Postfix, wysy

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
debianowiec
Posty: 15
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 20:50

Postfix, wysyłanie i odbieranie poczty

Post autor: debianowiec »

Witam.
Skonfigurowałem postfiksa według opisu z tej strony: http://www.perfectlinux.net/postfix.php
wszystko przebiegło bez problemów. Postfix uruchamia mi się bez problemów. Mam pytanie dotyczące wysyłania i odbierania maili. W jaki sposób mogę sprawdzić na Debianie, czy odebrało mi jakąś wiadomość na postfiksie? Ogólnie chodzi mi w jaki sposób wysyłam z postfiksa maila, czy odbieram maile? Czy na outlooku czy thunderbirdzie muszę coś konfigurować, i czy w konfiguracji postfiksa muszą być podane maile, pod które będę wysyłam wiadomości , które będą przechodziły przez postfiksa? Przepraszam za te pytania, ale pierwszy raz biorę się za postfiksa. Pozdrawiam serdecznie

Przedstawiam konfig:

Kod: Zaznacz cały

  # See /usr/share/postfix/main.cf.dist for a commented, more complete version


# Debian specific:  Specifying a file name will cause the first
# line of that file to be used as the name.  The Debian default
# is /etc/mailname.
#myorigin = /etc/mailname

smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU)
biff = no

# appending .domain is the MUA's job.
append_dot_mydomain = no

# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
#delay_warning_time = 4h

readme_directory = no

# TLS parameters
smtpd_tls_auth_only = no

smtp_use_tls = yes

smtpd_use_tls = yes

smtp_tls_note_starttls_offer = yes

smtpd_tls_key_file = /etc/postfix/ssl/smtpd.pem

smtpd_tls_cert_file = /etc/postfix/ssl/smtpd.pem

smtpd_tls_CAfile = /etc/postfix/ssl/smtpd.pem

smtpd_tls_loglevel = 1

smtpd_tls_received_header = yes

smtpd_tls_session_cache_timeout = 3600s

tls_random_source = dev:/dev/urandom

# See /usr/share/doc/postfix/TLS_README.gz in the postfix-doc package for
# information on enabling SSL in the smtp client.

myhostname = server
mydomain = server.siec.com
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
mydestination = server, localhost.localdomain, , localhost
relayhost = 
mynetworks = 127.0.0.0/8 192.168.1.0/24
mailbox_command = procmail -a "$EXTENSION"
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all

#SASL

broken_sasl_auth_clients = yes

smtpd_sasl_auth_enable = yes

smtpd_sasl_security_options = noanonymous

smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination

mailbox_command = procmail -a "$EXTENSION"

inet_protocols = all



myorigin = server.siec.com
server = server.siec.com
P.S Znalazłem polecenie mutt gdzie można wysyłać i odbierać maile. Z drugiego komputera w sieci wysłałem wiadomość pod adres:

Kod: Zaznacz cały

[EMAIL="192.168.1.3@server.siec.com"]192.168.1.3@server.siec.com[/EMAIL]
i mail bez problemu został wysłany z thunderbirda. Ale jak otwieram w Debianie z linii poleceń program mutt to nie mam żadnych wiadomości, a poniżej mam komunikat:

Kod: Zaznacz cały

t /var/mail/root not mailbox
Siedzę nad tym już trzy godziny, pomoże mi ktoś w naprawieniu tego problemu.

Czy możliwe jest wysyłanie maili w sieci lokalnej z klienta poczty thunderbird? W jaki sposób muszę skonfigurować thunderbirda pod postfiksa?
mendeczka
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 08:05
Lokalizacja: /dev/Socho

Post autor: mendeczka »

To przede wszystkim zapoznaj się z http://debian.linux.pl/threads/7287-Pos ... nfiguracja a rozwiąże to większość Twoich problemów
debianowiec
Posty: 15
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 20:50

Post autor: debianowiec »

mendeczka pisze:To przede wszystkim zapoznaj się z http://debian.linux.pl/threads/7287-Pos ... nfiguracja a rozwiąże to większość Twoich problemów
Dziękuję, czytałem to już wcześniej. Mam ostatnie pytanie. Mam na komputerze zainstalowany pełny system Windows7, w Windos7 mam zainstalowanego virtualboksa i na nim zainstalowanego Debiana. W Debianie na virtualboksie mam zainstalowanego i skonfigurowanego postfixa (uruchamia się bez błędów). I tu mam pytanie, czy w takiej sieci lokalnej jaką mam jest możliwe wysyłanie i odbieranie poczty przez serwer postfix?
Adres serwera Debiana to 192.168.1.3, ten adres mam przypięty do domeny lokalnej

Kod: Zaznacz cały

server.siec.com
(w pliku hosts mam to skonfigurowane na Debianie). Czy przy tej konfiguracji sieci mam możliwość testowania postfiksa?
Pozdrawiam.

Próbuje wysłać wiadomość testową z Windows7 z programu thunderbird na adres serwera:

Kod: Zaznacz cały

[EMAIL="192.168.1.3@server.siec.com"]192.168.1.3@server.siec.com[/EMAIL]
ale mimo wysłania wiadomości, nie dostaję żadnych odebranych wiadomości na postfiksie. Sprawdzam wiadomości w programie mutt, ale nie mam żadnych wiadomości mimo ich wysłania. Mam neostradę, dostęp do rutera, w którego opcjach NAT mam przekierowanie DNS na adres 192.168.1.3. Choć to przekierowania nie jest potrzebne w tym wypadku!
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

Wysyłać to powinien spokojnie, gorzej z tym odbieraniem będzie.

O wiele łatwiej i lepiej byłoby, gdybyś na fizycznym jakimś komputerze to testował.
Adam
debianowiec
Posty: 15
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 20:50

Post autor: debianowiec »

adasiek_j pisze:Wysyłać to powinien spokojnie, gorzej z tym odbieraniem będzie.

O wiele łatwiej i lepiej byłoby, gdybyś na fizycznym jakimś komputerze to testował.
Adam
Chodzi mi tylko czy przy tej konfiguracji co podałem, mogę testować postfiksa, bo na razie oprócz jego uruchomienia prawidłowego, nie mogę odebrać żadnego maila.
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

Toć ci napisałem, że wysyłać będzie spokojnie, tylko odbierać nie bardzo (to zależy bardzo od konfiguracji Virtualboxa i karty sieciowej). Więc testować w ten sposób postfixa to tak w 50% potestujesz.

Adam
ODPOWIEDZ