[fglrx] problem z nag

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

[fglrx] problem z nagłówkami i module-assistantem.

Post autor: Rad »

Ostatnio pojawiły się nowe sterowniki fglrx w repozytorium, więc je zainstalowałem i przystąpiłem do normalnych czynności czyli:
# module-assistant a-i fglrx
Niestety, procedura nie powiodła się. Wyskoczyło kilka komunikatów:
Bad luck, the kernel headers for the target kernel version could not be found and you did not specify other valid kernel headers to use.
If the running kernel has been shipped with the Debian distribution, please install the package linux-headers-2.6.17. If your kernel source tree (or headers) is located in some non-usual location, please set the KERNELDIRS environment variable to the path of this directory, or (alternatively) specify the source directory we build for with the --kernel-dir option in module-assistant calls.
Wygląda na to, że coś z nagłówkami, sprawdziłem i mam pakiet
linux-kernel-headers 2.6.17.10-1
Ale doinstalowałem jeszcze:
linux-headers-2.6.17-2
Dalej to samo. Potem korzystałem ze zmiennej --kernel-dir i wyskakiwał komunikat, że źródła nie są skonfigurowane. Nie wiem co dalej. Wcześniej nigdy nie było takich problemów i fglrx instalował się szybko i elegancko. Jak poprawnie zainstalować sterowniki ATI?
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Musisz zainstalować nagłówki dokładnie takie jak masz wersję jądra (bo oprócz plików nagłółkowych muszą one zaweriać różne pliki konfiguracyjne z których zostało to jądro zbudowane). Ważne może być dodanie np. końcówki typu -686, albo -k7.

Sprawdź przy pomocy

Kod: Zaznacz cały

uname -r
. Musisz zainstalować taki pakiet aby w katalogu /lib/modules/`uname -r`/build/ znalazły się automagicznie pliki nagłówkowe i pliki konfiguracyjne jądra (różne .config, i pliki /include/config/*). U mnie wystarczy zainstalować np. linux-headers-2.6.17-2-686

Jeśli nie znajdziesz tych nagłówków (te pakiety są przygotowywane dla każdego jądra w debianie), to pozostaje Tobie ręczna kompilacja jądra, albo zainstalowanie innego jądra dystrybucyjnego.

PS. Pakiet linux-kernel-headers służy do czego innego (do budowania programów typu glibc, iptables, i innych które komunikują się z jądrem). Raczej nie potrzebujesz tego. Zresztą tych co podałem powyżej też nie jak już zainstalujesz sterowniki.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Witek Baryluk pisze:eśli nie znajdziesz tych nagłówków (te pakiety są przygotowywane dla każdego jądra w debianie), to pozostaje Tobie ręczna kompilacja jądra,
Ja właśnie mam ręcznie skompilowane jądro metodą debianową i wcześniej, gdy na tym samym jądrze instalowałem starszego fglrx'a nie było żadnych problemów. Dlatego jestem zdziwiony, że teraz nagle module-assistant wywala jakieś błędy.

Ten katalog build istnieje, ale jest to po prostu symlink do źródeł jądra w /usr/src.
PS. Pakiet linux-kernel-headers służy do czego innego (do budowania programów typu glibc, iptables, i innych które komunikują się z jądrem). Raczej nie potrzebujesz tego.
gcc wymaga tego pakietu, więc nie mogę go usunąć.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Jabber pisze: Ja właśnie mam ręcznie skompilowane jądro metodą debianową i wcześniej, gdy na tym samym jądrze instalowałem starszego fglrx'a nie było żadnych problemów. Dlatego jestem zdziwiony, że teraz nagle module-assistant wywala jakieś błędy.
Jak wywala jakieś to chętnie dowiemy się jakie.
Poza tym jeśli wywala błędy o braku nagłówków, a skoro sam budowałeś jądro, to jedynie może oznaczać że sam je skasoweś. (jądro które budowałeś powinno byc w /usr/src/linux-2.6.17-costam/ i do tego też katalogu powinno wskazywać /lib/modules/`uname -r`/build/ ), nie powinno się robić make clean, albo usuwać tego bo potem właśnie może sie przydać (choć jak ktoś jest sprytny, to przygotuje sobie headers z tego jako paczka deb, bo całe drzewo kernele zajmuje dużo miejsca).

pozdro
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Witek Baryluk pisze:ak wywala jakieś to chętnie dowiemy się jakie.
W pierwszym poście już zacytowałem te błędy. Dodatkowo, gdy ustawie (przy uruchamianiu module-assistanta) --kernel-dir /usr/src/linux-source-2.6.17 wyskakuje coś takiego:
Warning, /usr/src/linux-source-2.6.17 seems to contain unconfigured kernel source (see manpage for details)!
Poza tym:

Kod: Zaznacz cały

$ ls -l /lib/modules/2.6.17/build
lrwxrwxrwx 1 root root 28 2006-06-27 15:18 /lib/modules/2.6.17/build -> /usr/src/linux-source-2.6.17
Ze źródłami nic nie kombinowałem. Tak jak mówiłem, wcześniejszego fglrxa budowałem po instalacji tego właśnie kernela i wszystko przebiegło ok.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Coś musiałeś zrobić źle, albo zapomniałeś o tym. Zrekompiluj kernel i zainstaluj go.
ODPOWIEDZ