Nie mog

Pomoc dotycząca instalacji systemu
MATHEUS_PL
Posty: 8
Rejestracja: 22 lipca 2008, 17:57
Lokalizacja: Legionowo

Nie mogę się zalogować jako root

Post autor: MATHEUS_PL »

Hej, mam problem, nie mogę się zalogować jako root, próbowałem już 3 razy, jako użytkownik normalny wszystko idzie ok ale hasło roota piszę, ze złe, co robić, miałem już 3 błędne logowania, to znaczy, że się system zablokował?
sali
Beginner
Posty: 121
Rejestracja: 29 marca 2007, 17:30
Lokalizacja: z du¿ego pokoju

Post autor: sali »

no to klops, sam wiesz najlepiej jakie hasło root'a ustawiłeś. A jakie masz mapowanie klawiszy? może jakiś guzik nie jest tym, czym się wydaje... wpisz sobie hasło jawnie i zobaczy czy się zgadza. Może zdarzyć się sytuacja, że mapowanie klawiatury jest inne w X'ach niż w konsoli, trzeba o tym pamiętać, albo zmienić w konfigach :)
MATHEUS_PL
Posty: 8
Rejestracja: 22 lipca 2008, 17:57
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MATHEUS_PL »

Ale skoro na konto usera sie loguje to chyba mapowanie dobre co nie? :mrgreen:
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Jeżeli chcesz się zalogować jako root do środowiska graficznego --- to jest to domyślnie zablokowane i niewskazane.
Do uruchamia programów z uprawnieniami root w środowisku graficznym służą odpowiednie polecenia.

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /usr/bin/nazwa_programu
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... light=root
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... ight=xhost
MATHEUS_PL
Posty: 8
Rejestracja: 22 lipca 2008, 17:57
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MATHEUS_PL »

Nie, chciałem się zalogować w konsoli. Eh teraz to chyba komputer padł, bo chciałem reinstalować Windows XP, i usunąć według waszych wskazań Ubuntu.
Kiedy włączam startowanie Windows XP, nagle się robi ciemny ekran. Czy wie ktoś może jaka jest tego przyczyna? Może wejście jakimś bootowalnym menagerem partycji i sformatowanie całego dysku coś da?
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Czekaj, czekaj, właściwie co Ci się dzieje? Teraz chodzi o to, że Windows nie wstaje, czy o to, że nie możesz się zalogować na roota? Jeśli to drugie, to przy uruchamianiu systemu w menu wybierz single-user mode i zmień hasło roota na takie, które będziesz pamiętał ;P

A jeśli to problem z uruchamianiem Windows no cóż... To by wymagało podania jakichś szczegółów?
MATHEUS_PL
Posty: 8
Rejestracja: 22 lipca 2008, 17:57
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MATHEUS_PL »

Ok, teraz zrobiłem tak, włączyłem płytę bootowalną Partition Magic i pousuwałem partycję wszystkie bo nie wchodziła płyta bootowalna Win XP, teraz od nowa zainstaluję Win XP i Debiana (instalować też Ubuntu? :mrgreen: )

ps. Czy wraz z formatem dysku usunął się GRUB?
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Oj, najprościej zrzucić naukę na wszystko, naprawdę chce Ci się to wszystko teraz reinstalować? Jestem pełen podziwu. To, czy zmazał Ci się GRUB zależy od tego, czy PM wyczyścił Ci też MBR, ale to nie ma znaczenia, bo skoro chcesz instalować Windows, to i tak zostanie nadpisany.

Według mnie instalować Ubuntu nie warto, skoro będziesz miał Debiana. Ewentualnie zainstaluj Ubuntu zamiast Debiana, bo to bardzo podobne systemy i w sumie chyba nie ma argumentów przemawiających za posiadaniem ich obu. Chyba, że chodzi o jakieś tam cele edukacyjne, w takim wypadku drugiego Linuksa wybierz sobie zupełnie innego.
MATHEUS_PL
Posty: 8
Rejestracja: 22 lipca 2008, 17:57
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MATHEUS_PL »

Jest dobrze, przebrnąłem przez instalację, root działa, deskop też działa tylko by było śmiesznie nie działa konto użytkownika (za to roota działa).
Mam takie kolejne pytanko, czy skoro znam hasło roota to jest jakaś możliwość zmiany nazwy albo hasła zwykłego użytkownika, a jak jest to byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi to objaśnił.
Awatar użytkownika
3ndriu
Beginner
Posty: 246
Rejestracja: 15 kwietnia 2007, 18:00
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: 3ndriu »

Możesz zmienić hasło. Jak? Wpisz w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

man passwd
to się dowiesz. ;-)
ODPOWIEDZ