strony http:localhost:631 i tutaj dodałem tą drukarkę i to mi działa (wszystko drukuje oprócz pdf). Cups-pdf tez zainstalowałem ale co dalej z tym zrobić to nie mam pojęcia.

I pytanie takie, to co mi kolega podał do zainstalowania to czy mogę to jakimś poleceniem z telneta zainstalować? Bo narazie jestem na etapie instalowania wszystkiego poleceniami.

Z góry wielkie dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

drukowanie do pdf -> to zapisanie dokumentu w formacie pdf przez wirtualną drukarkę pdf... i to zapisuje wlasnie e tym katalogu co podałes /home/PDF


drukujac normalnie -> plik jest wysylany na drukarke fizyczną no i dokumasnt masz na papierze. Tutaj jest drukarka wirtualna, która zamiast wydrukować na papierze, zapisuje to do formatu pdf w pliku..

Instalując ten pakiet cups-pdf nie osiągniesz drukowania pdf do fizycznej drukarki sieciowej tak jak to zrobiłeś i tak jak to chcesz osiągnąć.
To zupełnie nie ta droga jaką obrałeś.




Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

Pozwolę sobie dopisać: u mnie drukowanie typu

Kod: Zaznacz cały

lpr [i]cośtam[/i]
zaczęło śmigać dopiero jak doinstalowałem

Kod: Zaznacz cały

ii  [b]cups-bsd[/b]                              1.7.5-11                            i386         Common UNIX Printing System(tm) - BSD commands
Poza tym problem mam podobny - na kompie serwerze (Jessie) mogę drukować wszystko, ma kompie (Wheezy), który jest podpięty do tej drukary udostępnionej poprzez serwer mogę drukować "prawie wszystko" - nie śmiga PDF, nie mogę np. wydrukować obrazków. Logi cupsa niestety milczą.
ODPOWIEDZ