Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Tedre
Posty: 2
Rejestracja: 14 października 2016, 17:50

Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Tedre »

Cześć. Po latach postanowiłem wrócić do Linuksa i powoli decyduję się na konkrety. Zdecydowałem już, że będę pracował na Debianie Stretch. Teraz szukam odpowiedniego środowiska graficznego i managera okienek. Gdy parę lat temu rezygnowałem z Linuksa i przeszedłem na Windowsa, to korzystałem z Gnome'a 2 + Compiza. Nie będę ukrywał, że bardzo ważne dla mnie były możliwości Compiza (a konkretnie te moduły zwiększające wygodę, a za tym idzie i produktywność, jak np. płynne przechodzenie między pulpitami, kostka 3D a nie te bajery graficzne typu rysowanie ogniem po pulpicie) i właśnie czegoś podobnego teraz szukam. Na Virtualboksie postawiłem w/w Debiana z xfce i próbowałem zainstalować Compiza, ale bezskutecznie - za każdym razem miałem błędy. Poza tym wyczytałem, że Compiz to już martwy projekt (co mnie akurat dziwi, bo widziałem Compiza w repo na Mincie). Polecono w tamtym temacie spróbować najnowszego KDE, gdzie większość funkcjonalności znanych z Compiza jest tam zaimplementowana. Mi KDE nigdy nie przypadło do gustu. Poza tym wolałbym jakieś mniej zasobożerne środowisko. Dlatego też raczej nie biorę pod uwagę GNOME'a.
Przechodząc już do pytania: Jakie środowisko graficzne wybrać i co do tego ewentualnie doinstalować, aby wypracować kompromis: klasyczny wygląd desktopu znany z np. Gnome'a 2 czy obecnie xfce, niezbyt wygórowane wymagania dot. zasobów (znowu np. xfce) i jednocześnie funkcjonalności znane z Compiza (np. nowe KDE)?

Dzięki serdeczne z góry za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: lizard »

Efekty, które wymieniłeś, są bajerami uprzyjemniającymi pracę, ale polemizowałbym, że przyczyniają się do zwiększenia produktywności.

Najbliżej Gnome'a 2 jest Mate i jak dobrze pamiętam jest tworzony na bazie źródeł Gnome'a.
Awatar użytkownika
Xela
Posty: 42
Rejestracja: 08 września 2016, 01:54

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Xela »

Jak chcesz wodotryski to chyba najlepszym rozwiązaniem dającym przy okazji najlepsze doznania i zabawę będzie KWin.
Tedre pisze:a konkretnie te moduły zwiększające wygodę, a za tym idzie i produktywność, jak np. płynne przechodzenie między pulpitami, kostka 3D
Nie wiem ale dla mnie produktywne to jest zwykłe zarządzanie pulpitami jakie jest w openboksie czyli nawigacja między pulpitami za pomocą rolki myszy lub przesunięcie okna na krawędź i zarządzanie okienkami na poszczególnych obszarach roboczych za pomocą kliku rolką lub standardowo z pomocą panelu (tint2), resztę akcji na okienkach robię belką abo skrótami klawiszowymi. W jaki sposób kostka 3d może się przyczynić do zwiększenia produktywności i wygody?

Do gnoma2x najbardziej upodobnione jest dzisiaj mate, które jest jego forkiem oraz xfce, które jest lepsze? Nie mam pojęcia, obydwa są ok a różnice w podejściu do pulpitu niewielkie. Mate wydaje się na pierwszy rzut oka lepiej dopracowane i mniej archaiczne ale z xfce jak się trochę pogrzebie i doinstaluje kilka widżetów też można wyrzeźbić całkiem ładne i funkcjonale środowisko.

