Problem z prac

Pomoc dotycząca instalacji systemu
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Problem z pracą w trybie graficznym na KDE!

Post autor: goska_23 »

Zainstalowałam Debiana 4.0 etch na nowym komputerku (był na nim wcześniej Win XP). Tym razem chciałam zainstalować KDE bo z GNOME pracowałam wcześniej na innym komputerze.
Problem jest taki, że po zrestartowaniu kompa i uruchomieniu Debiana zgłasza się ekran powitalny z okienkiem logowania - więc się loguję na zwyklego uzytkownika: "goska2", niestety efekt jest dla mnie dziwny zamiast czegoś podobnego do pulpitu GNOME pojawia mi się czarne okienko w lewym górnym obszarze ekranu ze znakiem zachęty: "goska2@gabis3:~$" Jak sobie tam cos pisze to widzę, że to jest jakby terminal Debiana! Gdzie się podział pulpit graficzny, co mogłam zrobić źle. Instalowałam wg poradnika na tym forum tak jak przy poprzednim komputerze tylko teraz starałam się zrobić KDE zamiast GNOME jak poprzednio?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

w jaki sposób zainstalowalaś kde?
odinstalowywałaś gnome?
czy do istniejącego gnome doinstalowałas kde ...
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: goska_23 »

Nie! Na tym komputerze nie było wcześniej Linuksa tylko WinXP.
Tego GNOME mam na całkiem innym komputerze z Linuksem.
Tutaj instalowałam wszystko od zera. Wybrałam tę pełną wersję KDE i instalowało się minimum 1h30min może nawet 2h - i były co jakiś czas komunikaty, że przekroczone zostały limity połączenia z IP chyba tego kompa z repozytorium co instalował KDE, ale wyglądało na to, że instalacja przebiegała nadal.

Kod: Zaznacz cały

aptitude install kde kde-i18n-pl 
Może jutro spróbuję na szybko zainstalować tę odchudzoną wersję KDE przez:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install kde-core kde-i18n-pl
Nie wiem tylko czy w tym celu coś muszę odinstalowywać?

Instalowałam z 1-szej płytki CD dla 4.0 etch na AMD64
A płytkę CD (1 sza płytka) - nagrywałam w sierpniu/2007 z tej strony:
http://www.debian.org/devel/debian-installer/
Nagrałam wersję na AMD64 (jest to z tego co zrozumiałam pełny zestaw i dla GNOME i KDE - można sobie wybrać przy instalacji!
winnetou

Post autor: winnetou »

Dziękuję...
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

gośka_23 pisze:Instalowałam z 1-szej płytki CD dla 4.0 etch na AMD64
Tak jak to przedstawiasz:
Jeżeli instalujesz z pierwszej płytki Cd, obojętnie jaką wersję Debiana, zawsze domyślnym środowiskiem jest Gnome.
Jeżeli pragniesz zainstalować KDE z płytki to potrzebujesz płytki, która w swojej nazwie zawiera skrót KDE i jest to najczęściej coś podobnego debian-wersja-i386-kde-CD-1.iso.

Odnośnik który podajesz do źródła obrazu dotyczy wersji testing/Lenny.

To co Ci się udało zainstalować to sam xserwer, bez żadnego środowiska graficznego.

Jeżeli potrzebujesz sobie zainstalować wersję z kde to proponuję Ci instalację tej wersji:
kde_amd64
lub
kde_i386

Dlaczego Lenny. Doskonale nadaje się na stację roboczą i jest mniej z nim problemów z nowym sprzętem. Dostęp do nowego oprogramowania. I dzień wydania wersji stable jest bliski.

Jeżeli natomiast wykorzystamy to co masz. To Musisz zainstalować środowisko Gnome i nawiązać połączenie z internetem. Zainstalować KDE i następnie usunąć Gnome.
benterenten
Posty: 25
Rejestracja: 17 marca 2008, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: benterenten »

witam ja mialem ten sam problem, kwestja odinstalowac kde i zkonfigurowanie xorga, oraz ponowne zainstalowanie kde :D i bedzie dzialac. musisz robic wszystko wedlug poradnika . pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

gośka_23 --- tak dla świętego spokoju wklej fragment wyniku polecenia:

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep kde
winnetou

Post autor: winnetou »

Dziękuję...
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: goska_23 »

Jeśli odnosnik który podałam do instalki kde jest do wersji Lenny to jaki jest do stable? Bo ja chcę zrobić na tym komputerku serwer www i kont pocztowych więc chciałabym wersję stabilną!
Ten wynik polecenia o którego pytałeś fnmirk jest taki:

Kod: Zaznacz cały

rc  atlantikdesigner                  3.5.5-1                              game board designer for Atlantik

ii  kde-i18n-pl                       3.5.5-1                              Polish (pl) internationalized (i18n) files f

ii  kdebase-bin                       3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 core binaries for the KDE base module

ii  kdebase-data                      3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 shared data files for the KDE base module

rc  kdebase-kio-plugins               3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 core I/O slaves for KDE

ii  kdelibs-data                      3.5.5a.dfsg.1-8etch1                 core shared data for all KDE applications

ii  kdelibs4c2a                       3.5.5a.dfsg.1-8etch1                 core libraries and binaries for all KDE appl

rc  kdelirc                           3.5.5-3etch1                         infrared control for KDE

rc  kdemultimedia-kappfinder-data     3.5.5-2                              multimedia data for kappfinder

rc  kdemultimedia-kio-plugins         3.5.5-2                              enables the browsing of audio CDs under Konq

rc  kdenetwork-filesharing            3.5.5-5                              network filesharing configuration module for

rc  kdepasswd                         3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 password changer for KDE

rc  kdepim-kresources                 3.5.5.dfsg.1-6                       KDE pim resource plugins

rc  kdepim-wizards                    3.5.5.dfsg.1-6                       KDE server configuration wizards

rc  kdeprint                          3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 print system for KDE

rc  kdesktop                          3.5.5a.dfsg.1-6etch2                 miscellaneous binaries and files for the KDE

rc  libkdeedu3                        3.5.5-1                              library for use with KDE educational apps

rc  libkdegames1                      3.5.5-1                              KDE games library and common files

rc  libkdepim1a                       3.5.5.dfsg.1-6                       KDE PIM library

rc  liblockdev1                       1.0.3-1.2                            Run-time shared library for locking devices
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Na górze podanej wcześniej strony jest odnośnik do wersji stabilnej:
http://www.debian.org/releases/etch/debian-installer/

Tu masz zestaw pakietów występujących w wersji Etch i związanych z kde:
http://packages.debian.org/search?keywo ... ection=all
Do instalacji i działania kde, wystarczy w dobrze skonfigurowanym systemie (połączenie z internetem i odpowiednie wpisy w /etc/apt/sources.list) wybranie polecenia:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install kde-core
[quote="winnetou"]Owszem domyślne środowisko to Gnome ale można to zmienić ]
Tak pod warunkiem posiadania w czasie instalacji dostępu do internetu. Czyli mając pierwszą płytkę z Gnome, w większości wypadków ta droga się wydłuża np.: Neostrada.
ODPOWIEDZ