Instalacja sterowników NVI 9600gt

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Instalacja sterowników NVI 9600gt

Post autor: Omen »

Witam, w końcu uporałem się z instalacją linuksa, jednak odpuściłem sobie ten RAID 0 i zainstalowałem normalnie, na trzecim dysku. Mam jednak problem z zainstalowaniem sterowników do karty graficznej. Moja karta to GeForce 9600GT. Zrobiłem wszystko wg. tego http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1247 poradnika. Pierwsze moje pytanie, czy sterowniki które potrzebuję to są te z [Tego odnośnika? Mimo wszystko pobrałem je, i próbując zamknąć X-sy nic się nie dzieje, tzn wyłączają sie ale nie przenosi mnie do konsoli, tylko po prostu monitor gaśnie, lampka na monitorze robi się pomarańczowa ;)

Dodam, iż na starym komputerze, ze starszą Nvidią instalowałem już sterowniki i nie było problemu.

Pozdrawiam.
_dexter

Post autor: _dexter »

Co do sterowników najlepiej znajdź je przez "Advanced Driver Searchs" na stronie NVIDIA:
http://www.nvidia.com/Download/Find.aspx?lang=en-us
Podaj jaką wersję kernela posiadasz.
maly
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 03 lipca 2007, 14:52

Post autor: maly »

Pobrałeś najnowszy sterownik NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.09-pkg2.run dla systemów 64-bitowych (architektura AMD64 i EM64T). Nie ma 9600GT na liście więc potrzebujesz najnowszego sterownika.

Wpisy w xorg.conf zmieniłeś odpowiednio?! Spróbuj jeszcze:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
_dexter

Post autor: _dexter »

Najnowszy sterownik to 173.14.12 a nie 173.14.09 (nie wliczając wersji beta)
http://www.nvidia.com/object/linux_disp ... 14.12.html
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

Ok, więc pobiore te http://www.nvidia.com/object/linux_disp ... 14.12.html sterowniki za chwilke. Tylko co mi po tym , skoro ja nawet nie mogę zacząć instalować bo nie mogę zamknąc X-ów, jakis inny sposób by zalogowac sie jako root bez środowiska graficznego?
Wpisy w xorg.conf zmieniłeś odpowiednio?! Spróbuj jeszcze:
Kod:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
Hm z tego co kojarze, na starym GeForce instalacja ograniczała się do sciagnięcia, zamkniecia x-ów i gdm i zaistalowanie sterownika - sh nvi*, oraz jeśli się nie myle w xorg.conf zmiana Drivera z nv na nvidia. Dobrze myśle? Jeśli tak to zmiany w xorg.conf dopiero po instalacji tak? ;)

ps. konfigurowalem "xserver-xorg" tuż po jego instalacji ;)
_dexter

Post autor: _dexter »

Hm z tego co kojarzę, na starym GeForce instalacja ograniczała się do ściągnięcia, zamknięcia x-ów i gdm i zainstalowanie sterownika - sh nvi*, oraz jeśli się nie myle w xorg.conf zmiana Drivera z nv na nvidia. Dobrze myśle?
Jasne że dobrze myślisz, po instalacji sterowników - instalator sam zapyta się czy skonfigurować Xorg.
Co do zamknięcia spróbuj wpisać jako zwykły user:
/etc/init.d/*dm stop
Zamiast * podstaw literkę od swojego menadżera logowania (gdm, kdm itp)
Wisien
Posty: 51
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 15:10
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wisien »

A jezeli chcesz miec po prostu spokoj, to na stronie z ktorej sciagasz sterownik masz narzedzie nVidii do konfigurowania X'ow.

Sciagasz, rozpakowujesz, wlazisz terminalem jako root w jego katalog. U mnie bylo od razu

Kod: Zaznacz cały

#make
#make install
I po instalacji sterownikow wpisujesz nvidia-xconfig
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Otworz konsole i jako root wpisz:

Kod: Zaznacz cały

init 1
System zażąda hasła roota albo Ctrl+D - podaj hasło roota. Instalator nvidia wyswietli ostrzezenie, ze instalujesz sterowniki z runlevel 1 - mozesz je spokojnie olać.

Po zakończonej instalacji napisz:

Kod: Zaznacz cały

init 5
To tyle - mam nadzieje ze wszystko juz jasne.
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

Heh, no i nic nie pomogło. Po prostu gdy każdym sposobem próbuje zamknąć X-y nic się nie dzieje. Monitor gaśnie i tyle.
A jeżeli chcesz mieć po prostu spokój, to na stronie z której ściągasz sterownik masz narzędzie nVidii do konfigurowania X'ów.

