Sposób na generowanie xorg.conf - Lenny/Sid

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Panowie, czy ja czegos nie rozumiem? Jak dla mnie problem,ktory podnoscicie nie istnieje. Mój xorg wygenerowany przez dpkg-reconfigure:

Kod: Zaznacz cały

Section "InputDevice"
	Identifier	"Generic Keyboard"
	Driver		"kbd"
	Option		"XkbRules"	"xorg"
	Option		"XkbModel"	"pc104"
	Option		"XkbLayout"	"pl"
EndSection

Section "InputDevice"
	Identifier	"Configured Mouse"
	Driver		"mouse"
EndSection

Section "Device"
	Identifier	"Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
	Identifier	"Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
	Identifier	"Default Screen"
	Monitor		"Configured Monitor"
EndSection
Pytanie: w czym problem? X-y na takiej konfiguracji działają. Więc skąd ten lament? Jezeli u kogos nie dziala, to znaczy ze powinien zainstalowac stery do grafiki. Ot i cały problem.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

giaur pisze:Pytanie: w czym problem? X-y na takiej konfiguracji działają. Więc skąd ten lament? Jezeli u kogos nie dziala, to znaczy ze powinien zainstalowac stery do grafiki. Ot i cały problem.
No właśnie "nie cały problem" i nie polega on wyłącznie na zainstalowaniu - jak ładnie używasz języka polskiego - "sterów" do grafiki. Poczytaj w necie, bo mnóstwo na ten temat już jest. Gdzieś Xorg poszło na skróty. W niektórych przypadkach się to udało, w innych nie. Problem w tym, że zmiana doprowadziła do sytuacji, w której wcześniej działające urządzenia, obecnie nie działają.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ale dalej nie wiem w czym problem. Jezeli karta nie dziala, to trzeba zainstalowac sterowniki od producenta i wowczas instalator sam skonfiguruje xorg.

Konfiguracja, ktora wkleilem wyzej dziala m.in na kartach na chipsetach intela, ati i nvidia (system na pendrive, sprawdzalem w kilku komputerach i zawsze grafika dzialala).
Jak widac w najnowszej wersji xorga tylko taka konfiguracja jest potrzebna - moze dlatego developerzy tez twierdza, ze w zasadzie problem nie istnieje?
jak ładnie używasz języka polskiego
Bez przesady
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

giaur pisze:Jezeli karta nie dziala, to trzeba zainstalowac sterowniki od producenta i wowczas instalator sam skonfiguruje xorg.
Oki - znajdź mi sterowniki od VIA pod Debiana Sid do OpenchromePRO (nie jest istotna wersja). Sterowniki udostępniane przez xorga nie działają (nie działają także w Lenny, albo nie działały, bo obecnie nie mam Lenny). Sterowniki Via udostępniane do Etch są odległe od doskonałości, nadto, by do nich się dostać, cóż... potrzebuję działających Xorgów ;) , a te nie działają z Openchrome. Ha, źle! Działają. Tyle, że z VESA, ale jeśli nie ustawią się tak jak we wcześniejszych wersjach, to nie ma możliwości by zadziałał tryb graficzny. Trzeba ręcznie ustawiać i wiedzieć jak sobie Debian/Xorg nazwał poszczególne urządzenia/sterowniki. Z nowymi Xorgami nie działa też ustawianie karty za pomocą KControl. Przynajmniej w moim przypadku. Zatem problem istnieje z niektórymi kartami. Z innymi nie istnieje, tylko, że z faktu, że z niektórymi kartami wszystko jest ok, nie wolno wyciągać wniosku, że problemu nie ma. Takie stanowisko przypomina mi nieco działanie pewnej firmy na M.
Za czepialstwo przepraszam. Rozdrażniony jestem nieco - może z racji wieku - tymi wszystkimi "wporzo", "stery" itp. Przepraszam raz jeszcze.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

To dziwne, bo ja sie jeszcze z czyms takim nie spotkalem. W praktyce w 90% przypadkow ten szczatkowy xorg.conf wystarcza i x-y działają - nie trzeba znac zadnych parametrow, rozdzielczosci itd. Czyli jak by nie patrzec jest to krok w dobra strone.

Ale z drugiej strony - jezeli nie zawsze to sie sprawdza, to faktycznie nieciekawie - jednak mam wrazenie, ze ma to miejsce tylko w przypadku jakiegos egzotycznego sprzetu (o tym OpenChrome dzis pierwszy raz uslyszalem).
Ja w tej chwili nawet nie wiem z jakiego sterownika korzystam - VESA, czy jakiegos innego, ale dziala dobrze (normalna wydajnosc bez akceleracji 3D).

Sprawdzalem moj system na co najmniej 5 diametralnie roznych komputerach i zawsze mozna bylo korzystac z trybu graficznego - wlasnie dzieki temu, ze xorg sam wszystko wykrywa i nie trzeba nic podawac w konfiguracji (rzeczy typu rozdzielczosc, czy predkosc odswiezania).

