DirectAdmin i aktualizacja

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Young
Posty: 82
Rejestracja: 15 października 2008, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

DirectAdmin i aktualizacja

Post autor: Young »

Posiadam na serwerze zainstalowanego DirectAdmina z uaktualnianiem jego nie ma problemu bo klikam jeden link i już jest aktualna wersja.
Natomiast mam problem (zagwozdkę) z aktualizacją rzeczy znajdujących się na serwerze tzn. posiadam taką konfigurację:
  • Apache 2.2.11
    DirectAdmin
    Exim 4.69
    MySQL 5.0.67
    Named 9.5.1
    ProFTPd 1.3.1
    sshd
    dovecot 1.1.11
i zastanawiam się czy warto oraz czy poprzez aktualizację przez ssh nie popsuję czegoś na serwerze?

Chciałbym posiadać nową wersję MySQL 5.1.33 oraz ProFTPd 1.3.2.
Czy wystarczy, że wykonam:

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/local/directadmin/custombuild
./build update
./build mysql

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/local/directadmin/custombuild
./build update
./build proftpd
Czy powyższe polecenia nic nie "popsują"?

Dziękuję za pomoc.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Zacznij może od podania jaką masz aktualnie wersję systemu? Może lepiej zamiast ręcznie kompilować programy, zaktualizować system?
Young
Posty: 82
Rejestracja: 15 października 2008, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Young »

Ister, nie bardzo rozumiem o jaką wersję systemu miałeś na myśli?
  • Debian 5.0 Lenny
    DirectaAmin 1.333.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Cóż, proftpd masz w testing, a mysql dopiero w experimantal. Mimo wszystko chyba lepiej byłoby zmieszać system, albo przejść na nowszą wersję (np sid + doinstalowanie paczek mysql z experimental). Pytanie do czego Ci aż tak wysokie wersje? Czy nie okaże się np, że do ich instalacji potrzebna jest wyższa wersja niektórych posiadanych przez Ciebie składników systemu?
Young
Posty: 82
Rejestracja: 15 października 2008, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Young »

Udało mi się zaktualizować ProFTPd do 1.3.2.

Ister, trochę nie jest zrozumiałe dla mnie to co napisałeś?

Czyli niemożliwe jest na Lennym posiadanie nowszej wersji MYSQL niż 5.0.77?
Awatar użytkownika
lessmian2
Member
Posty: 1088
Rejestracja: 30 kwietnia 2008, 19:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lessmian2 »

Ister nie napisał że nie można mieć zainstalowanego MySQLa w takiej wersji, tylko że nie ma go w repozytorium Lennego. Musiałbyś go albo skompilować, albo zainstalować z repozytorium experimentall, co może pociągnąć za sobą konieczność aktualizacji do wersji eksperymentalnej innych pakietów. A to może się źle skończyć czasami. Inna sprawa czy na pewno musisz mieć akurat taką wersje? Starzy admini mówią "po co ruszać coś co działa dobrze" :-)
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Dokładnie tak jak napisał lessmian2. Czy możesz podać konkretne funkcje, które są w MySQL 5.1, a nie ma ich w MySQL 5.0.77 i z których masz zamiar korzystać? Czy są one krytyczne dla działania, czy spokojnie mogą trochę poczekać?

To samo oczywiście dotyczy proftpd.

Jeśli chcesz stawiać nowości tylko dlatego, że są nowe, to zainstaluj sobie sid/experimental. Ale jeśli chcesz mieć środowisko produkcyjne, stabilne, to zanim zainstalujesz jakąś nową wersję zastanów się, czy jest Ci ona do czegoś potrzebna.
Young
Posty: 82
Rejestracja: 15 października 2008, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Young »

Dziękuję za pomoc.
Bez problemu dokonałem aktualizacji wszystkich elementów tj.

Kod: Zaznacz cały

Apache 2.2.11
DirectAdmin 
Exim 4.69
MySQL 5.1.32
Named 9.5.1
ProFTPd 1.3.2
sshd
dovecot 1.1.13
a nie rozumiem za bardzo dlaczego miałbym nie korzystać z nowych wersji? Chyba w nowych wersjach nie tylko zostały dodane nowe funkcje ale również poprawione już istniejące?
Z experimentala nie zamierzam korzystać gdyż cenię sobie stabilność i dlatego korzystam z stabilnego Lenny.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lessmian2
Member
Posty: 1088
Rejestracja: 30 kwietnia 2008, 19:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lessmian2 »

Cieszę się że doszedłeś do rozwiązania. Ciekawi mnie tylko jak to zrobiłeś, bo w Lennym nijak nie widzę podanych przez ciebie wersji (co prawda sprawdzałem tylko MySLQ i Apache2), za to w Sidzie i owszem. Więc albo kompilowałeś wszystko, albo nie masz jednak systemu w wersji stable :->
Young
Posty: 82
Rejestracja: 15 października 2008, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Young »

Posiadam stabilną wersję systemu (wpisy w sources.list: lenny main non-free contrib).
Aktualizację tak jak napisałem w pierwszym poście wykonywałem przy pomocy narzędzia wbudowanego w DirectAdmina tj:

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/local/directadmin/custombuild
./build update
./build mysql 
ODPOWIEDZ