¦ciągasz, rozpakowujesz, wchodzisz w terminalu jako root w jego katalog. U mnie było od razu:

Kod: Zaznacz cały

#make
#make install
I po instalacji sterowników wpisujesz nvidia-xconfig
Zrobiłem tak, ściągnąłem, rozpakowałem i wywołałem polecenia które napisałeś i taki mam wynik:

Kod: Zaznacz cały

omen@debian:~/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0$ make
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser util.c -o util.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser nvidia-xconfig.c -o nvidia-xconfig.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser make_usable.c -o make_usable.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser multiple_screens.c -o multiple_screens.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser tree.c -o tree.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser nvgetopt.c -o nvgetopt.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser options.c -o options.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser lscf.c -o lscf.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser query_gpu_info.c -o query_gpu_info.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser extract_edids.c -o extract_edids.o
cc -c -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser g_stamp.c -o g_stamp.o
make NV_CFLAGS='' -C XF86Config-parser
make[1]: Wejście do katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
make[1]: Wejście do katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
cc -c -Wall -g DRI.c -o DRI.o
cc -c -Wall -g Device.c -o Device.o
cc -c -Wall -g Files.c -o Files.o
cc -c -Wall -g Flags.c -o Flags.o
cc -c -Wall -g Input.c -o Input.o
cc -c -Wall -g Keyboard.c -o Keyboard.o
cc -c -Wall -g Layout.c -o Layout.o
cc -c -Wall -g Module.c -o Module.o
cc -c -Wall -g Monitor.c -o Monitor.o
cc -c -Wall -g Pointer.c -o Pointer.o
cc -c -Wall -g Screen.c -o Screen.o
cc -c -Wall -g Vendor.c -o Vendor.o
cc -c -Wall -g Video.c -o Video.o
cc -c -Wall -g Read.c -o Read.o
cc -c -Wall -g Scan.c -o Scan.o
cc -c -Wall -g Write.c -o Write.o
cc -c -Wall -g Util.c -o Util.o
cc -c -Wall -g Extensions.c -o Extensions.o
cc -c -Wall -g Generate.c -o Generate.o
cc -c -Wall -g Merge.c -o Merge.o
ld -r -o libXF86Config-parser.o DRI.o Device.o Files.o Flags.o Input.o Keyboard.o Layout.o Module.o Monitor.o Pointer.o Screen.o Vendor.o Video.o Read.o Scan.o Write.o Util.o Extensions.o Generate.o Merge.o
ar ruv libXF86Config-parser.a libXF86Config-parser.o
ar: creating libXF86Config-parser.a
a - libXF86Config-parser.o
ranlib libXF86Config-parser.a
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
cc -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser util.o nvidia-xconfig.o make_usable.o multiple_screens.o tree.o nvgetopt.o options.o lscf.o query_gpu_info.o extract_edids.o g_stamp.o -lm  -ldl -o nvidia-xconfig XF86Config-parser/libXF86Config-parser.a
cc -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser -c gen-manpage-opts.c
cc -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser gen-manpage-opts.o -lm  -ldl -o gen-manpage-opts
./gen-manpage-opts > options.1.inc
m4 -D__HEADER__=".\\\" WARNING: THIS FILE IS AUTO-GENERATED!  Edit nvidia-xconfig.1.m4 instead." nvidia-xconfig.1.m4 > nvidia-xconfig.1
omen@debian:~/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0$ su
Password:
debian:/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0# make install
make NV_CFLAGS='' -C XF86Config-parser
make[1]: Wejście do katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
make[1]: Nie ma nic do zrobienia w `default'.
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/omen/Desktop/Pobrania/nvidia-xconfig-1.0/XF86Config-parser'
cc -g -O -Wall -O -I XF86Config-parser util.o nvidia-xconfig.o make_usable.o multiple_screens.o tree.o nvgetopt.o options.o lscf.o query_gpu_info.o extract_edids.o g_stamp.o -lm  -ldl -o nvidia-xconfig XF86Config-parser/libXF86Config-parser.a
strip nvidia-xconfig

install -m 755 nvidia-xconfig /usr/local/bin
mkdir -p /usr/local/share/man/man1
install -m 644 nvidia-xconfig.1 /usr/local/share/man/man1
gzip -9f /usr/local/share/man/man1/nvidia-xconfig.1
//edit

Udało, się. Zainstalowałem, tak myślę. Nie wiem czemu ale nie mogę wpisać:

Kod: Zaznacz cały

grep direc | glxinfo

żeby sprawdzić, ale w /etc/X11/xorg.conf sterownik zmienił się na nvida i przy logowaniu wyskakuje ekran Nvida wiec raczej jest ok. Jak to zrobiłem? Po prostu przy wyborze systemu wybrałem Debian ale single-mode czy jakoś tak. I poszło bez problemu. Teraz kolejne pytanie. Dlaczego nie mogę zmienić rozdzielczości? Nie chce 1024x768. W xorg.conf wszędzie mam:

Kod: Zaznacz cały

Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
    SubSection     "Display"
        Depth       15
        Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
    SubSection     "Display"
        Depth       16
        Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
    SubSection     "Display"
        Depth       24
        Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
Jak zmienię te rozdzielczości to z poziomu Gnome będę mógł to zmienić? Bo teraz maksymalnie mam to 1024x768.
_dexter

Post autor: _dexter »

Nie wiem czemu ale nie mogę wpisać:
grep direc | glxinfo
Pakiet mesa-utils zainstalowany ?
Co do zmiany rozdzielczości spróbuj w konsoli nvidia-xconfig
ODPOWIEDZ