Oszcz

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

Oszczędzanie energii w laptopie Samsung R540

Post autor: ksysinek »

Już niewiele dzieli mnie od rezygnacji z Windows7 na korzyść Debiana na moim laptopie Samsung R540. Kwestie oprogramowania już rozwiązałem. Zostają jeszcze problemy związane z zasilaniem:
  1. Niespełna roczna bateria, która na Windows7 wytrzymuje ponad 2 godziny na Debianie zeszła w 0:38 minut. Laptop zachowywał się wtedy jak przenośna kuchenka, a nie komputer osobisty. Posłużyłem się tą metodą w celu obniżenia częstotliwości do 1,20GHz i osiągnąłem 0:52 minut co cały czas mnie nie zadowala. Laptop okropnie się grzeje w lewym górnym rogu. Po dotknięciu parzy i boje się go stawiać na tapczanie/kocu itp.
  2. Hibernacja. Zgodnie z tym co wyczytałem na forum zainstalowałem pakiet hibernate ale nigdzie nie mogę znaleźć przycisku do hibernacji lub czegokolwiek z nią związanego. Używam GNOME na Debianie 6.0.3.
  3. Jasność ekranu. Co prawda klawisze FN + strzałki działają (na ekranie pojawia się pasek jasności) to podświetlenie ekranu pozostaje wciąż takie samo - maksymalne na akumulatorze i średnie na baterii.
Co jeszcze mógłbym zmodyfikować w swoim systemie żeby uzyskać na tym laptopie maksymalny czas pracy na baterii?
Awatar użytkownika
shevchenko1987
Beginner
Posty: 306
Rejestracja: 23 listopada 2008, 17:00
Lokalizacja: Warta

Post autor: shevchenko1987 »

Problem leży zapewne w sterownikach do karty graficznej. Podaj jaką kartę posiadasz oraz jakich używasz sterowników do niej.

Kod: Zaznacz cały

lspci -k | grep -A3 VGA
Awatar użytkownika
Zalingrad
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 20:03
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Warszawa

Post autor: Zalingrad »

Lewy górny róg w samsungu to wylot układu chłodzenia. W świetle testów na kilku portalach na Windows7 tamto miejsce rozgrzewa się do temperatury 40-46 stopni Celsjusza (górna/dolna obudowa) przy temperaturze procesora 70 i grafiki 70 stopni. Tak jak napisał shevchenko1987, potrzebujemy informacji o karcie graficznej, sterownikach jakie zastosowałeś do niej, najlepiej podaj też model procesora zamkniętego w obudowie laptopa.
Opcjonalnie przydałoby się też uzyskać informacje o temperaturach generowanych przez procesor i kartę grafiki. Jest taki pakiet sensors-applet, dzięki któremu możesz dodać np. na górnym pasku Gnome aplet temperatur. Wygląda to tak: http://www.wingfoss.com/system/files/pi ... applet.png .

Co do stawiania laptopa na kocu, moim zdaniem według instrukcji użytkowania Samsunga nie jest zalecane zatykanie otworów wentylacyjnych miękkimi, kosmatymi materiałami.
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

Post autor: ksysinek »

Zalingrad, zainstalowałem pakiet do kontroli temperatury i przez 30 minut pracy na Debianie temperatura wzrosła z 50 do 67 stopni.

W komputerze mam kartę ATI, sterownik radeona, a proceor Intel i5:

Kod: Zaznacz cały

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500 Series]
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c07f
	Kernel driver in use: radeon
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV710/730]

Intel(R) Core(TM) i5 CPU       M 450  @ 2.40GHz
Co do stawiania laptopa na kocu nie myślę tu o celowym zatykaniu otworów chłodzenia. Po prostu zdarza się, że używam go w łóżku i odstawiam na chwilę na kołdrę jak z niego wychodzę. Rozsądek podpowiada mi, że przy obecnej temperaturze nie należy ryzykować.
Awatar użytkownika
Zalingrad
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 20:03
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Warszawa

Post autor: Zalingrad »

Czyli będzie trzeba zainstalować sterownik fglrx (zamkniętoźródłowy) do grafiki.
Niestety nie posiadam karty ATI, ale z tego co czytałem, będziesz musiał zapewne zainstalować następujące pakiety:
fglrx-driver, fglrx-glx, fglrx-control, fglrx-modules-dkms.
Tu jest poradnik, co i w jakiej kolejności uczynić w 5 krokach:
http://wiki.debian.org/ATIProprietary#Squeeze
Awatar użytkownika
shevchenko1987
Beginner
Posty: 306
Rejestracja: 23 listopada 2008, 17:00
Lokalizacja: Warta

Post autor: shevchenko1987 »

Ja mam kartę ATI (niestety). Kolega Zalingrad mimo, że nie ma takiej karty pakiety wymienił prawidłowo. Zuch ;)

Ksysinek temperatura jest wysoka, bo otwarte sterowniki działają domyślnie na najwyższym taktowaniu zegarów, dlatego to się tak grzeje. Możesz obniżyć to taktowanie poprzez komendę wydaną jako root

Kod: Zaznacz cały

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
ale wiadomo, że oprócz temperatury spadnie też wydajność. Lepiej zainstaluj Catalysty. Wersja 11.12 jest dostępna w repozytorium i działa znośnie, a przy czym laptop się nie grzeje.
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

Post autor: ksysinek »

Słowa uznania dla Zalingrad. Pomógł mi już raz i wygląda na to, że zrobił to ponownie. Załadowałem moduł fglrx i temperatura powróciła do czterdziestu paru stopni ;)

Jeszcze tylko rozwiązać problem regulacji jasności i hibernacji i jestem w pełni usatysfakcjonowany z Debiana.
Awatar użytkownika
Zalingrad
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 20:03
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Warszawa

Post autor: Zalingrad »

Znalazłem 3 watki dotyczące problemów z regulacją jasności
  1. http://debian.linux.pl/threads/21541-Br ... msung-N210 jednak to dotyczy netbooków (nie wiem, czy pomoże notebookom, netbooki miały karty Nvidii).
  2. Cytując http://ubuntuguide.net/change-screen-br ... 11-0410-10Edytuj plik xorg.conf w terminalu (jako root) za pomocą komendy:

    Kod: Zaznacz cały

    gedit /etc/X11/xorg.conf
    Znajdź sekcję “Device” i dodaj linijkę zaznaczoną wytłuszczonym drukiem:

    Kod: Zaznacz cały

    Section “Device”
    Identifier    “Default Device”
    Option     “NoLogo”     “True”
    [B]Option “RegistryDwords”    “EnableBrightnessControl=1″[/B]
    EndSection
    
    Zapisz plik. Może regulacja jasności zadziała wraz z następnym uruchomieniem komputera. Inny powiązany z tym temat http://askubuntu.com/questions/39391/ad ... -wont-work
Drugi sposób wydaje się szybszy i łatwiejszy do sprawdzenia. Pierwszy zaś czysto dotyczy Samsunga, ale w netbookowej odmianie.
ODPOWIEDZ