HP ProBook 6540b i ATI Mobility Radeon HD 4550 - jakie sterowniki?

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
najczarniejszy
Posty: 68
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 18:28
Lokalizacja: wziąć na piwo ?

HP ProBook 6540b i ATI Mobility Radeon HD 4550 - jakie sterowniki?

Post autor: najczarniejszy »

Witam.
Stałem się niedawno (nie)szczęśliwym posiadaczem sprzętu HP ProBook 6540b z kartą ATI Mobility Radeon HD 4550. Problem polega na braku możliwości uruchomienia trybu graficznego, nie mówiąc już o takich luksusach jak instalacja sterowników i uzyskanie akceleracji graficznej.
W trybie vesa, jak i na otwartych sterownikach (radeon/radeonhd) pojawia się tylko czarny ekran (nie czarny jak przy wyłączonym komputerze, tylko ,,podświetlony''), przy braku niepokojących wpisów w logach (plik Xorg.0-otwarte.zip). Jedyne co można wtedy zrobić to przejść na inną konsolę i zamknąć serwer X.
Z kolei po instalacji sterowników firmowych, dostajemy błąd (cytuję tylko istotny fragment):

Kod: Zaznacz cały

(II) LoadModule: "fglrx"
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so
dlopen: /usr/lib/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so: undefined symbol: DPMSEnabledSwitch
(EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so
(II) UnloadModule: "fglrx"
(EE) Failed to load module "fglrx" (loader failed, 7)
(EE) No drivers available.

Fatal server error:
no screens found
Cały log w pliku Xorg.0-catalyst.zip.

Sterowniki otwarte, jak i zamknięte były instalowane zgodnie ze wszelkimi zasadami sztuki i poradnikami z tego forum.

Co więcej, startowałem system z różnego rodzaju live-cd, w tym Fedory i Ubuntu, które próbują szczycić się największym zakresem obsługiwanego sprzętu, bez rezultatu - żadna dystrybucja nie potrafi wyświetlić w trybie graficznym czegoś innego niż czarny ekran.

Czy ktoś potrafi mi dać inną radę niż wyrzucenie tego radeona na śmietnik i kupno nvidii? Ewentualnie czekanie na łaskę ATI i nową wersję catalystów? To bardzo frustrujące, mieć nowy sprzęt bez możliwości instalacji ulubionego systemu, bo producent nie staje na wysokości zadania.
Załączniki
Xorg.0-otwarte.zip
(9.2 KiB) Pobrany 161 razy
Xorg.0-catalyst.zip
(1.85 KiB) Pobrany 155 razy
Awatar użytkownika
xmaster
Junior Member
Posty: 558
Rejestracja: 13 stycznia 2009, 08:19
Lokalizacja: /dev/piotrków tryb.

Post autor: xmaster »

Wymiana karty w notebookach jest raczej mało prawdopodobna.
Może napisz jak instalowałeś sterowniki? Z logu wynika, że nie sterowników właśnie do Twojej karty
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Zanim przeglądnę te logi (bo ze wzrokiem u mnie kiepsko):
- jaki masz kernel
- jaka wersja Xów?
ODPOWIEDZ