Problemy z instalacj

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Concertina
Posty: 21
Rejestracja: 31 października 2007, 09:11

Problemy z instalacją Debiana Lenny

Post autor: Concertina »

Witam
Wzięłam się dziś za instalację Debiana Lenny z jednej płyty CD i napotkałam kilka dziwnych problemów, więc przerwałam ją i ponowiłam na wirtualnej maszynie gdzie mogłam zrobic screeny i zapytać Was dlaczego te problemy wystąpiły...
No więc od początku:
Zaczynam instalację i dostaję komunikat:
Obrazek
(nie mam podłączonego neta więc nie mogę pobrać z serwera lustrzanego, co prawda pod koniec instalacji mogę wybrac jądro ale czy tak powinno być?)
Potem przychodzi do konfiguracji sieci i jako że mam internet adsl to nie mogę podłączyć się w czasie instalacji i błąd:
Obrazek
Myślałam ( i tak było w przewodniku) że mogę wybrac opcję typu "nie konfiguruj teraz" ale nigdzie jej nie było. Po nieudanym etapie instalacji pokazał mi się ekran główny instalatora:
Obrazek
No nic, wybieram po kolei kolejne etapy i przychodzi do partycjonowania, mam przygotowaną partycję z systemem plików ext3, kiedy ją zaznaczam do użycia widzę:
Obrazek
Gdzie system ext3?

Ostatecznie wybrałam ext2, mimo że wolałabym jednak używać ext3, idę z głównej tablicy po kolei przez kolejne etapy i przychodzi do instalacji GRUB'a, a tutaj:
Obrazek

Dodałam wpis Debiana do starego gruba więc niby się uruchamia ale na pewno nie jest to dobra instalacja, więc proszę o wyjaśnienie dlaczego było tyle błędów? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Spróbuj zainstalować go instalatorem tekstowym, postępując według poradnika Velmafii.
Concertina
Posty: 21
Rejestracja: 31 października 2007, 09:11

Post autor: Concertina »

Z instalatorem tekstowym jest dokładnie tak samo, tutaj uruchomiłam graficzny żeby były czytelniejsze screeny. Sama instalacja czy to tekstowo czy graficznie przebiega dokładnie tak samo. A poradnik dokładnie przestudiowałam przed instalacją, tylko że o takich problemach nie ma tam mowy...
Możliwe że to wina tego że nie ma w czasie instalacji internetu, ale... przecież chyba nie jest to aż tak wymagane żeby powodować kłopoty ze wszystkim właściwie jak leci... :-/
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Concertina pisze:Możliwe że to wina tego że nie ma w czasie instalacji internetu
To na pewno nie powoduje takich problemów, ja też mam adsl (netia, wcześniej neo) i nie miałem nigdy takich problemów.

Zastnawia mnie dlaczego te problemy występują zarówno na fizycznym komputerze jak i na VirtualBoxie, przecież to dwa różne zestawy. Albo Ty popełniasz jakiś błąd podczas instalacji, albo masz "kopniętą" płytę. Spróbuj pobrać obraz netinstall etch (~ 160 mb) i sprawdź na wirtualnej maszynie czy także wystąpią te problemy.
Concertina
Posty: 21
Rejestracja: 31 października 2007, 09:11

Post autor: Concertina »

Netinstall instalowałam na wirtualnej maszynie, zero kłopotu. Tyle że to był Etch... no i wirtualna maszyna stworzyła sobie "wirtualną" kartę sieciową (a teraz przy Lennym nie... co jest dziwne bo przy Xubuntu też od razu był net), więc od razu łączyła sie z serwerem lustrzanym... zresztą w przypadku instalacji innych linuksów ( a było ich sporo) nigdy takiego problemu nie było...

edit.
No więc ściągnęłam normalne cd z gnome debian etch i problem nie występuje... podejrzewam że po prostu zainstaluje go i zaktualizuje do wersji testowej... tylko szkoda że muszę iść okrężną drogą...
neo-one
Posty: 2
Rejestracja: 04 listopada 2007, 11:41

Post autor: neo-one »

Mam dokladnie ten sam problem. Najnowszy obraz cd1 lenny.
Płyta jest ok na 100%

Z etch problem nie wystepuje .. o co chodzi panowie??
Detaus
Posty: 1
Rejestracja: 06 listopada 2007, 22:31
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Detaus »

Instaluję Lennego z 29-10-2007 z DVD1 i mam dokładnie te same problemy. Płytę sprawdzałem - 100% OK. Różnica jest taka że jak tworzę nowe partycje, to automat robi je na ext3. Natomiast wybierając ręcznie nie mam ani ext2 ani ext3.

EDIT: Instalacja wersji testowej z 12-03-2007 przebiegła bez problemów. Problem jest w nowej wersji testowej.
Concertina
Posty: 21
Rejestracja: 31 października 2007, 09:11

Post autor: Concertina »

¦ciągnęłam kompilacje testową daily-build z 4.11 netinstall i wszystko jest ok, nie widziałam żeby była normalna CD ze środowiskiem ale widać idą w dobrą stronę...
soki
Beginner
Posty: 249
Rejestracja: 27 października 2007, 21:18
Lokalizacja: Matrix

Post autor: soki »

Detaus pisze:Instaluję Lennego z 29-10-2007 z DVD1 i mam dokładnie te same problemy. Płytę sprawdzałem - 100% OK. Różnica jest taka że jak tworzę nowe partycje, to automat robi je na ext3. Natomiast wybierając ręcznie nie mam ani ext2 ani ext3.

EDIT: Instalacja wersji testowej z 12-03-2007 przebiegła bez problemów. Problem jest w nowej wersji testowej.
To ściągnij DVD1 Etch`a, zainstaluj a następnie zrób upgrade do Lenny`ego
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

soki pisze:To ściągnij DVD1 Etch`a, zainstaluj a następnie zrób upgrade do Lenny`ego
albo netinstall lub cdrom1... ściąganie dvd jest ciut nieopłacane, zwłaszcza, że przy upgradzie do lenny'ego będzie sporo do ściągnięcia
ODPOWIEDZ