Kernel 2.6.25-2-686 i sterownik nvidia

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kartofelek
Posty: 15
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kartofelek »

Jakby juz teraz Debian malo uzytkownikow tracil na rzecz Ubuntu. Ja do Debiana przenioslem sie wlasnie z Kubuntu i po paru szczesliwych latach zlapalem moment, w ktorym zaczalem sie przez chwile zastanawiac, czy tam przypadkiem nie wrocic (ostatecznie sobie odpuscilem). Developerzy Ubu nigdy sie nie posuna do takiego sponiewierania uzytkownikami i dlatego coraz wiecej z nas bedzie tam uciekac. Ja w pracy juz odpuscilem instalacje Lennego na rzecz openSuse 11. Tam system musi stać i dzialac a nie zmuszac mnie do modlenia sie o pomyslna aktualizacje. Szkoda, ze Sid i Lenny tych zalozen nie spelniaja, bo deweloperzy maja gdzies normalne maszyny. Coz - pozostaje czekac na stery nowe, albo otwarte... Swoja droga, coraz wiecej narzekania mozna zauwazyc w spolecznosci Debiana. Ciekawe, czy zostanie to wziete pod uwage

Heh, to sie wyzalilem...
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

Kierując się tym co napisałem w moim poprzednim poście spróbowałem wymusić na instalatorze uznanie, że kernel jest kompilowany bez XENa. I udało się ;-) Wersja 173.14.05 śmiga.
Patch w załączniku. Wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg1.run --apply-patch NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg1-ultr-patch.diff.txt
Zostanie utworzony NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg1-custom.run, który powinien zainstalować się bez problemów. O ile w kodzie instalatora jest to brzydki hack, to skompilowany kod jest dokładnie taki, jaki być powinien.

Niestety coś zmienili, i inaczej wykrywa częstotliwość odświeżania monitora, więc jeszcze to muszę ustawić, żeby było tak jak wcześniej.

Testowałem też podobne zmiany w wersji 169.12 - pomogło, ale okazało się, że nie jest ona już kompatybilna z innymi zmianami w kernelu (highmem.h).

Natomiast sterownik Legacy w wersji 71.86.06 działa na jajku 2.6.25-2 bez problemu, przynajmniej u mnie ;-)


EDIT:
Prośba do adminów: udostępnijcie możliwość załączania plików z rozszerzeniem .diff 8-)
_dexter

Post autor: _dexter »

@ultr
Dzięki za patch, sterowniki zainstalowały się na jajku 2.6.25-686.
Jednak podczas instalacji pojawia się błąd o treści:

Kod: Zaznacz cały

File '/usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so' is not a symbolic link
na szczęście nie miał on wpływu na poprawną instalację sterowników.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

A u mnie nie chce pójść na karcie GeForce 8400 GS. Dostaję komunikat

Kod: Zaznacz cały

 unable to build nvidia-kernel module
. Oto końcówka logu:

Kod: Zaznacz cały

   /bin/sh: scripts/genksyms/genksyms: No such file or directory
   make[3]: *** [/tmp/selfgz2442/NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg1-custom/usr/src
   /nv/nv.o] Error 1
   make[2]: *** [_module_/tmp/selfgz2442/NVIDIA-Linux-x86-173.14.05-pkg1-custom
   /usr/src/nv] Error 2
   NVIDIA: left KBUILD.
   nvidia.ko failed to build!
   make[1]: *** [module] Error 1
   make: *** [module] Error 2
-> Error.
ERROR: Unable to build the NVIDIA kernel module.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file
       '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions
       on fixing installation problems in the README available on the Linux
       driver download page at [url]www.nvidia.com[/url].
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

@_dexter

Ten plik jest instalowany z pakietu xserver-xorg-core, więc może tu być konflikt.

Albo instalator nVidii źle rozpoznaje czy to link, czy nie, albo updatując powyższy pakiet nadgrywasz sterownik nvidii plikiem z pakietu, który nie jest linkiem symbolicznym.

Błąd bez znaczenia i pojawia się od dawna. Sam też miałem go wielokrotnie, choć, co ciekawe, nie zawsze. Pewnie należy to wiązać właśnie z uaktualnieniami pakietu xserver-xorg-core.


@davidoski

Instalowałeś te sterowniki na wcześniejszych wersjach jądra? Chodzi mi o to, czy masz źródła kernela, itd - czyli wszystko co potrzeba do instalacji.

Jeżeli tak, to wklej raczej cały /var/log/nvidia-installer.log - np. jako załącznik do posta, żeby nie zaśmiecać.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Przedtem na jądrze 2.6.24 instalowałem sterowniki w wersji 169.07 i szły bez problemu.
Cały log w załączniku.


EDIT: Rozwiązałem problem! Coś było nie tak z nagłówkami jądra, więc je odinstalowałem, usunąłem wszystkie katalogi w /usr/src dotyczące 2.6.25 i zainstalowałem linux-headers na nowo. Teraz sterowniki z patch-em poszły. Dziękuję za wskazówkę!
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

Załączam patcha na kolejną wersję: 173.14.12

Tym razem bez hacków w instalatorze. Działa na wszystkich wersjach kerneli: zarówno tych przed 2.6.25, jak i kolejnych.

Brakuje tylko komunikatu ostrzegającego usera, żeby nie odpalał tego sterownika w Xenie. Niestety instalator jest binarny, więc nie mogłem tam go dodać. Komunikat pojawia się natomiast w logu z instalacji (/var/log/nvidia-installer.log).

Patchowanie tak jak zawsze:

Kod: Zaznacz cały

NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run --apply-patch NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1-ultr-patch.diff.txt
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

sterowniki z repo nie są trędowate i instalują się na jajku 2.6.25-2 bez problemu. przynajmniej u mnie. widać sa juz spatchowane jak trzeba. zero kombinacji i mamy stery nvidii.
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

Chodzi ci o nvidia-glx? Tylko czemu nie ma tego na Lennym?
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

a faktycznie ...mam dodane też repo sida
ale mozna sobie pobrać z sida paczki:

nvidia-glx_173.14.09-3_i386.deb
nvidia-kernel-common_20051028+1+nmu2_all.deb
nvidia-kernel-source_173.14.09-3_i386.deb
nvidia-settings_173.14.09-1_i386.deb

jakby co, to trzeba:

Kod: Zaznacz cały

m-a prepare
m-a build nvidia-kernel
m-a install nvidia-kernel
depmod -a

EDIT:
dzisiaj skompilowałem sobie jajko 2.6.26.2 - powyższa metoda zadziałała bez zająknięcia.
ODPOWIEDZ