Debian Squeeze - nieczytelne czcionki w lxde

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Charlie six
Posty: 5
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 02:54

Debian Squeeze - nieczytelne czcionki w lxde

Post autor: Charlie six »

Otóż zainstalowałem sobie Debiana w wersji testowej z netinstall, a do tego lxde i niestety czcionki wyglądają w ten sposób:

Obrazek

Próbowałem je zmienić/powiększyć w ,,openbox configuration'' manager, ale bez efektu. Co mogę zrobić?
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Sprawdzenie rozdzielczości, odświeżania, DPI, rodzaju i rozmiaru czcionek. Możesz upewnić się czy w innych środowiskach sytuacja wygląda tak samo. Zerknij do LXAppearance jeśli jeszcze tego nie robiłeś.
Charlie six
Posty: 5
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 02:54

Post autor: Charlie six »

W LXapperance zmieniłem czcionkę, wszystko jest dobrze prócz małego szczegółu. Czcionka na panelu, tam gdzie są otwarte okna itp., wciąż jest mała i nieczytelna. Nie wiem gdzie mogę ją zmienić. Patrzyłem już w ustawienia panelu i w jego plik konfiguracyjny. Znajdują się tam informacje tylko o kolorach czcionki.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Jaką czcionkę ustawianą masz jako systemową? Przedstaw wynik:

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep font
Charlie six
Posty: 5
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 02:54

Post autor: Charlie six »

Oto wynik komendy :

Kod: Zaznacz cały

charlie@dhcppc3:~$ dpkg -l | grep font
ii  console-setup                        1.51                           console font and keymap setup program
ii  console-terminus                     4.30-2                         Fixed-width fonts for fast reading on the Linux console
ii  defoma                               0.11.11                        Debian Font Manager -- automatic font configuration framework
ii  fontconfig                           2.8.0-2.1                      generic font configuration library - support binaries
ii  fontconfig-config                    2.8.0-2.1                      generic font configuration library - configuration
ii  kbd                                  1.15.1-3                       Linux console font and keytable utilities
ii  libfont-freetype-perl                0.03-1                         Read font files and render glyphs from Perl using FreeType2
ii  libfontconfig1                       2.8.0-2.1                      generic font configuration library - runtime
ii  libfontenc1                          1:1.0.5-2                      X11 font encoding library
ii  libfreetype6                         2.3.11-1                       FreeType 2 font engine, shared library files
ii  libxfont1                            1:1.4.1-2                      X11 font rasterisation library
ii  libxft2                              2.1.14-2                       FreeType-based font drawing library for X
ii  ttf-dejavu-core                      2.30-2                         Vera font family derivate with additional characters
rc  ttf-uralic                           0.0.20040829-1                 Truetype fonts for Cyrillic-based Uralic languages
ii  x-ttcidfont-conf                     32                             TrueType and CID fonts configuration for X
ii  x11-xfs-utils                        7.4+1                          X font server utilities
ii  xfonts-base                          1:1.0.1                        standard fonts for X
ii  xfonts-encodings                     1:1.0.3-1                      Encodings for X.Org fonts
ii  xfonts-utils                         1:7.5+2                        X Window System font utility programs
charlie@dhcppc3:~$ 
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Ja mam zawsze tak (japońskich i cyrylicy nie musisz instalować jednak przydają się w internecie)

