Instalacja Debiana na IBM Intellistation M pro - 2xPIII

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kristov
Posty: 3
Rejestracja: 02 października 2008, 23:32

Instalacja Debiana na IBM Intellistation M pro - 2xPIII

Post autor: Kristov »

Witam!

Mam do dyspozycji dwuprocesorowy IBM Intellistation M Pro 6889-110 i postanowiłem zrobić z niego serwer www i poczty. Jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o Linuksa ale mam zamiar powoli wkręcać się w tą tematykę no i mam nadzieję że metodą prób i błędów czegoś się nauczę.
Tak więc postawiłem na Debiana i przeszukując fora znalazłem instrukcję od czego powinienem zacząć.

Niestety już na samym początku natrafiłem na problem. Podczas instalacji zaraz po ustawieniu języka instalacja wiesza się pozostawiając niebieski ekran z szarym paskiem na dole. Zero reakcji.

Już trzeci dzień przeszukuję internet ale nie udało mi się znaleźć żadnej informacji na temat takiego błędu ani na temat tego czy ktoś już próbował instalować Debiana na takiej platformie.

Tak więc zwracam się o pomoc do kolegów specjalistów a przynajmniej do znających temat lepiej ode mnie.

Konfiguracja przedstawia się następująco:
Pentium III 550Mhz x2
256MB RAM
Seagate 10GB
CD-ROM x40
Integrated Intel EtherExpress Pro/100B Ethernet

Wszelkie wskazówki mile widziane
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Na jednym procesorze Pentium III Debian instaluje się bez problemu. Powinien Ci się system zainstalować tak jak z jednym procesorem. Później, z tego co wiem, należy dokonać kompilacji jądra aby aktywować obsługę drugiego procesora.

Jaką wersję Debiana próbujesz zainstalować? Jak łączysz się z internetem?
Logansan
Posty: 98
Rejestracja: 25 października 2006, 11:09

Post autor: Logansan »

Na jednym procesorze Pentium III Debian instaluje się bez problemu. Powinien Ci się system zainstalować tak jak z jednym procesorem. Później, z tego co wiem, należy dokonać kompilacji jądra aby aktywować obsługę drugiego procesora.
yyyyy... że co? Przecież domyślne jajko ma obsługę SMP.

Moim zdaniem to może być problem sprzętowy... pamięć lub uszkodzony nośnik. Spróbuj:
1) uruchomić jakieś LiveCD (najlepiej z memtestem) i sprzawdzić RAM
2) nagrać nośnik instalacyjny jeszcze raz (Z NAJMNIEJSZ¡ MO¯LIW¡ PRÊDKO¦CI¡!)
3) jeśli problem się będzie powtarzał spróbuj w momencie "wywrotki" instalatora przejść na konsole debugu (chyba ALT + F2) i spisz komunikat...

Pozdrawiam!
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Logansan pisze:yyyyy... że co? Przecież domyślne jajko ma obsługę SMP.
Każde i w każdej wersji? Skąd wiesz, które wybrał przy instalacji? Instalator nie rozpoznaje dwóch procesorów tylko jeden.
M
Posty: 36
Rejestracja: 07 listopada 2007, 13:50
Lokalizacja: Czêstochowa

Post autor: M »

A co w przypadku kompów z dwoma rdzeniami? W tym przypadku instalator też nie rozpoznaje przecież dwóch rdzeni. Ja też jestem zdania, że coś może być z pamięcią... Sprawdź memtestem.
Kristov
Posty: 3
Rejestracja: 02 października 2008, 23:32

Post autor: Kristov »

Logansan pisze:
Na jednym procesorze Pentium III Debian instaluje się bez problemu. Powinien Ci się system zainstalować tak jak z jednym procesorem. Później, z tego co wiem, należy dokonać kompilacji jądra aby aktywować obsługę drugiego procesora.
yyyyy... że co? Przecież domyślne jajko ma obsługę SMP.

Moim zdaniem to może być problem sprzętowy... pamięć lub uszkodzony nośnik. Spróbuj:
1) uruchomić jakieś LiveCD (najlepiej z memtestem) i sprzawdzić RAM
2) nagrać nośnik instalacyjny jeszcze raz (Z NAJMNIEJSZ¡ MO¯LIW¡ PRÊDKO¦CI¡!)
3) jeśli problem się będzie powtarzał spróbuj w momencie "wywrotki" instalatora przejść na konsole debugu (chyba ALT + F2) i spisz komunikat...

Pozdrawiam!
Jeszcze aby sprecyzować informacje: komputer "wiesza" się po wykrywaniu sprzętu.
Próbuję zainstalować wersję Debian Etch (najpierw próbowałem płytę netinstall a potem CD1)
Posiadam stały dostęp do internetu Chello.

Proponowane rozwiązania:
1) próbowałem zciągnąć Live CD ale serwery są koszmarnie wolne i nie dałem rady - ale ram jest na 99% OK
2) Nagrałem płytę z prędkością 8x ale nie pomogło
3) po włączeniu konsoli (alt+F4) :) pokazuje mi się następujący komunikat który co jakiś czas się powtarza:

Kod: Zaznacz cały

hw-detect: Missing modules 'ide-mod (Linux IDE driver), ide-probe-mod (Linux IDE probe driver), ide-detect (Linux IDE detection), ide-floppy (Linux IDE floppy)
net/he-detect.hotplug: Detected hotpluggable network interface lo
cdrom-detect: Searching for Debian installation media...
kernel: ide-cd: cmd 0x28 timed out
kernel: hdc: DMA interrupt recovery
kernel: hdc: lost interrupt
i tak w kółko...
Mogę przypuszczać że jest jakiś problem z wykryciem CD-ROMu (jakiś problem z DMA) ale jeśli tak to czemu instalator w ogóle się załadował?
Tak przy okazji wspomnę że instalowałem wcześniej Ubuntu Server bez najmniejszych problemów.
Logansan
Posty: 98
Rejestracja: 25 października 2006, 11:09

Post autor: Logansan »

Każde i w każdej wersji? Skąd wiesz, które wybrał przy instalacji? Instalator nie rozpoznaje dwóch procesorów tylko jeden.
Kernel instalatora nie ma obsługi SMP (bo i po co?), ale instalator wykrywa więcej niż jeden procesor (rdzeń, HT itp.) i stara się zainstalować jądro z obsługą SMP (jeśli ma dostęp do paczki z nim).

@Kristov
Sprawdziłeś sumy kontrolne ISO? Jakiego obrazu ISO używasz?

Może spróbuj Etch'n'Half lub płyt instalacyjnych Etch z jajkiem z Sid's lub Ubuntu >>click!<<

Pozdrawiam!
Kristov
Posty: 3
Rejestracja: 02 października 2008, 23:32

Post autor: Kristov »

@Kristov
Sprawdziłeś sumy kontrolne ISO? Jakiego obrazu ISO używasz?

Może spróbuj Etch'n'Half lub płyt instalacyjnych Etch z jajkiem z Sid's lub Ubuntu >>click!<<

Pozdrawiam!
Sumy kontrolne się zgadzają. Korzystam z debian-40r4a-i386-netinst.iso oraz debian-40r4a-i386-CD-1.iso.
Uruchomienie z LiveCD również nic nie dało. Ten sam błąd.
ODPOWIEDZ