Jakie polecacie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
markon
Posty: 16
Rejestracja: 12 września 2013, 10:02

Post autor: markon »

Powiedz mi, jak je zainstalować? Czy jest ono cięższe od Mate?
A czy jest ten super przycisk, który przenosi do pulpitu?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Wiesz, jeśli czytałbyś dokładnie, co jest napisane w postach to dokładnie dwa razy już podałem, jak to zainstalować!

Jest przycisk, ale są też obszary robocze, czyli wirtualne pulpity. Ja mam ich 6, na każdym inne aplikacje uruchamiam.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

Zdecydowanie KDE, chyba że bardzo słaby sprzęt. Również się wychowałem na GNOME 2 i KDE 3, oraz gdyby to był Debian 6 to bez wątpienia poleciłbym GNOME, lecz w tym wypadku tylko KDE.
Awatar użytkownika
lun
Beginner
Posty: 266
Rejestracja: 01 lutego 2010, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lun »

A ja się przyznam że od miesiąca jestem debianowym "prawiezdrajcą", tzn. zacząłem korzystać z Elementary OS Luna jako drugi system. Muszę przyznać że jestem zachwycony :) Bardzo chciałbym żeby ktoś Pantheona (ichniejsze środowisko graficzne) przeportował do Debiana. Lekki, okrojony maksymalnie (wyznaje się tam raczej zasadę - nie dajemy opcji w nadmiarze, raczej dajemy mało i jeśli coś potrzeba, należy to uruchomić), całkiem ładny, BARDZO płynny i do tego z błyskawicznie uruchamiającymi się aplikacjami. Ale biorąc pod uwagę, że na Debianie tego nie ma, chyba najlepszą alternatywą dla Gnome2 jest MATE.
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

Najpierw używałem fluxbox, ale to środowisko jest bardzo puste i brak w nim preinstalowanych wielu składników. Użytkownik sam musi wszystko ustawiać i dobrze ogarnąć pliki konfiguracyjne. Da się z tego zrobić dobry i ładny system, ale trzeba świetnie znać Linuxa. Gdybym miał więcej czasu i siedział tylko na Linuxie, to najprawdopodobniej zostałbym już na stałe przy Fluxbox.

Brak czasu zrobił swoje, więc trzeba było przejść na coś równie lekkiego, ale jednak bardziej dopracowanego i skończonego. Żeby nie trzeba było tyle grzebać w plikach konfiguracyjnych aby ustawić podstawowe funkcje. No więc jest XFCE4 i tam zostaję, nie widzę dla siebie nic lepszego.
Co do XFCE4.

Są lżejsze środowiska, ale są mniej dopracowane i trzeba mieć czas żeby przy tym grzebać. Od razu zaznaczam, że są one równie ładne jak te najcięższe - ale wymagają dobrego ustawienia i "grzebania".
Pozostałe są dużo cięższe, a mają wiele niepotrzebnych funkcji, tzw. wodotryski, które zwyczajnie mi przeszkadzają, a także są brzydkie.

jestem raczej zwolennikiem tych lżejszych niż cięższych. Ale boję się też wiecznego grzebania w plikach konfiguracyjnych.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

