Bluetooth w Sidzie - czy u kogo

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Bluetooth w Sidzie - czy u kogoś działa?

Post autor: giaur »

Witam.

Wydaje się, że robię wszystko dobrze:

Kod: Zaznacz cały

hcitool scan
Scanning ...
        00:23:3A:FA:C2:98       SGH-U800
Czyli telefon znaleziony. Idziemy dalej:

Kod: Zaznacz cały

hcitool cc 00:23:3A:FA:C2:98
Po tym żadnej reakcji. Następnie:

Kod: Zaznacz cały

hcitool con
Connections:
Co jest do jasnej takiej sprawy? Czy w ogóle w Sidzie jest aktualnie możliwe uruchomienie bluetooth? Jeżeli komukolwiek się to udało to niech krzyczy...

Wycinek z logu:

Kod: Zaznacz cały

Jul 23 21:19:13 debian bluetoothd[5126]: HCI dev 0 registered
Jul 23 21:19:13 debian bluetoothd[5126]: HCI dev 0 up
Jul 23 21:19:13 debian bluetoothd[5126]: Starting security manager 0
Jul 23 21:19:13 debian bluetoothd[5126]: Adapter /org/bluez/5126/hci0 has been enabled
Jul 23 21:20:50 debian bluetoothd[5126]: link_key_request (sba=11:11:11:11:11:11, dba=00:23:3A:FA:C2:98)
Jul 23 21:20:50 debian bluetoothd[5126]: pin_code_request (sba=11:11:11:11:11:11, dba=00:23:3A:FA:C2:98)
Jul 23 21:20:50 debian bluetoothd[5126]: No agent available for 0 request
Googlując za komunikatem "No agent available for 0 request" znalazłem ledwie 2 wpisy na krzyż, a nigdzie problem nie był rozwiązany.

Tak więc, używanie bluetooth w Sidzie wygląda na niemożliwe? Drażni mnie to, widać w Linuksie też umieją coś na maksymalnie udziwnić i nie poprawiać przez lata, czyli zbliżamy się do MS, ale żeby tak banalna rzecz jak Bluetooth? Działało to jeszcze pół roku temu, teraz ani w Lennym ani w Sidzie nie działa i nie zanosi się na poprawę.

(OK wykrzyczałem się, bo wiem że nikt mi nie pomoże)

Podsumowując: aktualnie Linux nie posiada żadnej obsługi bluetooth (googlując widzę, że nie tylko Debian) - utracił ją jakieś pół roku temu :shock:
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Próbowałeś według >>tego<< opisu?

>>wątek "Bluetooth stopped working" na forum Siduksa<<


PS Nie używam bluetooth, także nic dokładnie nie podpowiem.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Spójrz na to. Sam jeszcze nie testowałem, tego rozwiązania. Komentarze nie napawaja optymizmem, ale może akurat.

Sądziłem, że tylko KDE straciło tę funkcję, a to dotknęło wszystkich?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Spojrze w wolnej chwili, ale jeżeli w konsoli nie działa, to wątpię żeby zadziałało jakiekolwiek gui, które jest tylko nakładką na hcitool. Ten wątek o KDE4 widziałem już, nic nie wnosi do tematu.
Sądziłem, że tylko KDE straciło tę funkcję, a to dotknęło wszystkich?
Ano tak, nie ma działającej obsługi BT w Linuksie. Zdaje się, że to HAL i dbus w nowych wersjach uniemożliwiają jego użycie - gdzieś wyczytałem że ktoś cofnął do wcześniejszych wersji i działa.

W Debianie działało za czasów, gdy Etch był stable, potem cos zostało porzadnie s3$#ne i nie działa do dziś.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Nowe wieści z pola walki.

Ten post sugeruje, że bluetooth działa, przy użyciu "blueman", oraz skryptu z kde-apps.
Trzeba czekać jedynie na aktualizacje pakietu "blueman" w repozytorium, by mieć przesył w dwóch kierunkach.

