Kernel 2.6.25-2-686 i sterownik nvidia

Pomoc dotycząca instalacji systemu
igor_x
Posty: 39
Rejestracja: 26 listopada 2007, 13:51

Post autor: igor_x »

Na 2.6.25-2-486 z repo sterownik nvidia 173.14.09 wchodzi bez problemow.

Edit: Debian Lenny.
sali
Beginner
Posty: 121
Rejestracja: 29 marca 2007, 17:30
Lokalizacja: z du¿ego pokoju

Post autor: sali »

... the current NVIDIA Linux graphics driver releases (71.86.04, 96.43.05, 169.12 and 171.06) can not be installed on systems using Linux 2.6.25 kernels without prior modification.

.... The 173.08 NVIDIA Linux graphics driver release does not require patching.
Znaczy prawdę piszą
Danthez
Posty: 52
Rejestracja: 13 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Danthez »

igor_x pisze:Na 2.6.25-2-486 z repo sterownik nvidia 173.14.09 wchodzi bez problemow.

Edit: Debian Lenny.
Może na i486 chodzi ale mi na i686 za chiny pójść nie chce i cały czas wywala że mam xen kernela. Może niedługo będzie w repo 2.6.26 i problem zniknie poczekam
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

@Danthez

Miejmy nadzieję.

Choć takich kwiatków nie powinni robić. Taki błąd ujdzie w Sidzie, ale wrzucać go do Lennego nie wypada.
jaced
Posty: 80
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 12:30
Lokalizacja: Legnica

Post autor: jaced »

jak by kogoś interesowało problem z instalacją sterów nvidii na jajku 2.6.25-2-686 rozwiązany na forum Mandrivy ...jak sama nazwa wskazuje jest to jedno z lepszych forów Debiana ;-) link
_dexter

Post autor: _dexter »

jak by kogoś interesowało problem z instalacją sterów nvidii na jajku 2.6.25-2-686
Z tego co zauważyłem w linku wyżej, problem rozwiązany ale poprzez instalację jajka w wersji bigmen.
Inne podane tam sposoby przynajmniej u mnie nie działają.
Pozostaje poczekać na 2.6.26 i sprawdzić jak będzie ze sterownikami.
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

Chyba nie będzie lepiej. To nowa polityka Debiana :-| Więcej tutaj i w kolejnych postach wątku.

Co do sposobu z forum Mandrivy - czy chodzi o ten? To trochę na hack wygląda, i gdzieś czytałem, że i tak nie każdemu zadziała, a jak zadziała, to może bez pełnej funkcjonalności.

Pozostaje chyba jedynie poczekać na poprawkę ze strony nVidii.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Hmm po przeczytaniu tej dyskusji na liscie mailowej debiana, zdanie deweloperow jest takie:

"od tej pory kernel debiana bedzie mial wlaczona obsluge xen bo tak postanowilismy. W wersji 32-bit juz jest i bedzie dalej, w wersji 64-bit rowniez bedzie.

Jezeli ktos ma z tym problem to jego sprawa, jezeli jest problem z jakimis sterownikami, miejcie pretensje do producentow sterownikow - nas to nie obchodzi, zajmujemy sie kernelem a nie sterownikami"

hmm...
_dexter

Post autor: _dexter »

Jeżeli ktoś ma z tym problem to jego sprawa, jeżeli jest problem z jakimiś sterownikami, miejcie pretensje do producentów sterowników - nas to nie obchodzi, zajmujemy się kernelem a nie sterownikami"
Naprawdę bardzo twórcze podejście, ciekawi mnie co na to nvidia i ile przyjdzie nam poczekać na sterowniki zgodne z debianowym jajkiem a'la xen. Nie rozumiem tylko po co to całe zamieszanie, nie można było zostawić tego po staremu.
Awatar użytkownika
ultr
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2007, 00:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ultr »

@giaur
Dokładnie :-/

Tyle udało mi się dowiedzieć:

Co do zamieszania, to jest ono po części uzasadnione. Chyba od 2.6.18 kernel mógł być kompilowany jako XEN-enabled, czyli system go używający mógł (i musiał) być gościem maszyny wirtualnej. Od 2.6.25 (dla i386) dokładnie ten sam kernel może zarówno być bootowany normalnie, jak i jako gość. Tylko, prawdę mówiąc, tej funkcji potrzebuje może 0.5% użytkowników.

Faktem jest, że błąd jest tutaj w sterownikach nvidii.
Od 2.6.18 kernel z włączonym xenem był uznawany przez nvidie jako gość, a nvidia na razie nie wspiera sterowników w maszynie wirtualnej (czego właśnie dotyczy komunikat instalatora nvidii).
Od 2.6.25 konfiguracja kernela jako xen-enabled nie jest już wyznacznikiem. nvidia po prostu nie powinna sprawdzać, z czym kompilowany był kernel i kompilować moduł normalnie. Oraz znaleźć inny sposób na wykrywanie czy zainstalowany moduł jest ładowany w normalnym systemie czy w maszynie wirtualnej (gdzie nie zadziała).

Jednak to nie oznacza, że ludzie od Debiana nie mogliby wydawać tymczasowych pakietów kernala -noxen, żeby po prostu nie było problemów.
Dziś są to zamknięte sterowniki, ale nie wiadomo, kiedy okaże się, że jakiś otwarty też sobie nie radzi i po prostu potrzebuje _czasu_. Ale to opóźnienie wpływa na użytkowników, którzy nie mogą normalnie używać systemu bez hacków i niepewnych rozwiązań. A na razie żaden z opisywanych w Sieci sposobów nie gwarantuje pełnego działania sterowników nvidii. Dlatego też nie ma jeszcze poprawionego sterownika.
ODPOWIEDZ