instalacja kde

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
tokaika
Posty: 9
Rejestracja: 05 sierpnia 2015, 19:21

instalacja kde

Post autor: tokaika »

Witam, chce zainstalwoac Debian testing ze srpdowskiem KDE5.
Z tego co widze w repo, to wersja 5 jest już dodana, ale widze tez ze wiele programów kde, np. K3b wymaga bibliotek kde4+qt4. W repp archa, gdzie sa na pewno nowe pakiet, jest tak samo. Czyli, ze jak zainstaluje kde5, to i tak musze mieć bilbioteki kde4? Czy migracja na kde5 już się zakonczyla czy lepiej jeszcze poczekać?

Alternatywnie myśle o xfce4 -wizualnie bardziej minusie podoba i praktyczniejsze chyba tez jest: na gorze pasek +whiskey menu, na dole mały ukrywający się wywoływacz programów (ustawienia prawie domyślne), nie wiem czy da radę ustawić coś podobnego w kde. Za idę z kolei przemawia to, ze chyba xfce wyglada na to, ze dogorywa i wayland będzie wyrokiem śmierci dla niego oraz masa dodatkowych pakietów do kde, xfce jest tutaj ubozsze, a programy qt są brzydkie pod xfce, przynajmniej mi nie udało się ustawić żeby wyglądały przyzwoicie (np. LyX pod kde5 a xfce4).
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

chyba jeszcze musisz trochę poczekać z tym kde5. Jest niedopracowane jeszcze. Migracja trwa i dlatego środowisko jest dopracowywane.
Jeśli chcesz na każdym kroku się jeszcze irytować to śmiało instaluj 5.
tokaika
Posty: 9
Rejestracja: 05 sierpnia 2015, 19:21

Post autor: tokaika »

Niezaawansowany użytkownik poradzi sobie z całkowitym usunieciem xfce i smieci po nim i instalacją kde5 bez reinstalacji systemu? Np. za pol roku, 10 mies. gdy kde5 będzie już dopracowane.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Niezaawansowany użytkownik poradzi sobie z całkowitym usunieciem xfce [...]
Tak.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ja nie widzę za bardzo problemów z najnowszym kde
kogoro
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 17:19

Post autor: kogoro »

Tray, brak hibernacji / usypiania - to tak na początek.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Kawałek czasu muszą pracować nad tym kde5 aby było w miarę stabilne. Dopiero co weszło do debiana więc czego można się spodziewać?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

kogoro pisze:Tray, brak hibernacji / usypiania - to tak na początek.
Tray to nie jest błąd i tak zostanie juz na zawsze. Co do hibernacji i usypiania - u mnie dziala. W czym masz problem?

P.S. Widzę że w Sidzie zaktualizowano już qt4 i teraz zawiera patcha do sni-qt.
kogoro
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 17:19

Post autor: kogoro »

Po prostu nie mam takiej opcji w zakładce "opuść".
Oczywiście mogę to uczynić z konsoli lub np. kShutdown, ale to jest więcej klikania.
Brakuje również wygaszacza ekranu.
Touchpad to kolejny problem - system widzi, kde niestety nie, czyli działa, ale bez wielu funkcji, np. brak przewijania po okręgu i brak rozłączania touchpada w trakcie pisania.
KDE mam pociągnięte z repo Siduction.
Założony użytkownik testowy również posiada te mankamenty.

Mimo wszystko są to uciążliwości, z którymi mogę żyć, a w razie czego zawsze mogę się przełączyć na zainstalowane również xfce.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

No jak nie ma usypiania, przecież jest:
Obrazek

Konfiguracji touchpada faktycznie nie ma, ale możesz użyć chociażby gpointing-device-settings. No a do wygaszacza xscreensaver. Z touchpadem to w ogóle jakas dziwna sprawa, jest jako pakiet atrapa, który mozna usunąć.
ODPOWIEDZ