Debian 9.5, 9.6 KDE przestaje działać klikanie myszą w ikony

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Debian 9.5, 9.6 KDE przestaje działać klikanie myszą w ikony

Post autor: goska_23 »

Mam taki problem aktualnie na debian 9.6 + KDE (miałam wcześniej instalowane od zera debian 9.5 i było to samo), że po pewnym czasie od zrestartowania serwera przestaje działać klikanie myszą w ikony pulpitu i w ikony paska zadań i w START (lewy dolny róg) - czyli nic się nie da otworzyć.
Po restarcie klikanie myszą w ikony działa czasem kilka a czasem kilkanaście dni i znowu jest to samo.
Wcześniej jeszcze te programy już otwarte w "okna " na pulpicie jeszcze działały np. konsola-terminal, Dolphin czy przeglądarka Firefox, w tym momencie teraz już nic nie działa, nawet te otwarte okna.

Mam problem bo to serwer w firmie na którym postawiłam serwer: www, samba, ftp i jeszcze inne rzeczy. Ja na tym serwerze zajmuję się kilkoma stronami www które sama napisałam i zamieściłam na tym serwerze, robię to zdalnie z domu głównie działam na pulpicie KDE przez połączenie przez połaczenie zdalne NoMachine.

No i jest problem od kilku miesięcy z tym, że praca na pulpicie co ileś dni się blokuje wskutek, że klikanie myszą w ikony nic nie daje.
Miałam/postawiłam wcześniej w firmie debiana 8.x, ostatnio to było chyba 8.11, ta wersja debiana działała mi około 2 lata i nie było żadnego blokowania się myszy - a sprzęt jest ten sam.

Postawiłam najpierw tego debiana 9.5 no i mysz na KDE przestawała otwierać ikony, próbowałam to sama naprawiać czytając coś w internecie ale nie pomogło, podniosłam do debiana 9.6 jest to samo.
Nie potrafię w tym momencie opisać co próbowałam robić, no ale problem jest nadal.

Problem jest taki, że jak się łączę z domu przez NoMachine ( na moim domowym komputerze też mam debiana 9.6) to moja mysz domowa przy klikaniu na pulpicie KDE tego debiana 9.6 w firmie otwartego zdalnie przez NoMachine przestaje przy klikaniu otwierać ikony.

W firmie, bo parę razy przyjechałam zobaczyć co się dzieje w tym momencie, oraz prosiłam kogoś na miejscu w firmie o sprawdzenie stanu tematu i potem restart serwera - to ta mysz w firmie podłączona do tego serwera debian 9.6 też nic nie otwiera - nie działa klikanie myszą w ikony ani na pulpicie ani na pasku.

Próbowałam w firmie podmieniać ze 3 różne myszy zarówno przewodowe na USB jak i bezprzewodowe na USB - nic to nie zmienia.


Mój domowy komputer z debian 9.6 też 2 razy mi się zablokował, tak samo jak ten komputer w firmie, że klikanie myszą w ikony ich nie otwierało - ale to nie jest tak często jak w firmie - w domu mam tego debiana 9.6 postawionego od zera 1,5 miesiąca temu - bo chciałam mieć to samo co w firmie.
W firmie debian 9.6 ( najpierw był 9.5 potem podniosłam do 9.6) jest od 4 miesięcy.

Mam też problem, ale to jest tylko do wyjaśnienia ogólnej sytuacji w tym wątku - a nie do naprawiania w tym momencie - taki problem, że w firmie są podłączone do tego debiana 9.6 -- 2 monitory - jeden DVI 1920px i jeden VGA 1680px, przez jakiś czas 4 miesiące temu było fajnie bo NoMachine przenosił mi zdalnie podgląd z 2 monitorów na takim jakby bardzo podłużnym prostokącie - pasku na którym po lewej był ten monitor na kablu DVI a po prawej ten monitor na kablu VGA i można było przesuwać okna np. z otwartymi terminalami i/lub Dolphin po całym tym podłużnym prostokątnym pasku. - bo w domu mam monitor 4K czyli 3840px więc to podłużne okno z dwoma przenoszonymi zdalnie obrazami z monitorów w firmie dobrze mi się wyświetlało - a przy modyfikacjacch tych 4 stron www bardzo mi się przydawał ten duży zdalny ekran. To mi przestało działać, mam teraz tylko przenoszony zdalnie podgląd z jednego monitora - aktualnie jest to ten DVI 1920px .
To jest rzecz drugoplanowa, wspominam bo jakby z dwoma rzeczami naraz mam problem.

To klikanie myszą na zdalnym pulpicie NoMachine - do debian 9.6 + KDE w firmie przestaje działać - a mysz podłączona do realnego komputera w firmie tego debiana 9.6 + KDE też w tym momencie nie działa - nie jest więc to problem z połączeniem zdalnym przez NoMachine.

Niewiele konkretnie na taki problem potrafiłam znaleźć coś w internecie zarówno w wersji pytania po polsku jak i po angielsku - może ktoś mógłby coś podpowiedzieć, nie chciałbym próbować czegokolwiek np. przeinstalowywać pulpit na GNOME, KFCE,
Może ktoś coś na temat może podpowiedzieć albo poradzić, może ktoś spotkał się z takim problemem?
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: Debian 9.5, 9.6 KDE przestaje działać klikanie myszą w ikony

Post autor: arturromarr »

Czy sprawdzałaś może obciążenie systemu? Może jakiś proces zamula tak, że ikonki przestają się klikać?
Ja miałem kiedyś podobny efekt, jak napisałem błędny program, który „pożerał” pamięć. System zaczynał mulić, że nie dało się nic kliknąć, a sam wskaźnik myszy przesuwał się płynnie po pulpicie.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian 9.5, 9.6 KDE przestaje działać klikanie myszą w ikony

Post autor: dedito »

To akurat łatwo sprawdzić uruchamiając choćby top.
Ja bym spojrzał też do ~/.xsession-errors
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Debian 9.5, 9.6 KDE przestaje działać klikanie myszą w ikony

Post autor: LordRuthwen »

1. Ile masz ramu
2. Masz ustawionego swapa?
3. Jak masz ustawiony swapiness?
ODPOWIEDZ