brak interfejsów sieciowych po instalacji wersji testowej

Pomoc dotycząca instalacji systemu
lenny
Posty: 2
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 11:33

brak interfejsów sieciowych po instalacji wersji testowej

Post autor: lenny »

Witam.
Po zainstalowaniu wersji testowej na laptopie, nie mam interfejsów sieciowych (ani Ethernet ani 802.11). Dziwne jest to, że podczas instalacji, skonfigurowałem Ethernet i dodałem serwer lustrzany. Natomiast po uruchomieniu, jest tylko pętla zwrotna (tak podaje ifconfig -a).
Oto moja karta sieciowa:

Kod: Zaznacz cały

lspci | grep Ethernet
06:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
Gdy próbuję załadować moduł r8169, to dostaję błąd, że nie ma pliku.

Przy okazji, na samym początku instalacji dostałem takie komunikaty:

Kod: Zaznacz cały

PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00:06.0
PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00:06.0
PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00:07.0
PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00:07.0
Z góry dzięki za jakiekolwiek informacje.
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Post autor: e-gore »

Co do sieci, to zerknij tutaj.
Jeśli chodzi o drugi błąd, to znalazłem coś na forum Ubuntu. Niby znany problem, ale jakoś nie doszukałem się konkretnego rozwiązania. Jedni doradzają bootowanie "bez acpi", innym pomógł podobno upgrade BIOSu, etc. Sam zerknij.
lenny
Posty: 2
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 11:33

Post autor: lenny »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o stronę z konfiguracją sieci, to już natknąłem się wcześniej na nią, ale niestety nic konkretnego z niej nie wyniosłem.

Co do drugiego błędu, to faktycznie widać, że problem dość popularny (szczególnie wśród posiadaczy laptopów Acer, a ja taki posiadam). Jednak w większości przypadków poza tymi błędami, system pracuje prawidłowo. Dlatego domyślam się, że te błędy nie mają bezpośredniego wpływu na brak interfejsów sieciowych.
Poza tym próbowałem bootować z opcją acpi=off, jednak bez powodzenia.

Zastanawiam się dlaczego dla innych dystrybucji, system zawsze wykrywał obie karty.
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

Poszukaj w necie, skompiluj i załaduj sterownik r1000. Jest to lekarstwo na Twoje problemy z kartą sieciową.
Ta sama karta RTL-8169 na chipsecie innym niż gigabyte bez problemu pracuje na modułach jądra.
kabzior
Beginner
Posty: 180
Rejestracja: 09 lipca 2007, 13:16
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kabzior »

lenny pisze:Co do drugiego błędu, to faktycznie widać, że problem dość popularny (szczególnie wśród posiadaczy laptopów Acer, a ja taki posiadam). Jednak w większości przypadków poza tymi błędami, system pracuje prawidłowo. Dlatego domyślam się, że te błędy nie mają bezpośredniego wpływu na brak interfejsów sieciowych.
Słusznie.
U mnie też się to pojawiło jakiś czas temu wraz z aktualizacją acpi lub innego pakietu "laptopowego". Niestety takie rzeczy się w Debianie zdarzają, podobnie jak jakiś czas temu błąd z acpi które AFAIR próbowało ustawiać przy bootowaniu oszczędzanie energii dla CD ROMu, czy jakoś tak. Pocieszające jest tylko że nijak nie wpływa to na działanie systemu, choć za każdym razem jak widzę nowy kwiatek przy uruchamianiu systemu robi mi się ciepło ;)
ODPOWIEDZ