Skąd pobrać instalacyjne wersje obrazów iso Debiana?

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3019
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Skąd pobrać instalacyjne wersje obrazów iso Debiana?

Post autor: Kaka' » 12 grudnia 2006, 20:34

Od razu na początku informuję - uprzedzając pytania: Tak, Debian jest dla początkujących.

Debiana można podzielić na trzy gałęzie:
  • stabilna (ang. stable),
  • testowa (ang. testing),
  • niestabilna (ang. unstable) zawsze Sid.
Jest jeszcze wersja eksperymentalna (ang. experimental), ale nie jest to pełna dystrybucja, to tylko rozszerzenie gałęzi niestabilnej o paczki, które nie nadają się jeszcze do aktualnej wersji testowej.

Wersja eksperymentalna Debiana - jest to wersja, do której trafiają niektóre nowo powstałe pakiety, cechujące się wysoce eksperymentalnym / niebezpiecznym charakterem: eksperymenty niektórych deweloperów, szczególne wersje beta, cvs, więc mogą powodować błędy (czasami poważne). Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Debianem odradzam Ci korzystanie z tej wersji. Jeśli natomiast już znasz się na Debianie (i czujesz taką potrzebę) to możesz sobie pozwolić na instalacje potrzebnych pakietów z tej wersji, ale pamiętaj, że mogą być problemy. Jeżeli pakiet nie stwarza poważnych problemów typu, wykładanie się systemu, uszkadzanie innych pakietów itp. to zostaje przeniesiony do wersji niestabilnej.

Wersja niestabilna Debiana (Sid) - zawsze nosi nazwę Sid. Jest to wersja, do której trafiają wszystkie nowo powstałe pakiety i to tutaj rozpoczyna się rozwój dystrybucji. Tutaj są wprowadzane zarówno małe poprawki tak jak i duże zmiany, tak więc znajdują się tu pakiety które mogą (lecz nie muszą) zawierać jakieś błędny. Jednak w rzeczywistości pakiety nie stwarzają dużych problemów, ale nie ma pewności, że nie będzie tych problemów, stąd nazwa niestabilna. Jeśli po upływie jakiegoś czasu w pakiecie nie zostaną wykryte poważniejsze błędy, to pakiet zostaje przeniesiony do wersji testowej.

Wersja testowa Debiana - aktualną nazwę znajdziesz na stronie https://www.debian.org/releases/testing/ . Tu znajdują się pakiety z wersji niestabilnej, więc są już dość przetestowane i nie stwarzają żadnych poważniejszych problemów. Pakiety są dość aktualne, a co jakiś czas (jak dotychczas 1,5 - 3 lata) wersja ta zostaje zamrożona, co oznacza, że zostaje wstrzymane przenoszenie pakietów, które normalnie by trafiły tutaj z wersji niestabilnej. Po zamrożeniu cała wersja przechodzi gruntowne testy, pod względem stabilności, i integralności, (dlatego nie trafiają tu pakiety z Sida bo nowe pakiety mogą zachwiać stabilność), i po zaliczeniu tych testów zamrożona wersja testowa staje się nową wersją stabilną, i znowu wersja testowa zostaje otwarta.

Wersja stabilna Debiana - aktualną nazwę znajdziesz na stronie https://www.debian.org/releases/stable/ . Ta wersja nie jest już rozwijana (jedynie są dodawane łaty bezpieczeństwa), ponieważ jej rozwój mógłby osłabić stabilność, w związku z tym wersja ta jest prawdę powiedziawszy ,,przestarzała'', ale za to bardzo stabilna i dlatego nadaje się idealnie na serwery, gdzie najważniejsza jest stabilność. Co prawda jeśli zależy Ci na wersji stabilnej, ale chcesz mieć nowsze pakiety, możesz skorzystać z backportów.

Więcej informacji na temat edycji Debiana znajdziesz na stronie https://www.debian.org/releases/

Przed pobraniem i/lub zainstalowaniem Debiana musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Po co mi Debian? Czy potrzebujesz go na serwer, czy na komputer do użytku domowego - desktop, a może jeszcze do innego celu?

