KDE4 dostępne w Sidzie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

@Akkon

K3b - wersja z KDE3 działa dobrze pod KDE4. Pracę nad nową wersją, od paru tygodni, idą pełną parą i nowa wersja będzie w najbliższym czasie dostępna.

Krusader - jest natywna wersja dla KDE4. Działa stabilnie i chyba ma wszystkie te same funkcje, co Jej poprzedniczka.

Amarok - wersja z KDE3 działa dobrze. W repozytorium experimental dostępna jest wersja dla KDE4. Ja jej używam... i śledzę rozwój (to jedyna aplikacja, co do której mam wątpliwości).

digiKam - jest natywna wersja wraz z kipi-plugins dla KDE4. Działa stabilnie.

Kadu - chłopaki chyba już trochę czasu temu przerzucili się na Qt4, więc nie widzę problemu w działaniu pod KDE4.

Quanta - właśnie... tak jak pisałem Ci poprzednio, nie udało mi się znaleźć sposobu na zainstalowanie jej pod KDE4 (niespełnione zależności w trzech pakietach). Spróbowałeś Kate? Czasami nawet konserwa się otwiera :mrgreen:

"kilka pomniejszych" - pewnie działają lub mają swoją natywną wersję w KDE4 ;-)

Co do aplikacji Gtk, to można zainstalować pakiet gtk-qt-engine-kde4, dostępny w Sidzie ( nie wiem jak ze stabilnością, bo na początku były z nim problemy, ale wtedy był jeszcze w experimental. Skoro trafił do Sida, to sądzę, że deweloperzy uznali go za wystarczająco stabilny).
Są też inne sposoby na "ubieranie" Gtk.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

iria, dzięki za wyczerpujące informacje. Na razie jeszcze nie miałem czasu przetestować Kate, ale przyjrzę się temu. Co do samego KDE 4.2 to nadal nie jestem przekonany, ale chyba nie ma wyjścia. Zanim jednak zapuszczę aktualizację, postawie sobie na partycji obok Lenny,ego. Będę się wtedy czuł bezpiecznej :mrgreen:
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Pamiętaj, że wszystkie te efekty 3D, plasmy i inne "świecidełka" jak Strigi czy Nepomuk, można po prostu wyłączyć. Wtedy ma się pulpit niemal jak z KDE3 i używa się tak samo.

Powodzenia :-)
alan666888
Posty: 93
Rejestracja: 12 lutego 2007, 21:03
Lokalizacja: z Neta

Post autor: alan666888 »

Znalazłem przyczynę powolnego działania KDE i nie działania Kwin. Problemem było jajko 2.6.29, na 2.6.26 wszystko chodzi szybko i płynnie ;D
wieszti
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 31 stycznia 2009, 18:28

Post autor: wieszti »

Doinstaluj sobie firmware-linux i będzie dobrze chodzić na jajku 2.6.29. Przenieśli tam firmware do kart graficznych z kernela, a bez nich nie ma akceleracji 2D i 3D.
Zarov
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 27 maja 2006, 19:50
Lokalizacja: Wolska

Post autor: Zarov »

Już parę dni testuję KDE 4 i jak na razie same pozytywy, nie jest jakies tam az zbajerowane tak, chociaż są niektóre rzeczy, dla uciechy oka. Właśnie zaaktualizowałem na drugim komputerze i po małych bojach działa idealnie na karcie 64mb :)
skynet
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 16:32

Post autor: skynet »

Jest kilkadziesiąt drobnych błędów, ale przyjemnie się używa czwórki ;-)
Do pozytywów bym zaliczył to iż całe KDE4 jest teraz całością, a nie jak poprzednio zlepek oddzielnych programów, również nowe główne menu jest niezłe, szkoda że nie ma możliwości konfiguracji, no i brak klasycznego pulpitu.
Z negatywnych rzeczy brak gtk-qt4 (lub czegoś podobnego co by było stabilne), qt3-qt4, brak szczegółowej konfiguracji wszystkiego, jak i to iż parę razy mi się posypało np. teraz :-P
Firstborn
Posty: 38
Rejestracja: 05 maja 2009, 10:21
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Firstborn »

skynet pisze:no i brak klasycznego pulpitu.
Od wersji 4.2 jest klasyczny pulpit do wyboru jako opcja. Stało się tak z powodu niezadowolenia użytkowników z powodu braku takiej możliwości wcześniej.
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Byłem jednym z tych, którzy bardzo się bali tej aktualizacji, szczególnie po przejściach z KDE 4.1. No ale spróbowałem i... warto było!

Całość jest jak najbardziej stabilna. Plazmie chyba raz czy dwa się zdarzyło wywalić (gdy coś tam gmerałem, a gmerałem sporo), ale jeśli w ciągu dwóch sekund wszystko samoistnie wraca do normy, to jest to co najwyżej niedogodność i to bardzo drobna.

Sporo starych i lubianych aplikacji nadal nie przeportowane, ale działają bardzo dobrze. A prace trwają.

Mówiło się kiedyś, że KDE4 nie lubi się ze sterownikami NVIDII. To już nieaktualne, efekty pulpitu działają jak złoto (KDE 4.2.2, sterownik NVIDIA 180.51).

Całość jest funkcjonalna i przyjemna dla oka. Tym, których wkurza domyślny zegarek, polecam Adjustable Clock. Ogólnie jest już coraz więcej fajnych plasmoidów, wymarzone dwa wiersze na pasku zadań itd.

Tak na marginesie, działa Wam plazmoid pokazujący komiks z internetu?
skynet
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 16:32

Post autor: skynet »

Jeszcze co do Quanty jest to edytor html/php i nie rozumiem dlaczego tylu ludzi musi mieć Quante.
Ja używam niesamowicie genialnego IDE Aptana (na eclipse) głównie do php i powiem że to jest główna rzecz, dzięki której nie zrezygnowałem z nauki php pod Linuksem.
Ma auto-uzupełnianie, sprawdzanie składni, kolorowanie składni i prosty manual w auto-uzupełnianiu do sporej liczby poleceń i jeszcze dużo, dużo więcej.

Wadą jest to iż nie ma wersji "natywnej" 64bit i trzeba pobrać jako wtyczkę do eclipse ale i tak warto.

Tutaj filmik pokazujący możliwości Aptany Link

Mam nadzieje że problem Quanty został tymczasowo rozwiązany ;-)
Zablokowany