VESA powinien w zadadzie dzialac z kazda karta - bo praktycznie wszystkie sa kompatybilne z VESA.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Wszystko jest dobrze kiedy posiadamy monitor lcd. Wystarczy podpiąć monitor CRT (powoli już rzadkość) i sprawdzić odświeżanie. W niektórych wypadkach jest potrzebny.
Przejrzyjcie sobie wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep xorg
Każda praktycznie sekcja dawnego xorg.conf, to obecnie osobny pakiet. Dokumentacji do tego brak (ja nie widzę, nie mogę znaleźć).
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Hmm, u mnie jest taka lista:

Kod: Zaznacz cały

ii  xserver-xorg                                          1:7.3+15                             the X.Org X server
ii  xserver-xorg-core                                     2:1.4.2-3                            Xorg X server - core server
ii  xserver-xorg-input-all                                1:7.3+15                             the X.Org X server -- input driver metapackage
ii  xserver-xorg-input-evdev                              1:2.0.3-1                            X.Org X server -- evdev input driver
ii  xserver-xorg-input-kbd                                1:1.3.1-1                            X.Org X server -- keyboard input driver
ii  xserver-xorg-input-mouse                              1:1.3.0-1                            X.Org X server -- mouse input driver
ii  xserver-xorg-input-synaptics                          0.14.7~git20070706-2.1               Synaptics TouchPad driver for X.Org/XFree86 server
ii  xserver-xorg-input-vmmouse                            1:12.5.1-2                           X.Org X server -- VMMouse input driver to use with VMWare
ii  xserver-xorg-input-wacom                              0.8.0.2-2                            X.Org X server -- Wacom input driver
ii  xserver-xorg-video-all                                1:7.3+15                             the X.Org X server -- output driver metapackage
ii  xserver-xorg-video-apm                                1:1.2.0-1                            X.Org X server -- APM display driver
ii  xserver-xorg-video-ark                                1:0.7.0-1                            X.Org X server -- ark display driver
ii  xserver-xorg-video-ati                                1:6.9.0-1+lenny2                     X.Org X server -- ATI display driver wrapper
ii  xserver-xorg-video-chips                              1:1.2.0-1                            X.Org X server -- Chips display driver
ii  xserver-xorg-video-cirrus                             1:1.2.1-1                            X.Org X server -- Cirrus display driver
ii  xserver-xorg-video-cyrix                              1:1.1.0-8                            X.Org X server -- Cyrix display driver
ii  xserver-xorg-video-dummy                              1:0.3.0-1                            X.Org X server -- dummy display driver
ii  xserver-xorg-video-fbdev                              1:0.4.0-1                            X.Org X server -- fbdev display driver
ii  xserver-xorg-video-geode                              2.10.0-4                             X.Org server -- Geode GX2/LX display driver
ii  xserver-xorg-video-glint                              1:1.2.1-1                            X.Org X server -- Glint display driver
ii  xserver-xorg-video-i128                               1:1.3.0-1                            X.Org X server -- i128 display driver
ii  xserver-xorg-video-i740                               1:1.2.0-1                            X.Org X server -- i740 display driver
ii  xserver-xorg-video-imstt                              1:1.1.0-7                            X.Org X server -- IMSTT display driver
ii  xserver-xorg-video-intel                              2:2.3.2-2+lenny2                     X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display driver
ii  xserver-xorg-video-mach64                             6.8.0-1                              X.Org X server -- ATI Mach64 display driver
ii  xserver-xorg-video-mga                                1:1.4.9.dfsg-1                       X.Org X server -- MGA display driver
ii  xserver-xorg-video-neomagic                           1:1.2.1-1                            X.Org X server -- Neomagic display driver
ii  xserver-xorg-video-nsc                                1:2.8.3-4                            X.Org X server -- NSC Geode GX1 display driver
ii  xserver-xorg-video-nv                                 1:2.1.10-1                           X.Org X server -- NV display driver
ii  xserver-xorg-video-openchrome                         1:0.2.902+svn579-1                   X.Org X server -- VIA display driver
ii  xserver-xorg-video-r128                               6.8.0-1                              X.Org X server -- ATI r128 display driver
ii  xserver-xorg-video-radeon                             1:6.9.0-1+lenny2                     X.Org X server -- ATI Radeon display driver
ii  xserver-xorg-video-radeonhd                           1.2.1-2                              X.Org X server -- AMD/ATI r5xx, r6xx display driver
ii  xserver-xorg-video-rendition                          1:4.2.0.dfsg.1-2                     X.Org X server -- Rendition display driver
ii  xserver-xorg-video-s3                                 1:0.6.0-1                            X.Org X server -- legacy S3 display driver
ii  xserver-xorg-video-s3virge                            1:1.10.1-1                           X.Org X server -- S3 ViRGE display driver
ii  xserver-xorg-video-savage                             1:2.2.1-1+c0.sidux.1                 X.Org X server -- Savage display driver
ii  xserver-xorg-video-siliconmotion                      1:1.6.0-1                            X.Org X server -- SiliconMotion display driver
ii  xserver-xorg-video-sis                                1:0.10.0-1                           X.Org X server -- SiS display driver
ii  xserver-xorg-video-sisusb                             1:0.9.0-1                            X.Org X server -- SiS USB display driver
ii  xserver-xorg-video-tdfx                               1:1.4.0-1                            X.Org X server -- tdfx display driver
ii  xserver-xorg-video-tga                                1:1.1.0-9                            X.Org X server -- TGA display driver
ii  xserver-xorg-video-trident                            1:1.3.0-1                            X.Org X server -- Trident display driver
ii  xserver-xorg-video-tseng                              1:1.2.0-1                            X.Org X server -- Tseng display driver
ii  xserver-xorg-video-v4l                                0.2.0-1                              X.Org X server -- Video 4 Linux display driver
ii  xserver-xorg-video-vesa                               1:2.0.0-1                            X.Org X server -- VESA display driver
ii  xserver-xorg-video-vga                                1:4.1.0-8                            X.Org X server -- VGA display driver
ii  xserver-xorg-video-vmware                             1:10.16.2-1                          X.Org X server -- VMware display driver
ii  xserver-xorg-video-voodoo                             1:1.2.0-1                            X.Org X server -- Voodoo display driver

