Partycja Linuksowa pod Windows na dysku przeno

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Partycja Linuksowa pod Windows na dysku przenośnym

Post autor: Tom:-) »

Na dysku przenośmy chcę utworzyć partycję Linuksową ale żeby można było z pozycji Windows wykonywać operacje na plikach (odczyt, zapis, modyfikacja). Jeśli jest taka partycja to jaka to może być?
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

Tom nie ma takiej partycji. Na dyskach przenośnych, które mają być obsługiwane przez Windows musisz mieć FAT32. Inaczej system w ogóle nie wykryje dysku. Przy okazji -- nie może to też być NTFS... chyba, że mylę to z dostępem tylko dla pendrive'ów.
Próbowałem z ext3 i nic to nie daje. Nawet sterownik ext2 dla Windowsa nie dał sobie rady.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

Z NTFS tylko czyta dane ale ich nie modyfikuje typu przenoszenie i usuwanie. FAT32 jest przestarzały ale chyba będzie musiał zostać. Z FAT32 można usuwać dane z platformy Linux?

ext2 miałem w Ovislink wmu-6500fs na Sambie ale po przełożeniu nie wykrył kiepski Windows dysku.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Tom:-), o niedotykaniu partycji linuksowych z poziomu Windows jest na forum kilka tematów. Poszukaj i przejrzyj.
Najlepiej przygotuj sobie jakąś wersję przenośnego Linuksa do zarządzania takimi danymi.
Dowolna wersja Livecd spełni swoje zadanie.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

fnmirk, Tu nie chodzi o przenoszenie Linuksa tylko danych w systemie na Windows i Linux.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Poszukujesz bezpiecznego narzędzia pod Windows, które potrafi pobrać lub wysłać dane z poziomu Windowsa na partycję linuksową znajdującą się na dysku przenośnym.

Najprościej do tego nadaje się Linux uruchamiany np. z płytki cd.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

Nie ważne. Odpowiedź już znalazłem a jest nią FAT32 albo i starsze
wieszti
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 31 stycznia 2009, 18:28

Post autor: wieszti »

Równie dobrze możne to być także NTFS, używałem w połączeniu z ntfs-3g i nigdy nie miałem problemów z usuwaniem czy tworzeniem plików.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

Linux nie obsługuje NTFS. Nie usuwa plików a jeśli chodzi o tworzenie to nie sprawdzałem ale się dowiem
Wisien
Posty: 51
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 15:10
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wisien »

Przez ntfs-3g można tworzyć i usuwać, ale z tym usuwaniem czasem można narobić syfu, który pod Windowsem się uwidacznia
ODPOWIEDZ