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep font
ii  console-data                         2:1.07-11                  keymaps, fonts, charset maps, fallback tables for console-tool
ii  console-setup                        1.28                       Set up the font and the keyboard on the console
ii  console-terminus                     4.26-2.1                   Fixed-width fonts for fast reading on the Linux console
ii  defoma                               0.11.10-0.2                Debian Font Manager -- automatic font configuration framework
ii  fontconfig                           2.6.0-3                    generic font configuration library - support binaries
ii  fontconfig-config                    2.8.0-2~bpo50+1            generic font configuration library - configuration
ii  gsfonts                              1:8.11+urwcyr1.0.7~pre44-3 Fonts for the Ghostscript interpreter(s)
ii  gsfonts-x11                          0.21                       Make Ghostscript fonts available to X11
ii  kbd                                  1.14.1-4                   Linux console font and keytable utilities
ii  libconsole                           1:0.2.3dbs-65.1            Shared libraries for Linux console and font manipulation
ii  libfont-afm-perl                     1.20-1                     Font::AFM - Interface to Adobe Font Metrics files
ii  libfontconfig1                       2.8.0-2~bpo50+1            generic font configuration library - runtime
ii  libfontenc1                          1:1.0.4-3                  X11 font encoding library
ii  libfreetype6                         2.3.7-2+lenny1             FreeType 2 font engine, shared library files
ii  libxfont1                            1:1.3.3-1                  X11 font rasterisation library
ii  libxft2                              2.1.12-3                   FreeType-based font drawing library for X
ii  psfontmgr                            0.11.10-0.2                PostScript font manager -- part of Defoma, Debian Font Manager
ii  ttf-dejavu-core                      2.25-3                     Vera font family derivate with additional characters
ii  ttf-dejavu-extra                     2.25-3                     Vera font family derivate with additional characters
ii  ttf-freefont                         20080323-3                 Freefont Serif, Sans and Mono Truetype fonts
ii  ttf-junicode                         0.6.15+20080123-1          a Unicode font for medievalists (Latin, IPA and Runic)
ii  ttf-kochi-mincho                     1.0.20030809-8             Kochi Subst Mincho Japanese TrueType font without naga10
ii  ttf-sazanami-mincho                  20040629-2                 Sazanami Mincho Japanese TrueType font
ii  ttf-unifont                          1:5.1.20080914-1           TrueType version of the GNU Unifont
ii  unifont                              1:5.1.20080914-1           font with a glyph for each visible Unicode 5.1 Plane 0 charact
ii  unifont-bin                          1:5.1.20080914-1           utilities for manipulating the GNU Unifont
ii  x-ttcidfont-conf                     31                         TrueType and CID fonts configuration for X
ii  x11-xfs-utils                        7.3+1                      X font server utilities
ii  xfonts-100dpi                        1:1.0.0-4                  100 dpi fonts for X
ii  xfonts-100dpi-transcoded             1:1.0.0-4                  100 dpi fonts for X (transcoded from ISO 10646-1)
ii  xfonts-75dpi                         1:1.0.0-4                  75 dpi fonts for X
ii  xfonts-75dpi-transcoded              1:1.0.0-4                  75 dpi fonts for X (transcoded from ISO 10646-1)
ii  xfonts-base                          1:1.0.0-5                  standard fonts for X
ii  xfonts-biznet-100dpi                 3.0.0-19                   100 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X servers
ii  xfonts-biznet-75dpi                  3.0.0-19                   75 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X servers
ii  xfonts-biznet-base                   3.0.0-19                   Standard BIZNET ISO-8859-2 fonts for X servers
ii  xfonts-bolkhov-75dpi                 1.1.20001007-6             75 dpi Unicode Cyrillic fonts for X (Cyr-RFX collection)
ii  xfonts-bolkhov-misc                  1.1.20001007-6             Character-cell Unicode Cyrillic fonts for X (Cyr-RFX collectio
Charlie six
Posty: 5
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 02:54

Post autor: Charlie six »

Czyli mam doinstalować te czcionki które masz Ty, a nie mam ja i co dalej?

Edycja:
Ogólnie czcionka bywa też mała na niektórych stronach internetowych. I w edytorze tekstu też za każdym razem muszę ustawiać większą czcionkę. No i przy tym wciąż jest mała na panelu. Może to mieć jakiś związek z kartą graficzną? Bo system uruchamiam na starym komputerze Siemens Scoovery 256MB ram, 600MHz PIII, a do tego jakaś zintegrowana grafika, o ile dobrze pamiętam 4MB pamięci. W ogóle gdzie mogę znaleźć jakieś pliki konfiguracyjne dotyczące czcionek?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Tak, doinstaluj brakujące czcionki i wykonaj polecenia:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig-config
dpkg-reconfigure fontconfig
Zezwól na używanie czcionki bitmapowej.
Musisz sprawdzić sterownik karty graficznej i dobrać odpowiedni rozmiar czcionki do rozdzielczości. Według dostarczonego obrazka ustawiłeś zbyt dużą rozdzielczość ekranu.

Ps. Nazwy pakietów czcionek mogą być trochę inne, wkleiłem zestaw z wersji stabilnej Debiana.
ODPOWIEDZ