lepiej niż HTB?

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

lepiej niŻ HTB?

Post autor: dodi »

Witam grupowiczów,

Chciałem zapytać czy istnieje jakiś inny sposób "dzielenia łącza" lepszy od HTB? Słyszałem, że jest coś takiego, ale ma strasznie nieczytelną konfigurację. Jeśli wiecie o czym "mówię" proszę o opinie i jakieś materiały pomocnicze ;-)
Z góry dziękuje.
pzd :)
Marek
Posty: 5
Rejestracja: 30 czerwca 2006, 18:51

Post autor: Marek »

Jest: HFSC

Także czekam na wszelkie materiały z nim związane :)
fik
Posty: 30
Rejestracja: 21 czerwca 2006, 14:41
Lokalizacja: Mazury

Post autor: fik »

Ja tam z alternatyw dla HTB to znam tylko CBQ ;)
Dużo materiałow znajdzie się przez google.com.

Pozdrawiam
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Jest HFSC, w skrócie mogę opisać jego działanie. (bo nie ma dokumentacji)
Działa dosyć podobnie jak HTB, są klasy i podklasy, oraz dzielenie pomiędzy klasami.
Najważniejsze są parametry klas. Można je zrozumieć w ten sposób, jakby HFSC miało taki lepszy
mechanizm burst, taki płynny (ale który możne powiedziec moze byc rowniez ujemny :D ).

np. w htb rate 10kbit ceil 100kbit burst 30k, oznacza ze gwarantowane mamy 10k/s, maksimum 100k/s (nie wykorzystane jest dzielone pomiedzy sasiednie klasy), no i dajemy mozliwosc pobrania 30k z predkoscia przekraczajac ceil.

natomiast w hfsc, sa parametry rt (coś jak rate), oraz ls (coś jak ceil), oraz ul (absolutny ceil).
zamiast rt i ls, można użyć sc który jest skrótem na rt=ls.

rt (realtime)
ls (link sharing)
ul (upper limit)
sc (coś tam)

teraz parametry w tych opcjach

np (np. ssh).
rt m1 100kbit d 100ms m2 50kbit \
ls m1 100kbit d 100ms m2 80kbit \
ul 120kbit

co oznacz: gwarantujemy (rt) że ta klasa będzie miała 50 kbit, a maksimum to 80kbit, z tym że
pozwalamy tej klasie na pobieranie z prędkosiąć 100kbit przez pierwsze 100ms. klasa moze pozyczac od innych klas, ale nie moze przekroczyc 120kbit.


inny przykład (ruch www).
sc m1 0 d 500ms m2 80kbit \
ul 200kbit

przez pierwsze 500ms nie gwarantujemy niczego, ale potem zapewniamy minimum 80kbit, z możliwością pozyczania z innych klas az do 200kbit


sam nie dokonca wszystko rozumiem, wiec dyskusja mile widziana.

pozdro.

ps. hfsc i tak nie zdziała cudów jeśl mamy bardzo zapchane łącze (np. upload na dslach), nadaję się jeśli mamy rozsądny upload i chcemy poprostu zapewnić pewnym usługą (np. voip) lepsze parametry. slyszalem ze hfsc moze miec problemy przy bardzo duzej ilosci klas (np. 500, co jest spotykane przy dzieleniu downloadu). inna przewaga nad htb, nawet przy identycznej konfiguracji (czyli bez uzywania specyficznych dla hfsc cech) to to ze hfsc dziala dokladniej i plynnej (nie szarpie).
Marek
Posty: 5
Rejestracja: 30 czerwca 2006, 18:51

Post autor: Marek »

Bardzo Ci dziękuję :) Skąd to wiesz? :) Jak coś sobie jeszcze przypomnisz, to napisz proszę :)

Ciekawe dlaczego nie ma dokumentacji do HFSC :(
Gdy ja to próbowałem zastosować u siebie (w oparciu o inne skrypty) to nawet działało, ale nie było dostępu z zewnątrz do daemonów działających na serwerze (SSH, HTTP). Dziwne...
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Może coś zepsułeś w filtrach, lub może w iptables.
Marek
Posty: 5
Rejestracja: 30 czerwca 2006, 18:51

Post autor: Marek »

Właśnie nie: po odpaleniu kopii z HTB wszystko wstało.
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

Pod tym adresem http://www.inet.ll.pl znalazłem pełny patch na jądro i gotowe skrypty, oraz opis instalacji. Wszystko śmiga :->
Marek
Posty: 5
Rejestracja: 30 czerwca 2006, 18:51

Post autor: Marek »

Inet to amatorka ;) Fakt, jest tam zastosowane HFSC, ale i tak wolałym dokumentacje do niego ;)
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

[quote="Marek"]Inet to amatorka ]
Zgadzam się z każdym słowem. :)

pozdro, jak więcej poeksperymentuje, zrozumiem lepiej algorytm, i poprzeglądam źródła postarm się więcej napisać.
ODPOWIEDZ