teoretyczne pytanie

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
palin
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, 22:00
Lokalizacja: Pruszków

teoretyczne pytanie

Post autor: palin »

czy da rade postawic serwer dns bez wykupywania domeny(w pewnym howto przeczytalem jak postawic serwer z wykupieniem domeny) tak zeby byl widoczny w sieci(internecie) i utrzymywac na nim domene na ktorej bylby serwer www? Przepraszam ale nigdzie nie moge znalezc na ten temat informacji. z góry dziękuje
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Możesz - stawiasz serwer dns, na nim konfigurujesz odpowiednie strefy i jest ok. Tam gdzie kupiłeś domenę ustawiasz sobie swoje dnsy i powinno działać.
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

Z tego co ja wiem to nie da sie zrobic tego co planujesz. Powod pierwszy i chyba najbardziej obrazowy. Wyobraz sobie ze kazdy robi tak jak Ty chcesz zrobic. Wiec powstanie taki balagan z domenami ze nie wiadomo co i z jakim IP ma sie polaczyc. Z tego co wiem swiat podzielony jest na 7 regionow gdzie stoja serwery DNSow potem to jakos schodzi coraz nizej i tak u nas wpada do NASKu (ktora dba o porzadek z domenami). Domene musisz gdzies wykupic a najwyzej nie musisz palcic za obsluge domeny i tak wlasnie postawic serwer DNSow i tam sobie dalej kombinowac.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Nie za każdą domene trzeba płacić - są firmy które oferują je za darmo lub za symboliczną opłatą.
Z twojego pytania wynika że tak naprawde to nie potrzebujesz serwera dns - przecież możesz "u siebie" postawić serwer www a domene utrzemywać np na serwerze dns twojego isp lub gdziekolwiek indziej.Przy własnym dns przydatną rzeczą jest także stały adres IP na własny użytek - więc jeśli jesteś np w lanie za nat lub proxy to postawienie dns będzie raczej niemożliwe. Z ciekawości zapytam - po co ci własny dns ??
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Są do tego dostępne darmowe dnsy, gdzie stawiasz sobie i działa. sgh bodaj oferuje coś takiego... Działają bez zarzutów bo sam ich używam i nie mogę narzekać.
palin
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, 22:00
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: palin »

a tak chce poćwiczyć i pokombinowac(na linuxie pracuje od miesiąca). A jeżeli mam domene palin.cjb.net to na dns-ie moge obsługiwać tylko poddomeny np. costam.palin.cjb.net czy obojętnie jaką która nie koliduje z innym dns-em?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Na serwerze dns możesz sobie wpisać cokolwiek chcesz, ważne żeby serwer który jest o level wyżej miał wpis, że strefa domeny znajduje się u ciebie (np. dns obsługujący domeny .com gdy zostanie zapytany o twoja-domena.com kierował zapytanie na twój serwer dns). Prześledźcie sobie trasy zapytać na dnsstuff.com.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Kod: Zaznacz cały

http://www.jtz.org.pl/Html/DNS-HOWTO.pl.html#toc8
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Bez problemu możesz sobie poeksperymentować tylko np. w bind warto dopisać wtedy aby nie rozgłaszać tej testowej strefy innym serwerom.

pozdrawiam
palin
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, 22:00
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: palin »

z tego co zrozumiałem to jeśli mój dns jest wpisany w np. sgh i moja strefa będzie np. palin.pl to taką strefę będe obsługiwał(i wszystkie pod nia np. mail.paliin.pl)? A macie jakiś dobry doc który dogłębnie tłumaczy działanie dns-ów?
ODPOWIEDZ