wy

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
yazi
Posty: 17
Rejestracja: 22 lipca 2006, 14:39

wyłączenie komputera z poziomu KDE

Post autor: yazi »

Witam.
Pytanie moze sie wydać banalne ale jak wyłączy komputer z poziomu KDE? Kiedy klikam "Zakończ pracę" pojawia sie okienko do wylogowania.Klikam "wyloguj" i KDE zostaje zamkniete ale pojawia sie czarny ekran gdzie nic nie mozna wpisac.
Zmieniłem ustawienia w Menadżerze Logowania i dalej to samo.
Najciekawsze jest to ze po zalogowaniu sie w terminallu jako root polecenia "reboot" i "poweroff" działała jak powinny?
Pozdrawiam i thx z wszelkie podpowiedzi.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Pytanie moze sie wydać banalne ale jak wyłączy komputer z poziomu KDE? Kiedy klikam "Zakończ pracę" pojawia sie okienko do wylogowania.Klikam "wyloguj" i KDE zostaje zamkniete ale pojawia sie czarny ekran gdzie nic nie mozna wpisac.
Mam dokładnie to samo w KDE.
Najciekawsze jest to ze po zalogowaniu sie w terminallu jako root polecenia "reboot" i "poweroff" działała jak powinny?
Ja w konsoli wpisuje reboot albo halt i wszystko u mnie gra! Ale jest to troche denerwujące, że za każdym razem trzeba w konsoli zamykać.

Ja korzystam na codzień z GNOME więc nie mam takich problemów z zamykaniem systemu ;-) Gdy uruchomie knoppixa 3.9 to mam tylko opcję wyloguj i też musze wpisać coś w konsoli żeby uruchomić ponownie komputer itp. O dziwo w knoppixie 3.6 mam do wyboru: Wyloguj, Wyłącz komputer i Uruchom ponownie komputer. Był juz tu jeden temat związany z czcionkami w KDE - w knoppixie 3.6 były polskie czcionki a w 3.9 nie było. Tak jak w tamtym temacie się okazało, że to była wina ustawień to może tu jest tak samo. Może będziesz musiał coś doinstalować - jakiś pakiet do KDE. Spróbuje poszukać w centrum sterowania tam ''MUSI'' coś być. Więcej ci nie pomoge bo nie korzystam z KDE na codzień - tylko gdy odpale knoppixa bo tam tylko KDE jest ;-)

Pozdrawiam!

[ Dodano: 2006-08-30, 09:36 ]
Znalazłem coś ale nie wiem czy co to coś pomoże ale spróbuje coś poeksperymentować:

>centrum sterowania -> Składniki KDE --> Menadżer sesji

>centrum sterowania -> Administracja systemu --> Menadżer Logowania ---> "wyłącz System"
Attis
Posty: 14
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 20:11
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Attis »

¯eby móc wyłączać kompa z poziomu KDE, to display managerem musi być KDM (innymi słowy to KDM musi uruchamiać KDE). Teraz zapewne odpalasz KDE ręcznie, wpisując startx lub startkde, albo przez GDM (Gnome Display Manager). Spróbuj uruchomić

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure kdm
i wybrać KDM jako domyślny display manager, lub zainstaluj KDM jeśli go w ogóle nie masz (choć nie wiem, czy bez niego da się zainstalować KDE ;-) )
To taki pomysł na szybko, mam nadzieję, że pomoże.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

bez kdm da się uruchomić kde (np. za pomocą gdm lub wogóle bez żadnego *dm), ale aby wyłączyć komputer z poziomu kde musisz mieć kdm zainstalowane i wybrane jako domyślny *dm.
yazi
Posty: 17
Rejestracja: 22 lipca 2006, 14:39

Post autor: yazi »

problem rozwiązany!
jak sie okazało nie miałem KDM :)
po wpisaniu: dpkg-reconfigure kdm i ustawieniu display managera na KDM wyłaczanie spod KDe działa :)
thx wszystkim za pomoc
ODPOWIEDZ