KDE4 dostępne w Sidzie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Właśnie zainstalowałem. aktualizacja przebiegła bez problemu. No i cóż - szczerze mówiąc - szału nie ma. Zacznę od tego, co działa lepiej w 4.6.1:
- Montowanie dysków stałych. Jak widać, zrezygnowali z HAL-a i teraz działa lepiej. Jeśli nie ma wpisu w fstab (ja preferuję brak wpisów bo mam system na dysku zewnętrznym). Przedtem się wywalało, teraz działa - pyta o hasło roota
- Drobne poprawki w aplecie network-managera - teraz umożliwia połączenie z ukrytą siecią.
- Drobne poprawki w tłumaczeniu

Za to minusów jest więcej:
- problemy z aktualizacją z 4.5 - u mnie np widok katalogu był czarny (nieprzezroczysty) i nie dało się tego zmienić. Musiałem usunąć widok katalogu ze skrótami i dodać jeszcze raz.
- działa i uruchamia się wolniej, bardziej zamula - u mnie w tej chwili proces plasma-desktop non stop zajmuje 30% procesora. Co to ma być?
- denerwujący błąd - po wybraniu katalogu domowego z paska wyświetla się katalog domowy, ale nie widać zawartości - okno jest czyste
- brak współpracy z Compizem. Niektóre elementy "nie chcą" byc przezroczyste, pomimo że poprzednio były - menu Lancelota, powiadomienia, podpowiedzi na pulpicie, aplent network-managera, aplet akumulatora (to okno po kliknięciu) nie są już przezroczyste.

- system powiadomień - popsuli. Ten z poprzedniej wersji był lepszy - teraz już nie ma grupowania powiadomień
tmy123
Beginner
Posty: 144
Rejestracja: 18 kwietnia 2008, 19:43

Post autor: tmy123 »

Nie zauważyłem żeby działał wolniej, stan użycia procesora też minimalny. Mogę jedynie potwierdzić problem z katalogiem domowym. Po otwarciu okna w Dolphinie nie widać jego zawartości. Pomaga dopiero odświeżenie.
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Ja też nie zauważyłem jakiegoś zamulenia czy spowolnienia. Użycie procesora znikome a problemu z Dolphinem u mnie nie ma. Od razu widzę zawartość.

Co do compiza to nie wiem, używam efektów kwin.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Okazało się, że wysokie użycie procesora powodowało ustawienie działania "Glob" zamiast tapety. Szkoda, bo fajne to było i nie zamulało we wcześniejszym KDE. Compiz niestety nie działa tak jak trzeba z KDE 4.6. Panel też traci przezroczystość - wystarczy wyłączyć compiza i właczyć znowu, a panel od tej pory już przezroczysty nie będzie. Pomaga dopiero ponowne dodanie panelu domyślnego.

Zobaczę jeszcze jak będzie na nowym użytkowniku. Efekty kwin są dość biedne... niestety. No i te powiadomienia - przedtem były grupowane, teraz wyskakują i jeśli jest ich dużo, to robi się bałagan. Ciekawe kto mądry wymyślił tą zmianę.
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Według tego co napisałeś to raczej wygląda na problemy z compizem (ponoć są opinie że jest tworzony zasadniczo pod gnome). KDE 4.6 działa póki co jak najbardziej dobrze.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Znalazłem sposób na rozwiązanie problemu z katalogiem domowym. Wchodzimy w ustawienia dolphina (ustawienia -> konfiguracja dolphin) i ustawiamy lokalizację folderu domowego na file:///home/ - błąd był spowodowany tym, że było tam wpisane file:///home/nazwa-uzytkownika. Nie wiem czemu to sprawia problem, bo tak na logikę, to ta druga opcja jest poprawna.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

U mnie z Compizem problemów nie ma. Od pierwszego startu wszystko przeźroczyste i ładne. Bez efektu blur ale jest - moja wersja Compiza blura z KDE nie obsługuje. Co do błędów, które odczułem to: czarne tło menadżera logowania i problemy z dolphinem, które zniknęły po zresetowaniu konfiguracji KDE. Ma ktoś informacje jak przywrócić tło w menadżerze logowania?
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

U mnie pojawił się problem z montowanie dysków na USB.

Kod: Zaznacz cały

org.freedesktop.UDisks.Error.PermissionDenied: Not Authorized
Rozwiązaniem problemu jest instalacja KDM, ale jakoś nie leży mi to rozwiązanie, wolę odpalać środowisko graficzne za pomocą startx, jak to robiłem dotychczas.

Próbowałem dodać do .xinitrc

Kod: Zaznacz cały

exec ck-launch-session dbus-launch startkde
ale nie zadziałało.

Ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem, aby móc pozbyć się KDM?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

milansport
Posty: 21
Rejestracja: 08 lutego 2009, 23:45
Lokalizacja: KrK

Post autor: milansport »

A ja jestem ciekaw jakiego dekoratora okien używacie w Compizie? Kiedy chcę wybrać dekorację okien KDE4 to wywala mi błąd:

Kod: Zaznacz cały

Plik wykonywalny: kde4-window-decorator PID: 3787 Sygnał: Segmentation fault (11)
Co do samej aktualizacji KDE do 4.6 to przebiegła bez błędów, jedynie zaraz po załadowaniu systemu w tacce systemowej ikonki są bardzo małe i wracają do odpowiedniej wielkości dopiero jak uruchomię jakiś program, który dodaje do tacki swoją ikonkę.
Zablokowany