KDE4 dostępne w Sidzie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Squeeze zamrozili z 4.4 i powiedzieli, że nie ma szans na 4.5 więc jego już na pewno nie będzie, może za 2-3 miesiące wrzucą 4.6 do testinga. Też strasznie żałuje że KDE tak olewają. Ale co zrobić, albo czekać albo samemu kompilować. Ja jednak poczekam.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

iria pisze:@giaur

Ja właśnie testuję 4.6 na Chakrze. W sumie chodzi jak mój skonfigurowany Debian. Niektóre rozwiązania zależności mi się w Chakrze bardzo podobają np. gstreamer bez GNOME. Resztę uzyskuję bez problemu na Debianie.

I jak sie sprawuje? Nie ma jakis krytycznych problemow uniemozliwiajacych prace lub instalacje? Pytam bo nie wiem czy sciagac poniewaz mam wersje stable z dnia 27 stycznia jeszcze z KDE 4.5.5 i jest swietna. Czytalem ze poprawili bugi w instalatorze i dodali wiecej paczek bundle. Niby Chakra jest dystrybucja ciagla ale jak instalowac to z najnowszej kompilacji.

PS
Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z live cd Chakra.
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Dolphin się ciągle wykrzacza, pulpit semantyczny Nepomuk , a raczej usługa którą on wykorzystuje (bodajże virtuosso), dostaje wariacji i całkowicie zabiera zasoby systemowe aplikacjom użytkownika.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

@M3cn

Sprawuje się dobrze. Nie miałem żadnych problemów ani z instalatorem, ani z KDE. Tylko, że ja pierwsze co robię to wyłączam Nepomuka i Akonadi. Bez tych dwóch wynalazków KDE już dawno nadaje się do używania.

@DaVidoSS

Wyłączenie Kontaktów i wyszukiwania Nepomuk w opcjach Krunner powinno Ci pomóc. Niestety z tym zawalili i sądzę, że błąd w Nepomuk/Virtuoso jak najbardziej powinien opóźnić pojawienie się 4.6.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

W takim razie zaraz pobieram Chakre, a co do tego Nepomuka to sie nie znam jesli chodzi o KDE, ale zauwazylem ze cos tam pliki indeksuje co mi jest wcale nie potrzebne wiec takze bedzie wylaczone.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Fakt, cały ten nepomuk i pulpit semantyczny to jakaś pomyłka, chociaż takie ochy i achy na jego temat czytałem. Do analogicznej funkcji z Windows7 jeszcze daleko, oj daleko. W KDE4.5 też wyłączyłem to od razu.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

Testuje sobie Chakrę testową już kilka dni, no chodzi szybko, jakieś aktualizacje też przeżyła, ale system kilka razy się zawiesił, znaczy raz uratował się restartem X, czasem potrafi się wykrzaczyć Rekoq, nie działają niektóre paczki Bundle. W sumie nie mam zastrzeżeń, ładny wizualnie, ale wygląd to nie wszystko, za małe repozytorium jest, coraz bardziej myślę, że instalacja Debiana Wheezy z netinstall i minimalne KDE z oryginalnego repozytorium jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Myślę, że cierpliwość popłaca w przypadku KDE w Debianie. No i wiadomo, że Debian to Debian.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Nie zainstaluje raczej żadnej dystrybucji "opartej" na innej. Bo zawsze będzie mniej stabilna niż był oryginał - wystarczy spojrzeć na ubuntu.

Chakra jest oparta na Arch Linux i pewnie wygląda to tak jak zwykle - masę rzeczy dodali od siebie, masę poprawili a i nie mniej zepsuli i stabilność w dół.

Zresztą jakoś idea "bez gtk" do mnie nie trafia - nawet jeśli udało im się "uwolnić od gtk" (swoją drogą: ciekawe czy firefoksa i gimpa też uniezależnili od gtk - wkompilowali statycznie czy co? Bo przecież gui na qt sami nie przepisali) niektóre znane aplikacje, to ja i tak znajdę masę takich, które nie mają odpowiedników w qt i chcąc nie chcąc będę musiał to gtk zainstalować a z takim podejściem autorów coś czuję że będzie to utrudnione.
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

Firefox jest portowany do QT, ale na razie ni jak to działa: http://blog.johnford.info/linux-qt-buil ... nerated-2/
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

giaur pisze:Nie zainstaluje raczej żadnej dystrybucji "opartej" na innej. Bo zawsze będzie mniej stabilna niż był oryginał - wystarczy spojrzeć na ubuntu.

Chakra jest oparta na Arch Linux i pewnie wygląda to tak jak zwykle - masę rzeczy dodali od siebie, masę poprawili a i nie mniej zepsuli i stabilność w dół.

Zresztą jakoś idea "bez gtk" do mnie nie trafia - nawet jeśli udało im się "uwolnić od gtk" (swoją drogą: ciekawe czy firefoksa i gimpa też uniezależnili od gtk - wkompilowali statycznie czy co? Bo przecież gui na qt sami nie przepisali) niektóre znane aplikacje, to ja i tak znajdę masę takich, które nie mają odpowiedników w qt i chcąc nie chcąc będę musiał to gtk zainstalować a z takim podejściem autorów coś czuję że będzie to utrudnione.

Chakra pierwotnie była oparta o Arch Linux teraz to już oddzielna dystrybucja, właśnie nie jest ani przeładowana ani wolna - ja bawiłem się na wersji testowej, a testowa to nie jest jak w Debianie tylko to jest wersja rozwojowa - raczej bym porównał do Sida, ale nie ważne. Powszechne aplikacje GTK typu Gimp, Mozilla, Pidgin są dostępne w postaci Bundles packages - czyli paczki, które ściągamy klikamy i automatycznie montują wszystkie potrzebne biblioteki GTK z jednej paczki bez zaśmiecania /home. Podobne rozwiązanie do tego z Mac OSX. Mnie brakuje niektórych programów w repozytorium, a nie mam zamiaru ręcznie kompilować w miarę powszechnych aplikacji. Fajny system, ale przyzwyczajenia robią swoje.
Zablokowany