KDE 3.5 na Debian Squeeze

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
darkmav
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, 14:03

KDE 3.5 na Debian Squeeze

Post autor: darkmav »

Witam.
Chciałem zainstalować dość stabilne (jak dla mnie) środowisko graficzne KDE3.5, nie jestem jeszcze przekonany do tych nowości. Tutaj moje pytanie, czy jest taka możliwość?

Z góry dziękuję.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Hmm... packages.debian.org odmówiło współpracy?
http://packages.debian.org/search?keywo ... ection=all
W Squeeze nie ma już KDE 3.5. Możesz ewentualnie spróbować ją skompilować ze źródeł (chyba, że jest jakieś nieznane mi nieoficjalne repozytorium).
Tak na marginesie: KDE4 jest stabilne!
darkmav
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, 14:03

Post autor: darkmav »

No ale na pentium4 z HT i 1GB ram nie działa powalająco szybko.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Pisałeś o "stabilności" a nie o "szybkości". Nie wprowadzaj w błąd innych użytkowników linuksa.
Odchudź je do swoich potrzeb (poprzez wyłączenie niestosowanych przez Ciebie usług) i będzie działać szybciej niż 3.5 ;) Przynajmniej w domyślnej konfiguracji. Wyłącz, co nie używasz i po zawodach; nie wiem jak jest optymalizowane, ale do 1GB RAM jest dostosowane KDE4 dla netbooków; problemem może być jednak procesor, bowiem - chyba - uwzględnia Atoma.
Jeśli natomiast chcesz bardzo szybkiego środowiska, to zainstaluj XFCE, albo LXDE - będziesz miał doprawdy lekkie środowisko i znacząco odczujesz szybkość jego działania.
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

Można pobawić się w ręczne instalowanie wszystkich potrzebnych paczek z tych serwerów lustrzanych: http://debian.mirrors.pair.com/pool/main/ lub http://debian.inode.at/debian/pool/main/

Jakbyś się zdecydował, to życzę powodzenia ;)
darkmav
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, 14:03

Post autor: darkmav »

Właśnie się teraz znowu kde4 zainteresowałem. Mówiąc stabilność miałem na myśli pierwsze wydania kde4. Na razie wyłączyłem niepotrzebne efekty i widać poprawę. Dziękuję

A są jakieś inne niepotrzebne usługi?
pietr343
Posty: 83
Rejestracja: 22 maja 2010, 13:01
Lokalizacja: Raniżów

Post autor: pietr343 »

Zainstaluj program "bum" czyli ,,Boot Up Manager''.
darkmav
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, 14:03

Post autor: darkmav »

Dziękuję, teraz to się można bawić.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Zobacz sobie jakie usługi masz uruchamiane przy starcie (w systemsettings na przykład) - niepotrzebne wywal. Zwróć uwagę, że np. obsługa bluetooth, jeśli masz ją zainstalowaną uruchamiana jest nawet jeśli nie masz w komputerze odbiornika. Ponownie: nepomuk i strigi dość mocno obciążają system, a nie każdy ich używa.
Awatar użytkownika
Yuji
Posty: 27
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:34

Post autor: Yuji »

Listę usług z rc możesz zobaczyć też za pomocą polecenia wykonanego jako root:

Kod: Zaznacz cały

chkconfig -list 
i masz listę usług. Drugi ,,run lvl'' to standardowo Debiana.

Ogólnie KDE4 jest stabilne, czasem niektóre aplikacje mogą się wyłożyć, ale to naprawdę rzadko.
A opcje jakie udostępnia naprawdę są fajne. Warto tak jak koledzy wspomnieli, powyłączać niektóre bajery (np. efekty) i ładnie śmiga.
ODPOWIEDZ