Jak wy

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

Ludzie on chce tylko wyłączyć beeper, a wy mu karzecie kompilować jądro!

mabo87 sprawdź czy coś z tego tematu Ci nie pomoże: http://www.linuxquestions.org/questions ... ep-224554/

I oczywiście w KDE w Centrum Sterowania - > Dźwięk i Multimedia można go wyłączyć. W Gnome też pewnie coś będzie.
sKa
Posty: 73
Rejestracja: 18 maja 2007, 23:51
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: sKa »

yantar pisze:Nie ma takiej potrzeby, zainstalujesz nowy kernel obok starego.
O, faktycznie - o takiej możliwości zapomniałem :D .

@salmon,
Bez przesady, kompilacja kernela nie jest aż tak skomplikowaną sprawą, a chłopak przynajmniej się czegoś nauczy.
Wątpię, by coś poszło nie tak.
Ja nic nie każę, ja jedynie proponuję :) .
mabo87
Posty: 17
Rejestracja: 02 lutego 2008, 19:34

Post autor: mabo87 »

Udało mi się zabić tego brzeczka - tak jak napisał fnmirk znalazłem tą opcje w BIOSie było w Config->Alarem->Power Control Alarm (disable) zostawiłem beep o niskim stanie baterii na wszelki wypadek.
@salmon - mam fluxboksa :P

A co do kompilacji jądra, jeżeli jest to bezpieczne tak jak napisał yantar to spróbuję - bo podobno poprawia to szybkość, tylko muszę poszukać jakiś dobrych opisów w necie (jeszcze pytanie o kompilację: jak długo trwa ta operacja?).

Pozostała walka z przyciskami jasności i głośności, bo w gnome to mi od razu działały, a widać w fluxboksie należy się więcej nagimnastykować (choć dzięki temu miedzy innymi udało mi się zejść w powertop do 11W).
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

mabo87 pisze:bo podobno poprawia to szybkość, tylko musze poszukać jakiś dobrych opisów w necie (jeszcze pytanie o kompilację: jak długo trwa ta operacja?).
Szybkosc to raczej niewiele, jak ktos wie co moze usunac z jadra bo mu nie jest to do zycia potrzebne albo co potrzebne wkompiluje bezposrednio to przyspiesza to troche start systemu.
(Niestety jedyny dosc obszernie wyjasniajacy poszczegolne opcje poradnik na polskim necie jest juz dosc leciwy z roku 2002 czy jakos tak, brakuje takiego ktory bylby uaktualniany na bieząco).
Ile trwa operacja - to zalezy od sprzetu jakim sie dysponuje. U mnie standardowa kompilacja ze starym konfigiem dystrybucyjnym tylko optymalizacja pod procesor, na starym C1,7Ghz trwa nieco ponad 2h. Jakbym to okroil tak dosc mocno to pewnie cos kolo 1h. Jak ktos ma w miare szybki sprzet to jak tu napisali ~20-30 minut. (Sporo czasu zabiera kompilacja roznych systemow plikow tak z moich obserwacji moge powiedziec, wiekszosci i tak nie uzywamy wiec mozna wywalic).
Oczywiscie im nowszy kernel to przewaznie czas kompilacji wzrasta bo standardowo coraz wiecej sprzetu obsluguje.
Ogolnie moge stwierdzic kompilacja tylko dla tych co naprawde musza (bo cos sprzet nie dziala), albo maja na tyle szybki sprzet, ze sie mogą bawic po kazdej aktualizacji. Jajko dystrybucyjne jest odpowiednie dla wiekszosci uzytkownikow.
Raz czy dwa mozna skompilowac samemu, zeby wiedziec o co chodzi i miec tam jakas satysfakcje ;)
mabo87
Posty: 17
Rejestracja: 02 lutego 2008, 19:34

Post autor: mabo87 »

@yantar - skoro mówisz, że niewiele daje to w takim razie zrobię sobie to na wirtualnej maszynie tak dla nabrania doświadczenia.

Mimo wszystko wróćmy do tematu, bo przez kompilację zrobił się mały offtopit.
Pozostaje wciąż kwestia przycisków głośności i jasności - zastanawia mnie to, że pod Gnome mi to ładnie działało. Na fluxboksie już nie :/
Utumno
Beginner
Posty: 432
Rejestracja: 09 listopada 2008, 13:04
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Utumno »

W sprawie glosnosci/jasnosci, podejrzewam ze przyciski na laptopie generuja ci eventy ACPI (a nie eventy 'keypress') ktore nie przechadza do userspace'a.

Uruchom:

Kod: Zaznacz cały

acpi_listen
i naciskaj te przyciski. Jezeli mam racje to acpi_listen wypisze ci numery eventow acpi, wklej je tutaj. Potem trzeba bedzie skonfigurowac skrypty acpi z /etc/acpi/.
mabo87
Posty: 17
Rejestracja: 02 lutego 2008, 19:34

Post autor: mabo87 »

Jak robie

Kod: Zaznacz cały

acpi listen
to otrzymuje tylko

Kod: Zaznacz cały

 Battery 0: Discharging, 54%, 01:15:46 remaining, design capacity 56160 mAh
i koniec
Utumno
Beginner
Posty: 432
Rejestracja: 09 listopada 2008, 13:04
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Utumno »

Mam nadzieje, ze miales na mysli 'acpi_listen' a nie 'acpi listen' ?

Hmm, jezeli uruchamiasz acpi_listen, i NACISKAJAC te przyciski zmainy jasnosci nic sie nie dzieje, to mam ciezka zagadke - z tego co wiem, na laptopach z serii *61 przyciski jasnosci zawsze emituja eventy ACPI...

a co do przyciskow glosnosci, sprobuj dodac do parametrow kernela

Kod: Zaznacz cały

acpi_osi=Linux
ODPOWIEDZ