Na ogól przyjmuje się taki podział:
  • wersja stabilna --> serwer, desktop,
  • wersja testowa --> desktop,
  • wersja niestabilna (zawsze Sid) --> desktop. (Wersja dla zaawansowanych Debianowców)
Jeżeli potrzebujesz systemu na komputer do użytku domowego to pobierz wersję testową, ponieważ stable ma stare pakiety i jest przeznaczone głównie na serwer bo jest niezwykle stabilny. Jeżeli potrzebujesz właśnie stabilnego systemu to pobierz wersję stabilną.

Debiana można zainstalować na kilka sposobów:
  1. Netinstall - zajmuje około 100-200MiB. Jest tam instalator Debiana, który instaluje tylko podstawowy system, to znaczy, że po instalacji systemu z netinstall nie będziesz miał X-ów (trybu graficznego). Aby zainstalować system z X-ami będziesz potrzebował dostępu do internetu bądź odpowiednią płytę CD/DVD.
  2. Pierwsza płyta CD - płyta CD (wszystkich jest: 55) zajmują po około 650MiB. Znajduje się tam instalator Debiana (na pierwszej płycie) wraz ze środowiskiem graficznym (GNOME). Więc zaraz po instalacji będziesz posiadał już X-y (o ile wybierzesz taką opcję podczas instalacji systemu).
  3. DVD - płyty DVD zajmują około 4.5GiB. Są 3 płyty. Na pierwszej jest instalator Debiana. Do instalacji większości oprogramowania wystarcza w zupełności jedna płyta, tzn pierwsza płyta. Nie ma sensu ściągać wszystkich płyt. Programy na kolejnych płytach są układane pod względem ich popularności przydatności. Mało i rzadko używane programy znajdują się na ostatnich płytach. Często używane i popularne na pierwszej. Więc pierwszy obraz w zupełności wystarczy. Potrzebne rzeczy możesz doinstalować z sieci, a więc dlatego nie musisz sciągać wszystkich płyt i obciążać serwery
  4. Istnieje też opcja uruchomienia instalatora z przenośnego dysku USB (pendrive). Komputer musi posiadać w BIOS-ie opcję startu z urządzenia podpiętego do portu USB.
Ciągle dostaję maile i wiadomości na gg/jid z pytaniami, czy trzeba pobierać wszystkie płyty. Odpowiedź: Nie! Instalator Debiana znajduje się zawsze na pierwszej płycie CD/DVD, więc wystarczy pierwsza płyta CD lub pierwsza płyta DVD do zainstalowania Debiana. Tak samo z netinstall. Tak, to 100-200MiB wystarczy żeby zainstalować Debiana.

Jak już wspomniałem, z pomocą płytki netinstall zainstalujesz tylko system bazowy, bez X-ów, więc będziesz je musiał doinstalować.
Uwaga! Debian jest dostępny na kilkanaście architektur. Dla 90% komputerów przewidziana do instalacji jest wersja amd64/i386. Jeżeli nie podałem tutaj Twojej architektury to udaj się na stronę tę stronę, aby wybrać odpowiednią architekturę.

Przed pobraniem odpowiedniego obrazu iso zapoznaj się z tekstem dostępnym na stronie:
http://www.debian.org/CD/http-ftp/


Wersja stabilna

Wersja testowa
Wersję testową pobieramy najczęściej jako netinstall. Pozostałe płyty jak nie są dostępne na serwerze to należy poczekać (wersja testowa), obrazy iso mogą być w trakcie aktualizacji lub z jakichś powodów niedostępne w danej chwili. Może się też zdarzyć, że nie działają poprawnie (wersja testowa). W takiej sytuacji czekamy lub pobieramy wersję stabilną i aktualizujemy, po instalacji, do wersji testowej.


