[+] Dziwne zachowanie KDE 3.5.10 (m.in. problem z zapami

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
krewetki
Posty: 97
Rejestracja: 03 maja 2008, 22:54
Lokalizacja: UK

[+] Dziwne zachowanie KDE 3.5.10 (m.in. problem z zapamiętywaniem sesji)

Post autor: krewetki »

JAK NAPRAWIĆ KDE?

Mam serię problemów związanych z KDE. Opiszę je po kolei. Pytanie jest następujące: jak to wszystko wyeliminować? Może pada mi dysk (już raz był wymieniany) albo uszkodzone sektory (ang. bad sector)? A może coś z prawami dostępu do jakiegoś pliku konfiguracyjnego? Pytałem swojego lokalnego guru linuksowego - rozkłada ręce.


PROBLEM Z ZAPAMIĘTYWANIEM SESJI KDE

Od pewnego czasu mam problem polegający na tym, że KDE nie zapamiętuje sesji. Próbowałem:
  • ustawić w panelu sterowania autozapisywanie ostatniej sesji
  • ustawić ręczne zapisywanie, a następnie zapisać
Nic to nie daje. Po przelogowaniu do KDE włącza mi się jakaś stara sesja. Sprawdziłem w Google i na forum - żaden temat nie pasuje do mojego problemu. Zwłaszcza, że...

DZIWNE ZACHOWANIE KDE

Od tego samego mniej więcej czasu KDE zachowuje się dziwnie. Oprócz wspomnianego braku zapisywania/zapamiętywania sesji występują również następujące problemy:
  1. Często, choć nie zawsze, konieczne jest dwukrotne logowanie do KDM. Wpisuję login i hasło, na 2 lub 3 sekundy pojawia się ekran powitalny KDE, po czym znowu pojawia się panel logowania KDM. Po powtórnym wpisaniu hasła następuje logowanie do KDE.
  2. Uruchamia się stara sesja (jak wyżej), widgety Superkaramby są wszędzie tam, gdzie ich nie potrzeba.
  3. Bardzo często następuje samoistne zamykanie się Audacious, bardzo często również Audacious zawiesza się i konieczny jest:

    Kod: Zaznacz cały

    kill -9 ...
    Ten problem dotyczy wyłącznie Audacious i żadnej innej aplikacji.
  4. Dość często zawiesza mi się Flash w przeglądarce - szczegóły w tym wątku: http://debian.linux.pl/threads/17615-za ... j?p=113121 (Problem do tej pory nie rozwiązany! Robiłem już wszystko.)
INNE DZIWNE OBJAWY
  1. Próba zmiany KDM na GDM zakończona niepowodzeniem. W tty, po wpisaniu

    Kod: Zaznacz cały

    /etc/init.d/kdm stop
    otrzymuję komunikat ".............". Natomiast po wpisaniu

    Kod: Zaznacz cały

    dpkg-reconfigure
    konsola twierdzi, że takiego polecenia nie ma. W tym momencie Próba przełączenia się na terminal graficzny kończy się zawieszeniem. A najlepsze, że nie wiem czy całego systemu, czy tylko części. W każdym razie klawiatura i mysz nie odpowiadają i konieczny jest twardy restart poprzez przytrzymanie przycisku "Power" na obudowie laptopa.
  2. Jako root, po wpisaniu:

    Kod: Zaznacz cały

    dpkg
    i dwukrotnym naciśnięciu klawisza TAB, w tty nie widzę na liście polecenia:

    Kod: Zaznacz cały

    dpkg-reconfigure
    ale w uruchomionej pod X-ami konsoli widzę. Nota bene jest tam znacznie więcej pozycji dpkg-* niż na liście w tty.
  3. Próba zmiany KDM na GDM i ustawienia go jako domyślny, przy pomocy GkDebconf, również zakończona niepowodzeniem.
  4. Okienko dodawania kolejnych widgetów Superkaramby dosłownie ucieka podczas przeciągania go myszą w inne miejsce pulpitu. Ponadto zawsze jest na samym spodzie tzn. pod wszystkimi możliwymi oknami, dymkami pomocy itd. Nie daje się również przenosić na sąsiednie pulpity w widoku wszystkich pulpitów wtyczki Expo dla Compiza. Tak samo zachowują się menu podręczne widgetów Superkaramby (z tym, że oczywiście nie dotyczy ich kwestia przenoszenia w Expo)
  5. Przy dłuższej pracy tzn. ponad kilkadziesiąt godzin:
[INDENT]
  • system staje się bardzo powolny (dotyczy wszystkich aplikacji)
  • nowo zapisywane na pulpicie pliki widoczne są jedynie w menadżerach plików, ale po zminimalizowaniu wszystkich aplikacji nie widać ich na pulpicie (tzn. widać tylko uprzednio tam będące, ale nie widać nowo zapisanych)
  • okna aplikacji wychodzą poza dolną krawędź pulpitu i nie można ich w żaden sposób przenieść ani zmienić rozmiaru. Można tylko albo maksymalizować, albo minimalizować.
[/INDENT]UŻYWAM
  • Debian Lenny/Squeeze (hybryda na jądrze Lenny 2.6.26-1-686)
    • ostatnia aktualizacja - nie pamiętam.

      Kod: Zaznacz cały

      chameleon:~# uname -a
      Linux chameleon 2.6.26-1-686 #1 SMP Fri Mar 13 18:08:45 UTC 2009 i686 GNU/Linux
    • ostatnia kopia zapasowa danych - ok. rok temu (być może stąd te problemy)
    • ostatni skan dysku (np. uszkodzone sektory) - nigdy.
  • KDM, KDE 3.5.10
    • Compiz + Fusion Icon + Emerald (na życzenie wypiszę dokładnie jakie wtyczki mam włączone)
    • Superkaramba, Screenlets
    • Flock, Kadu, Skype, Krusader, Gimp
    • KPowersave, Wicd Manager
Bardzo proszę o jakieś wskazówki.
Awatar użytkownika
krewetki
Posty: 97
Rejestracja: 03 maja 2008, 22:54
Lokalizacja: UK

Post autor: krewetki »

Czy 48 odwiedzin i brak jakiegokolwiek wpisu oznacza, że temat jest dla macherów zbyt banalny czy, że jednak nie są takimi macherami?

Dodane:
  1. Zauważyłem, że czasem podczas kończenia sesji KDE, gdy już zniknie tapeta pulpitu, a zanim ekran zrobi się czarny, widzę jakieś inne tło (jakby jakaś stara tapeta). Nie jestem pewny czy takie coś kiedyś ustawiałem.
  2. Udało mi się zmienić KDM na GDM. Nie poprawiło to jednak sytuacji - KDE nadal świruje.
Awatar użytkownika
Iacobus
Posty: 42
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 17:58
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Iacobus »

Może problem jest po prostu w tym, że masz pomieszane Lenny z KDE 3.5 i Squeeze w którym jest KDE 4.3.4? W nowej wersji stabilnej będzie KDE 4.4 więc może warto pomyśleć o migracji?
Awatar użytkownika
krewetki
Posty: 97
Rejestracja: 03 maja 2008, 22:54
Lokalizacja: UK

Post autor: krewetki »

Skracając historię: po przejściu z hybrydy Lenny+Squeeze na system złożony z wyłącznie jednego wydania (Squeeze), problemy ustały.

Temat uważam za zamknięty.
ODPOWIEDZ