Jak wy

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
przemnet
Posty: 57
Rejestracja: 28 marca 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Jak wyłączyć wygładzanie czcionek w terminalu GNOME?

Post autor: przemnet »

Witam,

tak jak w temacie, chciałbym wyłączyć antyaliasing w terminalu, ale mi się to nie udaje. Wyłączyłem go w ustawieniach czcionek systemu, ale w terminalu nadal to zjawisko występuje. Wujek Google wskazał mi post na ubuntuforums.org na ten temat, ale niestety jest on bez odpowiedzi...

Pozdrawiam,
Przemek.
gindek
Posty: 41
Rejestracja: 28 października 2008, 22:27
Lokalizacja: st±d

Post autor: gindek »

Nie jestem pewien czy tamta opcja nie ustawia przypadkiem tego samego co ja teraz powiem ale:
  • odpal gconf-editor (jak nie masz to zainstaluj),
    wejdź do: desktop > gnome > font_rendering,
    tam klucz "antialiasing", może mieć 3 wartości:
    [list:60af634b95]1. grayscal,
    2. rgba,
    3. disable < i ta opcja powinna Cie interesować.
[/list:u:60af634b95]
Minus jest taki że globalnie wyłączy AA.

Ale po co wyłączać AA na czcionkach w terminalu (o ile takowy istnieje) i tak nie da Ci to jakiegoś wielkiego skoku wydajności.
przemnet
Posty: 57
Rejestracja: 28 marca 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: przemnet »

Mam zainstalowany gconf-editor i u mnie wartość w desktop -> gnome -> font_rendering -> antialiasing ma wartość "none", czyli wygląda, że jest tam wyłączony...
gindek pisze:Ale po co wyłączać AA na czcionkach w terminalu (o ile takowy istnieje) i tak nie da Ci to jakiegoś wielkiego skoku wydajności
Wcale nie chodzi mi o wydajność. Po prostu wolę mieć wyraźne, nierozmazane czcionki jak np. w Windows XP (podstawowa czcionka to Tahoma bez antyaliasingu). Jak ustawię sobie wielkość czcionki o stałej szerokości na 8, to gdy występuje antyaliasing praktycznie nie da się nic rozczytać w terminalu...

[ Dodano: 2009-01-25, 14:47 ]
Rozwiązaniem problemu okazały sie wpisy do pliku fonts.conf:

Kod: Zaznacz cały

<match target="pattern">
	<edit name="antialias" mode="assign"><bool>false</bool></edit>
</match>
<match target="pattern">
	<edit name="antialias" mode="assign"><bool>false</bool></edit>
</match>
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