Instalacja trybu graficznego na serwerze dedykowanym

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
cyber2hot
Posty: 9
Rejestracja: 28 sierpnia 2008, 21:34

Instalacja trybu graficznego na serwerze dedykowanym

Post autor: cyber2hot »

Witam. Mam na serwerze dedykowanym Debiana (w trybie tekstowym). £ączę się z nim bezpośrednio przez program PuTTY. Wszystko w porządku, pokazuje mi się konsola/terminal i piszę co chcę. Niestety nie jestem w żadnym stopniu zaawansowanym użytkownikiem tego systemu i chciałbym jakimś cudem doinstalować tryb graficzny - by wszystko było widoczne jak np. w Windowsie (okienka itd.). Istnieje taka możliwość? Chciałbym uzyskać taki efekt, jak np.: "zdalny pulpit" - łącze się za pomocą PuTTY i wszystko widzę co i jak. Mam nadzieję, że każdy mnie rozumie. Pozdrawiam.
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Nie wiem czy będziesz mógł zainstalować na dedyku tryb graficzny, gdyż nigdy tego nie potrzebowałem.

Zawsze możesz spróbować - w razie czego, zapewne możesz przeinstalować system z poziomu jakiegoś panelu www.

Jeżeli już zdecydujesz się na instalację, zapraszam do tematu X.Org (xorg) - instalacja i konfiguracja.

Teraz pozostaje zastanowić się nad trybem pracy na odległość. Proponuję poczytać nt.

Kod: Zaznacz cały

vnc - x11vnc
xming
xdmcp
Niedawno też chciałem używać X-ów na odległość, lecz podobno nie działa to najszybciej.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Kod: Zaznacz cały

apt-get update && apt-get install xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm xinit
Jesli chcesz mozesz doinstalowac tez icewm lub fluxboxa:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install icewm icewm-common icewm-themes
Do tego rox lub cos innego

Kod: Zaznacz cały

apt-get install rox-filer

Kod: Zaznacz cały

apt-get install mc
Iksy uruchamiasz wpisujac

Kod: Zaznacz cały

startx
Przez internet bardzo wolno to dziala - czasami nawet po lanie potrafi przymulic jesli nie jest to gigabitowy ethernet.
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Zwykły sshd z włączonym parametrem

Kod: Zaznacz cały

X11Forwarding
wystarczy do tego? Nie jestem pewien czy tak po prostu wykona sobie startx po ssh.
cyber2hot
Posty: 9
Rejestracja: 28 sierpnia 2008, 21:34

Post autor: cyber2hot »

Reinstalacja systemu nie wchodzi w ogóle w grę. Teraz zastanawiam się, który tryb graficzny byłby najlepszy...
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Sprawdzone i używane na serwerach OVH:
  • Debian: vnc4server
    Ubuntu: NXserver
cyber2hot
Posty: 9
Rejestracja: 28 sierpnia 2008, 21:34

Post autor: cyber2hot »

Może jakiś link z dokładną instrukcją jak i co? Nie chcę popełnić żadnego błędu, a mam na tym serwerze dość obszerną stronę www, której nie mogę stracić. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Nie ma co się rozwodzić. Jeśli coś źle podasz w ustawieniach vnc to najwyżej stracisz dostęp do części graficznej. Manual wyczerpuje temat.
ODPOWIEDZ