Ile stacji w sieci ?

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Ile stacji w sieci ?

Post autor: Rady »

Mam takie pytanko ile maxmalnie stacji roboczych z Windowsem XP mogę podpiąć do Samby na Debianie postawionej na serwerku IBM (procek 2,400 Xeon, Ram 256) żeby to ładnie wszystko chodziło ??
Demerzel
Beginner
Posty: 187
Rejestracja: 06 czerwca 2007, 14:44

Post autor: Demerzel »

Dwa lata temu postawiłem Sambe na szkolnym komputerku. Jak mnie pamięć nie myli Pentium poniżej 2GHz i 256MB RAM. Na sale 12 komputerów radziło sobie swobodnie. Więcej zależy od tego jak aktywni są użytkownicy niż ilu ich jest. Samba działała jako "archiwum" z kursami dokumentami i różnościami. Raz miałem okazje patrzyć na monitor jak wszyscy zaczęli ściągać naraz większe ilości. Czasy ściągnięcia wielokrotnie wzrosły na komputerku nie można było nic zrobić ale się nie wywróciło. Ważniejsze co tam będzie i jak często użytkownicy będą z tego kożystać.
loleq
Posty: 66
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:59
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: loleq »

Zależy też jakie dyski - jeśli IDE/SATA na marnym kontrolerze (w co wątpię) to raczej słabo z wydajnością przy większej ilości równoczesnych transferów. Na SCSI lub dobrym SATA powinno dać się więcej więcej wyciągnąć, generalnie wszystko zależy od podsystemu dyskowego - no i tego, czy dyski są zestawione w RAID. Warto byłoby też mieć gigabitowy ethernet, żeby sieć nie stała się wąskim gardłem w całej tej imprezie.
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Post autor: Rady »

Dyski są SCSI320 LVD dwa na taśmie z terminatorem, Ethernet 10/100/1000. Nie ma RAID.

Stanowisk podpiętych bedzie około 25 - 30.

Co bedzie robione ??

Są tam programy udostępniane które klient odpala ze swojego stanowiska i program ładuje się w RAM na komputerze klienta i kożysta z baz danych w formacie DBF na serwerze. (operacje na bazach danych DBF zgromadzonych na serwerze)

Podpięta jedna drukara laserowa do serwera.

Około 30 drukarek na osobnych print serwerach w tej samej domenie co Samba.

Internet zrobiony na osobnym serwerze wiec to bedzie tylko serwer plików i kontroler domeny.

Planuje nie odpalać wogóle środowiska X-org podczas pracy klientów na serwerze. (ale je zainstaluje do moich celów modyfikacyjnych)

Użytokwnicy bedą z tego kożystać 8 godzin non stop. poniedziałek - piątek.

Dodam że teraz na tym serwerze chodzi NetWare 4.11 i 21 stanowisk na nim pracuje na tych samych bazach i dziala to szybko.
loleq
Posty: 66
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:59
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: loleq »

A masz jakieś pomiary ilość tranferu? Np. GB/dzień? To by dało bardziej ścisłą odpowiedź - ale podejrzewam, że 30 stanowisk to będzie pryszcz dla takiej konfiguracji... zwłaszcza, jeśli na NW 4.11 to działa z 256MB RAM. A pamięci powinno się dać dołożyć bez problemu.
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Post autor: Rady »

Tak da się doładować pamięci ale kosztuje ona około 600 zł za 512 (firmowa bo innej nie mam zamiaru pakować bo mogą się zdarzyć problemy). Ale już porozmawiałem z inżynierem IBM i dowiedziałem się że ten serwerek bez żadnych problemów poradzi sobie z Debianem i Sambą.

Dużo daje właśnie szybki dostęp do zasobów dyskowych opary na SCSI 320 LVD.
ODPOWIEDZ