KDE4 dostępne w Sidzie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

[quote="iria"]@Akkon

Poszukałem trochę i jednak nie znalazłem rozwiązania, by zainstalować Quante na KDE4. Czy jesteś gotów zmienić trochę przyzwyczajenia? ]
No właśnie to jest mój problem iria, jak pewnie zauważyłeś jestem z lekka konserwatystą. Cenie sobie ten program a Kate w wersji na KDE 3.5 nie spełnia moich oczekiwań. Zresztą nie tylko o ten jeden program tu idzie. Ta gałąź KDE jest piekielnie stabilna i funkcjonalna, a z tego co widzę i czytam na rożnych forach, deweloperzy KDE 4 mają jeszcze sporo do zrobienia.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Może spróbuj jakiegoś Livecd z KDE4.2 i tam sprawdź, czy nowa Kate spełnia Twoje wymagania. Jak pisał deweloper Siduksa, sporo sie poprawiło.

U mnie KDE4 oceniam, na równie stabilne jak KDE3.5, nie zdarzyła mi się jeszcze "wywrotka". Ale ja zawsze miałem szczęście do oprogramowania. ;-)

Proponowałbym Ci powrót do Lenny'ego, do czasu wydania KDE4.3. Wtedy główne aplikacje powinny odpowiadać swoim poprzedniczkom z KDE3.5.

Co do KDE4, to bardzo spodobał mi sie komentarz na jk.org, Pana wilq:
...co do logiki kde4 to się nie zgodzę jest to bardzo czysty kod w sensie struktury… w sumie mało się o tym mówi jak abstrakcyjnie ciężki w sensie utrzymania był kod kde3 (rożne koncepcje poszczególnych komponentów itp).. chłopaki ledwo sobie z tym radzili.. teraz to zupełnie inna historia.. dlatego w ciągu roku z zarysu technologi powstało w miarę stabilne środowisko...
I moim zdaniem to czuć w użytkowaniu. Tłumaczy też, dlaczego po prostu nie przepisali KDE3 na Qt4.

Jedne aplikacje przewyższają już swoją funkcjonalnością poprzedniczki, inne nie. Dlatego cieszę się bardzo z powodu, idealnego w czasie wyjścia stabilnego Lenny'ego, który pozwoli, jeszcze przez długi czas, cieszyć się rozwiniętym środowiskiem, jakim jest KDE3.

@alan666888

Pisałeś, że wcześniejsze wersje działały lepiej. Co się zmieniło od tego czasu? Tylko aktualizacja KDE, czy też sterowników grafiki?
alan666888
Posty: 93
Rejestracja: 12 lutego 2007, 21:03
Lokalizacja: z Neta

Post autor: alan666888 »

Z tego co pamiętam wersje kde z experimentala działała szybciej i mogłem włączyć kwin choć trochę przymulał. Kiedy KDE 4.2 trafił do Sida dwa razy instalowałem system od nowa. Za pierwszym razem działał szybko, ale nie sprawdzałem kwin, za drugim razem czyli teraz środowisko trochę przymula i nie działa kwin. Sterowniki raczej się zbytnio nie zmieniły, natomiast w pakietach zaszło trochę zmian. Postaram się jeszcze raz postawić system od nowa i zobaczę z czym jest problem.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Po tym jak KDE4.2 weszło do Sida, była też aktualizacja Xorga do 7.4. Możliwe, że w tym tkwi problem.
alan666888
Posty: 93
Rejestracja: 12 lutego 2007, 21:03
Lokalizacja: z Neta

Post autor: alan666888 »

Coś jest nie tak w xorg.conf bo filmy z np. youtube na pełnym ekranie się przycinają.
Firstborn
Posty: 38
Rejestracja: 05 maja 2009, 10:21
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Firstborn »

Mogę dać małą podpowiedź wynikającą z moich doświadczeń i testów.
Do niedawna pracowałem na wersji testing z kde3.5. Mam kartę graficzną GeForce 8600GT.
Wiem, że glxgears to nie jest miarodajny benchmark jednak można przy pomocy tego narzędzia uzyskać wyniki do proporcjonalnego porównania.
W moim przypadku było to w granicach 9000 - 13000 w zależności od aktualnego sterownika i kernela (o dziwo czasem wystarczyło przekompilować moduł dla nowego jądra nie zmieniając sterowników, żeby wyniki zmieniły się o 3 lub 4 tysiące). Ale do czego zmierzam...

