KDE - nieaktywna opcja wyg

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
tereb
Posty: 6
Rejestracja: 23 lipca 2007, 19:31
Lokalizacja: Lublin

KDE - nieaktywna opcja wygładzania podpikselowego

Post autor: tereb »

Posiadając monitor LCD chciałem włączyć wygładzanie podpikselowe czcionek jednak ku mojemu zaskoczeniu moje świeżo zainstalowane KDE 3.5 nie posiada takiej opcji, tzn w 'Centrum Sterowania/Wygląd i motywy/Czcionki/Konfiguracja wygładzania' opcja wygładzania podpikselowego jest nieaktywna (pisana szarą czcionką, bez możliwości zaznaczenia czegokolwiek), mogę tylko wybrać "styl hintingu". Co ciekawe w Gnome i Xfce wszystko działa, więc to chyba nie wina xorga bo we wszystkich 3 przypadkach konfigurowałem go tak samo. Sytuacja dzieje się na Debianie Lenny, po instalacji Etcha z KDE wszystko było jak należy :( Z ciekawości spróbowałem Sid+KDE4, ale jest taka sama sytuacja jak na Lennym. Chyba brakuje mi jakiegoś pakietu KDE, ale jakiego ? Niestety w internecie nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na ten problem.
rafi6666
Posty: 7
Rejestracja: 24 sierpnia 2007, 19:11

Post autor: rafi6666 »

Mam ten sam problem z KDE pod Lennym.
Też proszę o jakieś info w/w temat
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Sprawdź czy są odpowiednie fonty zainstalowane w systemie:
po instalacji:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig-config
ustaw odpowiednie opcje

następnie:
Kod:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig
Restart, najlepiej całego systemu i ustaw właściwe czcionki.
tereb
Posty: 6
Rejestracja: 23 lipca 2007, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: tereb »

Próbowałem różnych kombinacji z

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig-config
ale w opcjach KDE wygładzanie podpikselowe nadal jest nieaktywne. Czcionki są ładniejsze ale to raczej nie dzięki zaznaczeniu 'subpixel - always' bo za każdym razem wybierałem to samo; mam jakieś takie wrażenie że to jeszcze nie to ;P a jak u Ciebie rafi6666 ?

Co do odpowiednich fontów to mam zainstalowane ttf-dejavu, ttf-bitstream-vera i msttcorefonts - tyle chyba wystarczy ?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

tereb pisze:ttf-bitstream-vera
Jak się bawisz z ustawianiem polskiego środowiska, to czcionkę tą najlepiej nie instaluj i powiązanych z nią programów (piszę to z własnego doświadczenia, zawsze przez nią miałem problemy).
Zrobiłeś dpkg-reconfigure fontconfig i restart.
tereb
Posty: 6
Rejestracja: 23 lipca 2007, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: tereb »

robiłem po kolei

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig-config

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig
i restart przed i po instalacji ttf-bitstream-vera i za każdym razem efekt ten sam :(
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

tereb pisze:ttf-bitstream-vera
--- tego najlepiej nie instaluj?
tereb
Posty: 6
Rejestracja: 23 lipca 2007, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: tereb »

Już odinstalowałem ale to chyba nie było to (nic to nie zmieniało, wygładzanie podpikselowe dalej jest wyłączone, z tą czcionkę czy bez).

Na Kubuntu 7.10 wszystko działa ale na openSUSE 10.3 i PCLinuxOS już nie (to samo co w Lenny'm), więc to jednak może być wina KDE... tyle że przecież te wszystkie dystrybucje mają w miarę najnowszą, tą samą wersję i na jednych jest a na drugich nie... sam już nie wiem :/ Miałem postawiony system z Gnome, Xfce i KDE naraz - w dwóch pierwszych wygładzanie było a w KDE nie... zgłupieć można :P
dotmod
Posty: 15
Rejestracja: 20 czerwca 2006, 20:35

Post autor: dotmod »

To nie jest wina KDE, to raczej Debian nie wspiera tej technologii (czy aby nie z powodów patentowych?). Trzeba zainstalować libfreetype6 i libxft2 z paczek Ubuntu, a wtedy opcja pojawi się i będą widoczne rezultaty jej zastosowania
zerach
Posty: 49
Rejestracja: 23 kwietnia 2007, 23:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zerach »

Próbowałem zainstalować te pakiety z paczek ubuntu ale KDE wyświetliło komunikat, że został załadowany moduł nie z Debiana, starszy i w ogóle że śmierdzi. dotmod masz może sprawdzone źródło do tych pakietów.

Chciałbym się jeszcze podzielić moim spostrzeżeniem. To jest okno Konfiguracji drukarek. Warto zauważyć, że po przełączeniu trybu administratora czcionki (w czerwonej ramce) stały się naprawde ładne. Być może tak właśnie ma wyglądać to wygładzenie podpikselowe.

Obrazek

Obrazek

Sprawdzałem teraz inne moduły konfiguracji i wygładzenie podpikselowe również tam działa gdy działamy jako root. Można spróbować np uruchomić Centrum sterowania jako root.

Może kogoś to nakieruje na właściwe trop.

Pozdrawiam


EDIT (15 minut później)

Chciałem się pochwalic, że już udało mi się to zepsuć. :-P Tak jak wcześniej pisałem uruchomiłem sobie Centrum sterowania w trybie administratora. Czcionki wyglądały tam bardzo ładnie. Zaskoczyły mnie jednak ustawienia:
:arrow: Wygładzaj czcionki (antyaliasing): [Ustawienia systemowe]
:arrow: Wymuś dpi czcionek: [Wyłączone]

Jedyne co zrobiłem to ustawiłem pierwszą opcję na [Włączone] żeby sprawdzić czy będzie dostępna opcja wygładzenia podpikselowego w trybie roota ale niestety nie. Przywróciłem więc ustawienia tak jak były poprzednio ale czcionki zmieniły się po restrcie systemu :-? i wyglądają teraz tak samo badziewnie jak reszta.
ODPOWIEDZ