Ja dla przykładu podzielam tą opinię:
v-sgfx pisze:Gadacie jak potłuczeni. Ja wolę kde4 - na chwilę obecną rzadko kto ma komputer z przed 20 lat, także mowa o szybkości trochę niektórym się już przejadła (np. mnie się przejadła). Teraz kupno komputera to nie problem, wydanie 700 złoty na sprzęt typu, core2duo, 2GB ramu, karty grafiki nawet zintegrowanej pod Linuksa to wystarczy, to koszt jak wspomniałem wcześniej, a pod Linuksem i tak nie zagrasz np. w mafię II,na tym sprzęcie, a na Windowsie owszem. Chcesz grać kup sobie konsolę albo idź do salonu gier. Ten system nie jest dla maruderów - ot moje zdanie.
Z Yampressowego poradnika. Sam mam siedmioletni komputer Intel Dual Core, 4GB RAM, 2x500GB HDD i GF 9600GT. I powiem tak: jest mi bardzo wszystko jedno, czy (dla przykładu) Opera będzie mi się uruchamiała sekundę, czy trzy. Evolution startuje prawie 8 sekund. No i? Niech sobie startuje. Od momentu włączenia komputera do momentu pojawienia się ekranu logowania mija może 15, może 20. Lata mi to. Że aktualnie po starcie zajmuje ~200MB w pamięci? Całe 5%. Jak chce to niech bierze kolejne 5, zapas mam spory. Najważniejsze dla mnie jest to, że wszystko działa i do tego działa w taki sposób jak ja sobie wymyśliłem i jakie mam widzimisię.

Z drugiej strony - bez problemu na tym sprzęcie uruchamiam Crysis 2 (i to nie w biednych detalach, tylko 1920x1080 i włączonych wszystkich detalach, na które pozwala moja karta), w ogóle różne nowo wydane gry też mogę (w miarę) bez problemu pograć więc taki najgorszy to on nie jest.

Wybaczcie trochę poza tematem, musiałem to z siebie wyrzucić.
markon
Posty: 16
Rejestracja: 12 września 2013, 10:02

Post autor: markon »

Wgrałem XFCE.4.8 według poradnika z Wikipedii.

Od razu kilka pytań:
1) Jak "na sztywno ustawić ikony, tak, żeby na panelu 2 były po prawej stronie? Tzn, tak, że mogę przesuwać dowolnie po panelu. Czy da się jakoś?
2) Brakuje ikony dźwięku. Jak ją dodać
3) Brakuje ikony bluetooth - jak dodać?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

W zasadzie szedłem na łatwiznę wybierając środowisko, bo kde poznałem najlepiej i przede wszystkim pasowała mi większość kprogramów. I miałem najlepiej obcykane to środowisko ze wszystkich mi znanych. Jeszcze gnome spory czas używałem na Ubuntu, do czasu wprowadzenia unity. Gnome 3 już nie rozumiem, za dziko. Właśnie, po wprowadzeniu nieszczęsnego unity porzuciłem Ubuntu i przeszedłem na kde (Kubuntu i Fedora), ale testowałem sobie inne środowiska - xfce. Może ze względu na dystrybucję, którą dosyć krótko używałem (Xubuntu) nie przypadło mi do gustu. Mate na mincie też nie i lxde, fajne ale mało funkcjonalne (na Lubuntu i Mincie).

W zasadzie najmniej poznałem xfce (niecały miesiąc), i w końcu instalując pierwszy raz Debiana, chcąc nie chcąc, mówię, skoro mają domyślne gnome to niech będzie.

Moja pierwsza styczność z Gnome 3 trwała jakieś dziesięć minut i poleciało, wybór był oczywisty, nie znam systemu, ale znam bardzo dobrze kde. Najwięcej moim zdaniem najlepszych programów, wygląd i funkcjonalność, brak drastycznych zmian (jak w gnomie). Przy dobrej konfiguracji w miarę szybkie i przede wszystkim przyzwyczajenie. To chyba jeszcze mnie przy nim trzyma. Ale nie jestem rutyniarzem. Jak w końcu znudzi się kde zainstaluję coś nowego. Może Enlightenment, czemu nie.

Odnośnie komputera, nie ma się czym chwalić: celeron 1.7 na jednym rdzeniu i 1GB ramu, a działa aż miło.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Prawoklik na panelu => Dodaj aplet i dodaj Mikser dźwięku.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

markon pisze: 2) Brakuje ikony dźwięku. Jak ją dodać

Kod: Zaznacz cały

apt-get install volumeicon-alsa
markon pisze: 3) Brakuje ikony bluetooth - jak dodać?

Kod: Zaznacz cały

apt-get install blueman
ODPOWIEDZ