Ale te wszystkie pakiety sa i w Etch, wie nie wiem...
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

U mnie ta lista jest krótsza. Mam tylko pakiety z serii xorg- potrzebne, wykorzystywane w mojej instalacji. Przy systemie przenośnym powinno się mieć to wszystko co masz u siebie.
To wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

xserver-xorg 
xserver-xorg-core
xserver-xorg-input-evdev
xserver-xorg-input-kbd
xserver-xorg-input-mouse
xserver-xorg-video-vesa
Ja mam na tym komputerze tylko tyle

Kod: Zaznacz cały

ii  xorg                                  1:7.3+15                      X.Org X Window System
ii  xorg-docs                             1:1.4-2                       Miscellaneous documentation for the X.Org software suite
ii  xserver-xorg                          1:7.3+15                      the X.Org X server
ii  xserver-xorg-core                     2:1.4.2-3                     Xorg X server - core server
ii  xserver-xorg-core-dbg                 2:1.4.2-3                     Xorg - the X.Org X server (debugging symbols)
ii  xserver-xorg-input-evdev              1:2.0.3-1                     X.Org X server -- evdev input driver
ii  xserver-xorg-input-kbd                1:1.3.1-1                     X.Org X server -- keyboard input driver
ii  xserver-xorg-input-mouse              1:1.3.0-1                     X.Org X server -- mouse input driver
ii  xserver-xorg-video-dummy              1:0.3.0-1                     X.Org X server -- dummy display driver
ii  xserver-xorg-video-fbdev              1:0.4.0-1                     X.Org X server -- fbdev display driver
ii  xserver-xorg-video-mach64             6.8.0-1                       X.Org X server -- ATI Mach64 display driver
ii  xserver-xorg-video-mach64-dbg         6.8.0-1                       X.Org X server -- ATI display driver (debugging symbols)
ii  xserver-xorg-video-radeon             1:6.9.0-1+lenny1              X.Org X server -- ATI Radeon display driver
ii  xserver-xorg-video-radeon-dbg         1:6.9.0-1+lenny1              X.Org X server -- ATI Radeon display driver (debugging symbols)
ii  xserver-xorg-video-radeonhd           1.2.1-2                       X.Org X server -- AMD/ATI r5xx, r6xx display driver
ii  xserver-xorg-video-radeonhd-dbg       1.2.1-2                       X.Org X server -- AMD/ATI r5xx, r6xx display driver
ii  xserver-xorg-video-vesa               1:1.3.0-4                     X.Org X server -- VESA display driver
ii  xserver-xorg-video-vga                1:4.1.0-8                     X.Org X server -- VGA display driver
xorg.conf też mam w ubogiej wersji. System po ostatniej aktualizacji nadpisał go. Nawet nie zauważyłem.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Jestem ciekawy jaki sterownik jest uzywany w takim wypadku (chodzi mi o ten ubogi xorg.conf). Czy jest to za kazdym razem VESA, czy jest wykrywany typ karty i automatycznie jest uzywany odpowiedni sterownik. Wydajnosc jest idealna, wiec to chyba raczej nie vesa, przynajmniej jezeli chodzi o karty nvidia.

Da sie to jakos sprawdzic?
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

giaur pisze:Da sie to jakos sprawdzic?
Sprawdź log xorga. Np. urachamiający sie sterownik vesa wyrzuca tam co najmniej kilkanascie wierszy zaczynających się od:

Kod: Zaznacz cały

(II) VESA(0) ...
mysle ze inne sterowniki tez daja jakos o sobie znac w tym logu.
Zablokowany