Dodanie do home drugiego dysku.

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Awatar użytkownika
bart86
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 18 września 2012, 18:48

Dodanie do home drugiego dysku.

Post autor: bart86 »

Na serwerze dedykowanym w OVH mam dwa dyski po 2TB, mam możliwość przeprowadzenia instalacji Debian Wheezy na jednym dysku 2TB chce go podzielić /- 20GB, /home- pozostałe i 512MB - SWAP. Po zainstalowaniu systemu zostanie nieużyty drugi dysk 2TB który chciałbym dołączyć do partycji /home tak by home obejmowało partycje na pierwszym dysku oraz cały drugi dysk. Czy jest to wykonalne i jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Najprościej to można utworzyć na partycji /home jakiś katalog i do niego montować drugi dysk. A jeżeli chcesz oba dyski traktować jako jedną przestrzeń pamięci (urządzenie) to zainteresuj się tym: http://pl.wikipedia.org/wiki/LVM
Awatar użytkownika
bart86
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 18 września 2012, 18:48

Post autor: bart86 »

chciałem zrobić serwer plików tak aby partycja /home miała cała przestrzeń z dwóch dysków ~3,9TB tak aby programy mogły korzystać z całej przestrzeni po prostu jako prosta ścieżka /home
LVM chyba się tu sprawdzi
tylko że chciałbym ten drugi dysk dołączyć po zainstalowaniu systemu i tak się chyba nie da
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Da się. Możesz zainstalować Debiama onstalatorem na LVM a później po starcie dodać drugi dysk do LVM i powiększyć filesystem.
Awatar użytkownika
bart86
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 18 września 2012, 18:48

Post autor: bart86 »

ok format zrobiony i nie mogę sobie z tym poradzić jak zwiększyć partycje /home o ten drugi dysk?
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Ehh. Czy aż tak trudno poszukać nawet tutaj. entries/78-Instalacja-Debiana-za-pomoc% ... minie-LVM2. Na dole masz link z większą ilością informacji o lvm2.
Awatar użytkownika
bart86
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 18 września 2012, 18:48

Post autor: bart86 »

poradziłem sobie za pomocą webmina
ODPOWIEDZ