Co do kdebluetooth, to sytuacja ma się poprawić dopiero w KDE4.4. - link
sajgon
Posty: 11
Rejestracja: 05 lipca 2007, 12:27

Bluetooth - w testing

Post autor: sajgon »

Działa - potrzebna deinstalacja gnome-bluetooth i instalacja blueman oraz vfs-obexfts z lennego -inna kwestia że cały vfs w gnome jakoś kulawo działa - teraz przestał działać vfs-synce i nie moge znaleźć przyczyny
Aha - jajko musi być 2-30.1
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Junkers »

Witam.
Korzystałem z tego opisu: http://sidux.com/index.php?module=Wikul ... wBluetooth.
Jednak utknąłem na 4 kroku ponieważ pojawia się taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

root@debian:/home/tomasz# dbus-send --system --dest=org.bluez --print-reply /org/bluez/2993/hci0/dev_00_01_E3_3C_94_16 org.bluez.Input.Connect
Error org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: Method "Connect" with signature "" on interface "org.bluez.Input" doesn't exist
Co powinienem zrobić?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Nie wiem jak w gnome, ale w KDE4 częściowo udało mi się uruchomic bluetooth przy użyciu kdebluetooth z experimental.

Co działa:
- przesyłanie plików w obie strony

Co nie działa:
- parowanie urządzeń inicjowane przez komputer
- wyszukiwanie urządzeń i inicjowanie połaczenia z urządzeniem przez komputer. Co ciekawsze, przy próbie wysłania pliku znajduje urządzenia i można przesłać plik ale tylko wtedy, gdy urządzenia są sparowane - jak wcześniej pisałem, komputer zainicjować parowania nie potrafi. Przy próbie dodawania urządzeń bez przesyłania pliku albo nie wyszukuje urządzeń wcale, albo wyszukuje (rzadko), ale nie można ich dodać do listy zdefiniowanych.

hcitool cc w konsoli dalej nie działa tak jak i nie działało
Utumno
Beginner
Posty: 432
Rejestracja: 09 listopada 2008, 13:04
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Utumno »

Ja używam, prawie ,,zawodowo'' blutooth na Debianie (potrzebuję do deweloperki J2ME). Działa średnio; wraz z ,,gnome-bluetooth'' (broń Boże nie instalować żadnych bluemanów) połączenie z telefonem komórkowym i przesyłanie plików w obie strony działa w miarę poprawnie. Parowanie jest bardzo proste, działało zawsze i dalej działa.

Bluetooth audio czasami działa; z bluez-3.36 działało w miarę, ostatnio jakość tak poszła na psy że nie da się tego słuchać (przynajmniej na moim chipie CSR). Sieci nie próbowałem.

Generalnie stan Bluetooth w Linuksie jest trochę rozczarowujący; jak na system, który stos Bluetooth miał jako pierwszy (1998, Windows dopiero w Win98 SE) to takie rzeczy jak audio mogłyby wreszcie zacząć działać lepiej.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Bo ostatnio bluetooth przeszedł znaczne przeróbki, przed nimi wszystko działało jak należy (czyli wtedy gdy etch był stabilny). Nie wiem po co było to psuć, skoro działało bardzo dobrze. Teraz zanim wszystko dojdzie do normy minie pewnie jeszcze sporo czasu.

Ostatnio w experimental pojawiła się nowa wersja kdebluetooth dla kde4 i działa nieco lepiej, dodali tez kilka nowych opcji jak ustawianie gdzie ma zapisywać pobrane pliki, nie działającą opcję wysyłania tekstu ze schowka (próba użycia to wywalenie się programu), kbluelock tez działa jako tako. No i lepsza integracja z plasmą.

A tak w ogóle, czy ktoś wie jak zainicjować parowanie urządzeń/połączenie z komputera? hcitool cc jak mówiłem nie działa, ogólnie mam wrażenie że sporo sie pozmieniało w narzędziach pod konsolę.
ODPOWIEDZ