Aktualna ksi

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
ndjaro
Posty: 41
Rejestracja: 13 października 2013, 15:16
Lokalizacja: Nowa Dęba

Aktualna książka o konfigurowaniu/stawianiu serwera

Post autor: ndjaro »

Witam. Szukam jakiejś aktualnej książki na temat stawiania serwerów na debianie. Znalazłem kilka pozycji ale z 2002 roku. Interesuje mnie konfiguracja DNS, samby, proftpd, apache, serwera poczty, bazy danych, konfiguracja sieci, dhcp, podział łącza, instalacja jakiegoś webmaila, quota na ftp, może coś o LMSie. etc. Chciałbym żeby było dużo przykładów konfiguracji żeby można było się wzorować. Polecacie coś?
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

http://debian-handbook.info/

Konfiguracja DNS, Samby, Apache, MySQLa się zawsze może delikatnie zmienić. Pozycje z 2002 roku są zapewne nieaktualne. Polecam Ci poszukać FAQ, HOWTOs a internecie.
ndjaro
Posty: 41
Rejestracja: 13 października 2013, 15:16
Lokalizacja: Nowa Dęba

Post autor: ndjaro »

Mam na oku:

1. Debian Linux. Księga eksperta
2. Debian GNU/Linux 3.1 Biblia

Kurcze ta książka co podałeś przydałaby się w PDF po Polsku.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Jak na poważnie myślisz o administratorce to przeproś się z j. angielskim.
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

... i nie wydasz ani złotówki na książki wszystko znajdziesz w dokumentacji.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Aby umieć stawiać serwer musisz przeczytać kilkadziesiąt książek. I są to książki dotyczące danej usługi/serwera...
Książka o apache o postfix, bind, itp
Bo widzisz w takiej 1 książce nigdy temat nie jest dokładnie wyczerpany, a jedynie napisane ogólniokwo i na dłuższą metę to Ci się wcale nie przyda
Ewentualnie manuale i howto z internetu.
Mam na oku:

1. Debian Linux. Księga eksperta
2. Debian GNU/Linux 3.1 Biblia
To są stare książki, a szczególnie ta 2 i na nic się nie przyda. Zamierzałem ją kupić chyba w 2003 roku ]:->
ndjaro
Posty: 41
Rejestracja: 13 października 2013, 15:16
Lokalizacja: Nowa Dęba

Post autor: ndjaro »

Kurcze no szkoda, że nie ma nic aktualnego. Ale czy tak diametralnie się to wszystko zmieniło, że ta lektura jest nieaktualna?

Windows ciągle się zmienia, są nowe wersje XP, 7, 8 ale ciągle jest to samo, o to samo chodzi, baza jest ta sama. To miałem na myśli w powyższym opisie.

Jak ktoś ma te książki, chętnie odkupie :)

To w takim razie nie ma polskich książek :(
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

Polecę tą: http://allegro.pl/linux-przewodnik-admi ... 66341.html, bardzo bardzo bardzo dobra na start.
Jest też nowsze wydanie z helionu, po upadku wnt wykupili chyba tłumaczenie: http://helion.pl/ksiazki/unix-i-linux-p ... unlip4.htm.
Z tej książki szybko opanujesz 'całokształt', dalej w zupełności powinno wystarczyć ci studiowanie dokumentacji żeby 'być na bieżąco'.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Przez ponad 10 lat dużo się zmieniło. Wiele składni "synax" w danych deamonach sie pozmieniało... Więc po co się dwa razy uczyć i dochodzić zmian. Lepiej od razu uczyć się aktualnego...


Wiesz ja tak robiłem kiedyś: interesował mnie serwer apacha: szukałem w internecie o nim różnych artykułów, how-to, wybierałem co najlepsze, drukowałem. I się uczyłem, instalowałem, testowałem na maszynach wirtualnych , na vps, itp...

Interesował mnie proftpd,vsftpd,ssh tak samo

Poza tym miałem książki z heliona, RM o apache, sambie, bezpieczeństwu serwerów i mnóstwo innych książek (razem ponad 10 tys stron) Do dziś mam 2 segregatory z wydrukowanymi kartkami z najważniejszymi tekstami i w każdej chwili mogę odszukać to co mi potrzeba. Bo w miarę uczenia się nowych rzeczy stare się zapomina i trzeba non stop przypominać.

Wiedza odnośnie serwerów jest tak wielka, że to jest niemożliwe aby zmieściła się dokładnie opisana w 1 książce. A jak jest to zgrubnie i zazwyczaj tylko temat zaznaczony, a nie dokładnie opisany. I za bardzo się nie przyda.
I nie licz ze tego nauczysz się w parę tygodni/ miesięcy.. To są lata pracy! Siedzenia w tym.
To tak jakbyś przeczytał książkę "szkoła hakierów" i po jej przeczytaniu był już hakierem ]:->
Awatar użytkownika
Lisowska001
Posty: 6
Rejestracja: 06 stycznia 2014, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lisowska001 »

Jeśli jesteś osobą początkującą to polecam tutoriale bluemana http://www.blueman.pl/download/pdf/pods ... erwera.pdf sama się na nich uczyłam stawiać VPS'y. Nie znajdziesz tam co prawda wszystkiego, ale dużo Cię naprowadzi, a resztę znajdziesz w google - powodzenia :-)
ODPOWIEDZ