Problem z Grub lub LILO

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Archie4
Posty: 39
Rejestracja: 12 grudnia 2007, 12:45
Lokalizacja: Katowice

Problem z Grub lub LILO

Post autor: Archie4 »

Witam
Jestem początkującym użytkownikiem Debiana. Właśnie po raz pierwszy go instalowałem na Laptopie HP. Na partycji C jest Vista, a na G instalowałem Debiana. Instalacja przebiegła w miarę dobrze z tym, ze nie zainstalował mi się ani LILO, ani GRUB - wyskakiwał jakiś błąd. Instalator wyświetlił komunikat, że będę musiał" uruchamiać system ręcznie z użyciem jądra vmlinuz, z partycji root=/dev/sda2 jako argument". problem w tym, że nie wiem z czym to sie je. Nie wiem jak odpalić Debiana którego zainstalowałem. Czy jest możliwość doinstalować jakoś GRUB`a lub LILO ??. Szukałem odpowiedzi na necie na mój problem i nie znalazłem :-( .
Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Partition
Posty: 81
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:12
Lokalizacja: Bêdzin

Post autor: Partition »

wyskakiwał jakiś błąd.
Zdefiniuj "jakiś".

Jest możliwe, że będziesz musial albo zainstalować Debiana gdzieś "bliżej" niż partycja G albo stworzyć małą partycję (/boot) bliżej początku dysku.

No ale to się wyjaśni, po pokazaniu komunikatu. :)
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Problem z Grub lub LILO

Post autor: fnmirk »

Archie4 pisze: ...Instalacja przebiegła w miarę dobrze z tym, ze nie zainstalował mi się ani LILO, ani GRUB - wyskakiwał jakiś błąd. Instalator wyświetlił komunikat, że będę musiał" uruchamiać system ręcznie z użyciem jądra vmlinuz, z partycji root=/dev/sda2 jako argument"...
Do udzielenia poprawnej odpowiedzi ważny jest każdy komunikat. W trakcie przeprowadzanej instalacji nowego systemu dobrze jest sporządzać dokładne notatki niezrozumiałych komunikatów.

W twoim wypadku mogła np.: zadziałać ochrona antywirusowa biosu --- opcja Virus warning w czasie instalacji była ustawiona na ENABLED i grub nie mógł zostać zainstalowany. Mogłeś też źle wybrać miejsce instalacji programu rozruchowego.

Nieprawdą jest, że nie można nic na taki przypadek znaleźć zarówno na tym forum jak i w Internecie. Wystarczy napisać np.:
programy rozruchowe, lilo, super Grub, grub
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

Partycja G :) dobrze ze nie Punkt G ;)
Da sie zainstalowac gruba jeszcze raz wystarczy ze sciagnieszsobe jakies liveCD, odpalisz go, podmontujesz (a nawet chyba nie musisz) i wpiszesz jako root

Kod: Zaznacz cały

grub-install /dev/hda
A teraz co do komunikatu jaki wyskoczyl to wiesz co masz zrobic.
ODPOWIEDZ