Jaki system na serwer

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Atom
Posty: 28
Rejestracja: 18 marca 2009, 22:57

Jaki system na serwer

Post autor: Atom »

Witam może to bardzo dziwne pytanie ale jaki system polecacie do budowy serwera www, e-mail, ftp.
Nie mogę się zdecydować pomiędzy Debianem, Gentoo i któregoś z rodziny BSD.
System przede wszystkim kusi się cechować stabilnością i bezpieczeństwem.
I dodatkowo zapytam jaki system plików instalowaćBtrfs, ZFS,JFS.
Zależy mi na swobodnym dostawianiu dysków i powiększania macierzy i wydajności

Z góry dziękuję
OgrzesiekO
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 03 lutego 2014, 11:43

Post autor: OgrzesiekO »

Mi do tego wszystko odpowiada Debian, ani razu mnie nie zawiódł ;]
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

freebsd/debian/centos
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Odnośnie systemu plików to ZFS w linuxie pożera mnóstwo pamięci, więc jeśli wybór padnie na niego to polecam *BSD. BTRFS działa świetne, u mnie ponad pół roku na laptopie bez żadnych problemów (a korzystam z wielu jego możliwości m.in. woluminów, kompresji w locie, systemu snapshotów - takie małe "time machine" na lapku). BTRFS nawet ostrzegł mnie w porę przed awarią doszczętną dysku dzięki czemu nie straciłem danych z niego. Na razie w BTRFS nie działa zbyt dobrze quota https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=63071 u mnie ten błąd występuje nadal na kernelu 3.13, ale jak wyłączyłem quota na partycji btrfs to wszystko działa. Jeśli chodzi o Twoje wymagania to BTRFS pownien się świetnie sprawdzić, ale polecam jak najnowsze jajko (w 3.14 dodali no-holes poprawiający wdajność, ale zmieniający strukturę filesystemu przez co nie jest kompatybilna ze starszymi jajkami), i jak najnowsze btrfs-tools (z backportów). Zajrzyj https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Changelog.
Atom
Posty: 28
Rejestracja: 18 marca 2009, 22:57

Post autor: Atom »

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Zagłębiłem się bardziej w temat i systemy które mi zaproponowano i rzeczywiście freebsd idealnie się nadaje do moich zastosowań.
Jeśli chodzi o system plików też stawiałem na BTRFS lecz wiele osób źle wypowiada się na jego temat. Że nie stabilne, są nawet wpisy użytkowników którym rozpadał się cała partycja.
Zaryzykuję i sprawdzę BTRFS
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

ODPOWIEDZ