Obecnie od kilku tygodni używam wersji Unstable z kde4.2. Byłem ogromnie zdziwniony, że wyniki w glxgears mam na poziomie 3500-4500. Wszelkie animacje, efekty i przeźroczystości działały idealnie płynnie poza wideo z flashowych odtwarzaczy na pełnym ekranie (znaczny spadek szybkości), nawet uruchomiony tvtime pozwalał na jednoczesną przeźroczystość i przesuwanie z efektem wobbly bez przerw w wyświetlaniu. Co się okazało. Obciążenie jakie generuje włączenie efektów composite jest ogromne bez względu na ilość uruchomionych tam opcji. Po wyłączeniu wyniki w glxgears znów osiągnęły ponad 10000 i youtube na pełnym ekranie wyświetlał się płynnie. Domyślam się, że na różnym sprzęcie będzie to działać inaczej, niemniej jednak środowisko wymaga jeszcze trochę optymalizacji (a ja zmiany sprzętu na lepszy ;-) ). I teraz mała podpowiedź. Skrót do wyłączania i włączania efektów to SHIFT+ALT+F12. Dla mnie to usprawnienie w zupełności wystarcza. Włączam grę, albo youtube to skrótem błyskawicznie pozbywam się efektów.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

iria pisze:U mnie KDE4 oceniam, na równie stabilne jak KDE3.5, nie zdarzyła mi się jeszcze "wywrotka".
¦ledzę też wątek jaki w związku z tym pojawił się na DUG'u i z tego co widzę, to przeważają jednak opinie sceptyczne. Ale dobra, "przejdźmy do konkretów" jak śpiewał swego czasu jeden z słynnych tenorów. Najwięcej korzystam i najbardziej mi zależy na takich programachspod KDE jak: Krusader, K3B, Amarok, digiKam, kadu, quanta i klika pomniejszych. Jak wygląda ich stabilność w nowym środowisku? I jak jest z integracją takich popularnych programów (spoza KDE) jak np. Gimp?
skynet
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 16:32

Post autor: skynet »

Akkon pisze:Najwięcej korzystam i najbardziej mi zależy na takich programachspod KDE jak: Krusader, K3B, Amarok, digiKam, kadu, quanta i klika pomniejszych. Jak wygląda ich stabilność w nowym środowisku? I jak jest z integracją takich popularnych programów (spoza KDE) jak np. Gimp?
Ksusader jest nowy, natomiast K3B, Amarok, digiKam, quanta nadal korzysta z kde 3.5.10, kadu u mnie się sypnął jeszcze przed upgradem do KDE4 nie mam opinii.

Wszystko co jest na gtk nie wygląda natywnie, tak jakbyś usunął pakiet gtk-qt-engine.

A co KDE4 znowu po kilku godzinach brak ikonek.

Obrazek

Kod: Zaznacz cały

Section "Module"
    Load           "record"
    Load           "dbe"
    Load           "extmod"
	#Load  "dri"
    Load           "xtrap"
    Load           "glx"
EndSection
Najbardziej ,,cukruje mnie'' że akurat to menu nie ma konfiguracji.

Swoją drogą widok typu drzewo jednak jest w wyborze plików np. podczas zapisywania plików ale ani dolphin ani konqueror nie posiada możliwości jego ustawienia.

Powiem że żałuję tej aktualizacji, z KDE 3.5.10 wszystko mi ładnie działało, skonfigurowane dokładnie tak jak chcę, a teraz mam coś jak vista, nic nie można ustawić i do tego się ciągle sypie.
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

skynet pisze:Powiem że żałuję tej aktualizacji, z KDE 3.5.10 wszystko mi ładnie działało, skonfigurowane dokładnie tak jak chcę, a teraz mam coś jak vista, nic nie można ustawić i do tego się ciągle sypie.
Może trochę nie na temat, to przed tak poważną i nie pewną do końca aktualizacją zawsze lepiej zrobić kopie zapasową systemu, np. za pomocą partimage.

Ja w ten sposób szybko przywróciłem system po aktualizacji do najnowszego KDE, które jak na razie mi nie przypadło do gustu i zniechęciło, m.in. problem z ikonkami, taki jaki ty masz.
skynet
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 16:32

Post autor: skynet »

@Tomeku
Ja mam trochę uszkodzony dysk więc i tak niedługo przenoszę cały system.

Co do ikonek można je przywrócić:
ustawienia systemowe -> wygląd -> ikony -> zmienić na inne i zpowrotem na oryginalne.

Co do błędu rysowania to jest to spowodowany chyba funkcją beginfill w QT4, prawdopodobnie to błąd biblioteki.

_edit: poprawiłem jeszcze parenaście ustawień i coś zaczyna wreszcie działać.

jak zmienić wielkość prazmoidu widok katalogu?
Zablokowany