Z lżejszych środowisk jest jeszcze tde (fork kde 3.5) tam chyba jest możliwość użycia sforkowanego starego kwin-a w roli menadżera okienek ale nie jestem pewny, musiałbyś sam przetestować te iksy
https://www.trinitydesktop.org/
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Yampress »

W kde5 jest możliwość obrotu kostką -> przełączając się pomiędzy pulpitami wirtualnymi. czy to za pomocą kliknięć w przełącznik pulpitów virtualnych, czy to za pomocą zdefiniowanych skrótów klawiszowych.

takie bajery to raczej przeszkadzają w pracy. One są po to aby komuś pokazać wodotryski...
Tedre
Posty: 2
Rejestracja: 14 października 2016, 17:50

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Tedre »

Widzę, że zostałem trochę źle zrozumiany (np. z tą kostką 3D, to był tylko przykład funkcjonalności Compiza, którą bym chciał mieć), ale mniejsza o to. :) Dzięki Wam wszystkim odpowiedzi.

Mate jest rzeczywiście świetny. :) Bardzo mi odpowiada, ale niestety bez zainstalowanego Compiza - bo jak domyślam się nie polecacie go doinstalować, skoro nie ma go w oficjalnym repo - nie ma tego co bym chciał mieć. Wcześniej wymieniłem dwie przykładowe funkcjonalności, przez co wyniknęły nieporozumienia, więc może tylko powiem, że chciałbym funkcjonalności jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=k_nk02XELi4

Jesteście w stanie mi coś doradzić, aby uzyskać takie efekty podczas używania Debiana?

PS. Ah, zapomniałem. Yampress, zaproponowałeś mi KDE. Jak już wcześniej wspomniałem, raczej wolałbym zrezygnować z KDE oraz z GNOME'a 3.
Awatar użytkownika
Xela
Posty: 42
Rejestracja: 08 września 2016, 01:54

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Xela »

O ile się nie mylę to równomierne rozmieszczenie kilku okienek na obszarze roboczym, skalowanie okienka w poziomie po najechaniu na krawędź i przezroczystość okienka przy przeciąganiu ma xfwm. Reszta to fajne efekty, aczkolwiek funkcjonalność ich żadna.

Wszystko to co zaprezentował gość w sznurku masz w kwin-ie, skoro nie chcesz kde możesz użyć kwina zamiast openboksa na lxqt. Co do compiza możesz sobie go samodzielnie skompilować albo ewentualnie zobaczyć czy wchodzi na debiana ten ubuntowy (nie polecam takiej metody ale warto wspomnieć, że teoretycznie też istnieje taka możliwość).

Poza kwinem i compizem raczej nic o podobnych efektach nie znajdziesz.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: saturno »

Compiz jest jeszcze w Knoppiksie.
Kiedyś próbowałem z niego wyciągnąć pakiety związane z Compizem (dpkg-repack).
Jednak z powodu zależności nie dawało się ich zainstalować w Debianie.
Może teraz się da.
Ptah
Posty: 12
Rejestracja: 07 sierpnia 2008, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: Ptah »

Głupszych uwag dawno nie czytałem. Człowiek prosi was o pomoc, a wy go atakujecie. Jeśli dla niego Compiz jest funkcjonalny, to po co się wymądrzacie i klepiecie, że nie jest zamiast mu pomóc? Ja też niedawno wróciłem do Debiana i też niemile mnie zaskoczył brak Compiza w repo. Dla mnie to bardzo funkcjonalny program; korzystałem z niego przez lata w Mincie, a teraz szukam sposobu, by go sobie zainstalować w Debianie. Widzę, że nie warto was prosić o pomoc, bo pewnie jej nie uzyskam, tylko będziecie się popisywać swoimi opiniami. Oczywiście nie piszę tego do wszystkich, tylko do tych, co to wiedzą lepiej, ale w gruncie rzeczy niczym wartościowym nie potrafią/nie chcą się podzielić. Tedre - jak mi się uda, odezwę się i podzielę się z tobą.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: LordRuthwen »

Ptah: na stronie projektu są dostępne źródła, możesz zbudować, jest tylko jedno "ale": wersja z najwyższym numerkiem ma już 5 lat i nie jest rozwijana.
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: Środowisko graficzne i manager okienek podobny do Compiza

Post autor: sinplez1y1 »

ee bez przesady
https://compiz-debian.tuxfamily.org/

na testinga spokojnie wchodzi i bangla:
Obrazek
ODPOWIEDZ