[+] Debian Jessie - KdeSudo pyta o jakieś hasło - co to jest?

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
kudzu
Posty: 51
Rejestracja: 19 lipca 2012, 19:54
Lokalizacja: Kraków

[+] Debian Jessie - KdeSudo pyta o jakieś hasło - co to jest?

Post autor: kudzu »

Chcę zainstalować rozszerzenia w VirtualBox i cokolwiek próbuję zrobić wyskakuje okienko z pytaniem o hasło. Okno zatytułowane jest "Hasło - KdeSudo". Tyle, że ani hasło roota ani użytkownika nie wchodzi. W konsoli polecenie su działa bez problemu, więc hasło roota pamiętam. Trafiłem gdzieś na wątki o zmianie domyślnego kdesu na kdesudo, ale niczego takie nie robiłem.
Bardzo proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 26 września 2016, 23:16 przez kudzu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kamilko
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 19:44
Lokalizacja: Okolice Poznania

Post autor: Kamilko »

Jeśli pyta o hasło użytkownika (nowsza wersja 5 już to poprawiła) to na chwilę musisz dodać owego użytkownika do grupy sudo.

Jako root

Kod: Zaznacz cały

nano /etc/sudoers
I pod linijką

Kod: Zaznacz cały

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
Dopisujesz, aby wyglądało mniej więcej tak.

Kod: Zaznacz cały

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
użytkownik ALL=(ALL:ALL) ALL
Zapisujesz, odpalasz jeszcze raz instalacje rozszerzenia i hasło roota powinno załapać. Po zainstalowaniu edytuj plik jeszcze raz i usuń tą jedną linijkę.


Drugim sposobem jest zainstalowanie virtualboxa z jessie-backports (zapewne używasz stable) gdzie jest wersja 5-tą.
kudzu
Posty: 51
Rejestracja: 19 lipca 2012, 19:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kudzu »

Kamilko pisze:Jeśli pyta o hasło użytkownika (nowsza wersja 5 już to poprawiła) to na chwilę musisz dodać owego użytkownika do grupy sudo.

Jako root

Kod: Zaznacz cały

nano /etc/sudoers
I pod linijką

Kod: Zaznacz cały

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
Dopisujesz, aby wyglądało mniej więcej tak.

Kod: Zaznacz cały

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
użytkownik ALL=(ALL:ALL) ALL
Zapisujesz, odpalasz jeszcze raz instalacje rozszerzenia i hasło roota powinno załapać. Po zainstalowaniu edytuj plik jeszcze raz i usuń tą jedną linijkę.
Dziękuję, pomogło. Ale pytanie mam teraz o to:

Kod: Zaznacz cały

%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
Czy jeśli dodam użytkownika wprost do grupy "sudo" w pliku /etc/group to również powinno zadziałać? Bo nie działa.
I generalnie skąd wziął się ten problem? Myślałem, że sudo jest w Ubuntu. W Debianie nigdy się z tym nie spotkałem.
Kamilko pisze: Drugim sposobem jest zainstalowanie virtualboxa z jessie-backports (zapewne używasz stable) gdzie jest wersja 5-tą.
Właśnie dlatego grzebię w rozszerzeniach, bo zaktualizowałem VB do wesji 5.0.10_Debian r104061 z backportów i zbuntował się, że paczka rozszerzeń jest nie do tej wersji (do tej pory miałem czwórkę z Jessie).
Awatar użytkownika
Kamilko
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 19:44
Lokalizacja: Okolice Poznania

Post autor: Kamilko »

kudzu pisze: I generalnie skąd wziął się ten problem? Myślałem, że sudo jest w Ubuntu. W Debianie nigdy się z tym nie spotkałem.
Gdyż w Debianie w domyślnych ustawieniach nie ma włączonego sudo, pozwolę sobie zacytować "sudo to zło".

Co do paczki rozszerzeń - wejdź na stronę vb i pobierz dla 5-tki :)
kudzu
Posty: 51
Rejestracja: 19 lipca 2012, 19:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kudzu »

Kamilko pisze:Gdyż w Debianie w domyślnych ustawieniach nie ma włączonego sudo, pozwolę sobie zacytować "sudo to zło".
Wiem, dlatego też dziwię się, że uruchomiło się coś takiego, jak kdesudo - ja tego nie zapraszałem ;)
Co do paczki rozszerzeń - wejdź na stronę vb i pobierz dla 5-tki :)
Cały czas właśnie tąż paczkę próbowałem zainstalować usuwając uprzednio wersję 4.

Dzięki serdeczne za pomoc - wszystko ruszyło.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Oznacz temat jako rozwiązany zgodnie z regulaminem forum.
ODPOWIEDZ