Odpowiednik wycofanego pakietu 'sux'

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Odpowiednik wycofanego pakietu 'sux'

Post autor: giaur »

Na szczęście zrobiłem sobie kopię tego skryptu. Pisząc 'sux' w konsoli przechodzę na roota i mogę uruchomić program graficzny w konsoli.

Jak widzę, postanowiono wywalić z repozytorium to ułatwienie (bo pewnie to kłóci się z jakimiś zasadami bezpieczeństwa i lamerskie jest używanie tego). Ostało się jeszcze tylko w oldstable.

Ja jednakowoż ciągle chcę to mieć. Jak najprościej to zrobić? (tylko nie mówcie o gksu i podobnych).

I proszę nie tłumaczyć mi dlaczego to złe niewłaściwe, głupie. Oczekuję tylko odpowiedzi na temat. Jeśli komuś ciśnie się na język wyjaśnienie w stylu "ale to niewłaściwe" to niech sobie stąd idzie i nie odpisuje nic.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Zastanawiam się po co uruchamiać graficzne aplikacje jako root. Większość rzeczy można zrobić z konta zwykłego użytkownika.
Innego rozwiązania jak gksu nie ma.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Drążąc jednak dalej temat. Na innych dystrybucjach (chociażby Centos) można wpisać su i potem oddalać aplikacje graficzne z konsoli.

Da radę skonfigurowac to tak samo w Debianie?
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Przecież to normalnie w taki sposób działa.

http://i.imgur.com/xfHPNMV.png
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Właśnie nie. Swieża instalacja. Sid. Po wpisaniu su i hasła nie można uruchomić aplijacji gui - cannot connect to display.

Nic nie zmieniałeś w konfiguracji? Szczerze się przyznam że nie wiem od czego to zależy ani jak to działa.

Faktem jest natomiast że w innych distro na pc i np w Debianie armhf (na OrangePI) działa tak jak mówisz, wtedy oczywiście żadnego sux nie potrzeba.

Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić o co chodzi? W końcu jednak sux powstało dlatego że zwykłe su nie działało i u mnie na pc dalej nie działa.
Awatar użytkownika
ilin
Senior Member
Posty: 2292
Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 11:54
Lokalizacja: PRLu

Post autor: ilin »

Jeśli używasz lightdm jako menadżera logowania to odpalisz aplikacje z gui poprzez su.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

giaur pisze:Właśnie nie. Swieża instalacja. Sid. Po wpisaniu su i hasła nie można uruchomić aplijacji gui - cannot connect to display.
Nic nie zmieniałeś w konfiguracji? Szczerze się przyznam że nie wiem od czego to zależy ani jak to działa.

Kod: Zaznacz cały

su
echo $DISPLAY
pokaż.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Z konta użytkownika

Kod: Zaznacz cały

xhost +
Logujesz sie na roota i uruchamiasz co chcesz.
ODPOWIEDZ