[+] Preferencje wygl

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
mateo1990
Posty: 54
Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:44

[+] Preferencje wyglądu - nie zamyka procesu - gnome

Post autor: mateo1990 »

Ostatnio pojawił się u mnie pewien uciążliwy problem dotyczący menedżera wyglądu w GNOME.
Polega to na tym, że po każdym otworzeniu menedżera wyglądu (np. w celu zmiany motywu, tapet itd.) a następnym jego zamknięciu, dochodzi do bardzo wysokiego zużycia CPU i pamięci.
Po 2-3 włączeniach i wyłączeniach tych ustawień wyglądu, mój komputer jest tak zamulony, że praktycznie nie da się nic robić.

Zauważyłem w menedżerze procesów, że cały czas widnieje proces
gnome-appearance-properties --show-page=background
Pomimo zamknięcia menedżera wyglądu, proces dalej funkcjonuje i do tego wyświetla ogromne zużycie CPU. Tyle jest procesów "gnome-appearance" ile razy wchodziłem do tych ustawień.
Zabicie procesów gnome-appearance oczywiście rozwiązuje problem i wszystko wraca do normy.

Tak wygląda spis na liście procesów po wykonaniu ps -aux:

Kod: Zaznacz cały

mateo     3115 50.2  1.9  25392 10272 ?        R    15:40   1:10 gnome-appearance-properties --show-page=background
mateo     3122 44.5  1.9  25392 10276 ?        R    15:40   0:55 gnome-appearance-properties --show-page=background
mateo     3129 22.8  1.9  25392 10276 ?        R    15:42   0:04 gnome-appearance-properties --show-page=background
Dodam jeszcze, że jak nie zabiję tych procesów to nie mogę normalnie zamknąć X-ów bo wszystko się zawiesza. Dopiero po wciśnięciu alt+ctrl+backspase zamyka się środowisko graficzne i mogę zrestartować system.
Czasem również w wyniku tego przeciążenia X-y zawieszają się przy np. próbie zmiany motywu i innych operacjach wykonywanych w preferencjach wyglądu.
Nie wiem czy to ma znaczenie, ale przy ponownym uruchamianiu pojawia się również informacja na czerwono:

Kod: Zaznacz cały

killing all remaining process: failed
A taki komunikat wyrzuca w konsoli po uruchomieniu "gnome-appearance-properties":

Kod: Zaznacz cały

mateo@debian:~$ gnome-appearance-properties

(gnome-appearance-properties:3267): Gtk-WARNING **: Error parsing gtk-icon-sizes string:
	'panel-menu=24,24
panel=20,20
gtk-button=18,18
gtk-large-toolbar=24,24'

(gnome-appearance-properties:3267): appearance-properties-WARNING **: Unknown Tag: comment


(gnome-appearance-properties:3267): appearance-properties-WARNING **: Unknown Tag: comment
Co mogę zrobić aby po każdym zamknięciu menu ustawień wyglądu normalnie zamykało również ten proces i aby nie dochodziło do takiego przeciążenia systemu?

Moja wersja GNOME to 2.22.3

Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki pomocne w rozwiązaniu tego problemu.

Edit:
Przeinstalowanie GNOME nic nie pomogło, ale doszedłem że nie na wszystkich motywach występuje ten problem. Po usunięciu wszystkich dodatkowych motywów i używaniu dowolnego, domyślnego motywu systemowego tego problemu nie ma. Problem pojawia się przy instalacji i użytkowaniu wielu z dodatkowych motywów (ściągałem je z gnome-look.org).
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

mateo1990, odpowiadam w imieniu Hagala:
Niech sprawdzi czy w swoim kat. domowym ma ukryty plik .gtkrc-2.0
Jeśli tak, to niech usunie - obecność tego pliku powoduje, że w Gnome aplikacja gnome-apperance-properties pozostaje uruchomiona mimo zamknięcia okienka
Pozdrawiam.
mateo1990
Posty: 54
Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:44

Post autor: mateo1990 »

Kaka' pisze:mateo1990, odpowiadam w imieniu Hagala:
Niech sprawdzi czy w swoim kat. domowym ma ukryty plik .gtkrc-2.0
Jeśli tak, to niech usunie - obecność tego pliku powoduje, że w Gnome aplikacja gnome-apperance-properties pozostaje uruchomiona mimo zamknięcia okienka
Pozdrawiam.
Nareszcie działa! Dzięki wielkie dla was ;)
ODPOWIEDZ