Aktualizacja
2018-02-03 [Dedito] aktualizacja o linki do aktualnych wersji i usunięcie nazw kodowych dystrybucji (zamiast tego linki gdzie sprawdzimy aktualną nazwę).
2018-02-03 [Dedito] dodanie metody jigdo

sthoo
Posty: 52
Rejestracja: 26 lutego 2007, 06:32

Post autor: sthoo » 10 kwietnia 2007, 06:03

Uwagi:

Po uwolnieniu Etcha do wydania stabilnego mocno polecane pobieranie przez torrent >> tutaj
Bardzo szybkim sposobem pobierania jest też pobieranie za pomocą jigdo >> klik


Do pobierania przez torrent polecam program rtorrent (najsprawniejszy i najszybszy)

Ja już seeduję pierwszą CD dla i386 :mrgreen:

Elena
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2007, 19:34
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Elena » 22 maja 2007, 19:37

skoro instalator Debiana znajduje się na jednej płytce CD to co jest na pozostałych 21? Jedna płyta wystarczy, żeby mieć pełny system czy goły tyle tylko, że zainstalowany?

Pryka
Posty: 35
Rejestracja: 10 maja 2007, 17:16
Lokalizacja: access denied

Post autor: Pryka » 22 maja 2007, 19:48

na pozostałych płytach są po prostu pakiety :P coś jak mirror repozytori.

Pierwsza płyta spokojnie wystarczy żeby mieć pełny system, oczywiście ta zajmująca ponad 600MB

Awatar użytkownika
artix90
Posty: 15
Rejestracja: 25 lipca 2007, 16:39

Post autor: artix90 » 07 sierpnia 2007, 14:35

Kaka' pisze:Instalacja za pomocą Windowsa:
:arrow: Najprawdopodobniej tylko dla i386 --> http://goodbye-microsoft.com/
A można wiedzieć jakie środowisko ( jeśli ma :P ) i jaka wersja :-)

Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun » 07 sierpnia 2007, 17:34

artix90 pisze:A można wiedzieć jakie środowisko ( jeśli ma :P ) i jaka wersja :-)
Sam poszukaj odpowiedzi. Zacznij może od: http://goodbye-microsoft.com/more.html

Awatar użytkownika
artix90
Posty: 15
Rejestracja: 25 lipca 2007, 16:39

Post autor: artix90 » 07 sierpnia 2007, 17:40

ruun, dzięki jak byk piszę
Kaka' pisze:Etch
;)

Energizer
Posty: 1
Rejestracja: 11 sierpnia 2007, 15:26

Post autor: Energizer » 11 sierpnia 2007, 15:32

Jeżeli chcę debiana na dyskietkach to co mam pobrac bo ja nietutejszy :-P :-)

velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: velmafia » 11 sierpnia 2007, 22:01

Energizer pisze:Jeżeli chcę debiana na dyskietkach to co mam pobrac bo ja nietutejszy :-P :-)
a na oficjalną stronę Debiana nie łaska zajrzeć?
poczytaj tą stronę a znajdziesz to co Cię interesuje:
http://www.us.debian.org/CD/


aloha

Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun » 01 września 2007, 12:47

Kaka' pisze:Stable - Etch
Netinstall
1) Dla i386:
:arrow: Sam system bazowy --> tu
2) Dla amd64:
:arrow: Sam system bazowy --> tu
Pierwsza płyta CD:
1) Dla i386:
:arrow: Z GNOME --> tu
:arrow: Z KDE --> tu
:arrow: Z Xfce --> tu
2) Dla amd64:
:arrow: Z GNOME --> tu
:arrow: Z KDE --> tu
:arrow: Z Xfce --> tu
Pierwsze płyty DVD (nie zalecane!):
1) Dla i386:
:arrow: Ze wszystkimi środowiskami graficznymi --> tu
2) Dla amd64
:arrow: Ze wszystkimi środowiskami graficznymi --> tu
Kaka' zaktualizuj w wolnej chwili linki do obrazów wersji stabilnej (wystarczy zamienić w linkach r0 na r1).

Zablokowany