Problem z dyskiem

Pomoc dotycząca instalacji systemu
paras
Posty: 6
Rejestracja: 12 listopada 2006, 21:07

Problem z dyskiem

Post autor: paras »

Cześć.
Mam nowy komputer przenośny HP nx 7400 i problem, którego niemogę ominąć: Instalator niewykrywa dysku twardego. Mandriva i knopixy wykrywają, ale Suse i Debian już nie.
A ja POTRZEBUJÊ BARDZO, BARDZO mieć na swoim laptopie Debiana.
POMOCY :-(
Moje namiary:
paras7@op.pl
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Często się zdarza jak instalujesz stable, że nie wykrywa sprzętu bo instaluje jądro z serii 2.4 Problem może zniknąć jeśli będziesz instalował Debiana na jądrze z serii 2.6. W tym celu (jeśli masz stable) przed uruchomieniem instalatora wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

linux26
Ja o tym tylko przeczytałem, więc nie wiem czy zadziała. Jeżeli nic to nie pomoże to obacz wersje testing.



Pozdrawiam!
paras
Posty: 6
Rejestracja: 12 listopada 2006, 21:07

Post autor: paras »

próbowałem już z opcją linux26 ale niepomagało
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

paras pisze:próbowałem już z opcją linux26 ale niepomagało
Rozumiem, że próbowałeś zainstalować stable, tak? Jeśli tak to może zobacz testing ale nie gwarantuje, że pomoże.



Pozdrawiam!
zimzum
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2006, 13:52

Post autor: zimzum »

Mialem taki problem i chodzilo o to, ze w jakis sposob namieszlame w MBR. Swego czasu sie bawilem, potem postawilem kilka systemow i wszystko ladnie dzialalo. Dopiero gdy chcialem wrzucic Debiana na miejsce mojej Fedory okazalo sie, ze cos jest nie tak (instalator nie widzial dyskow). Pomoglo napisanie MBR od nowa. Zrobilem to fdiskiem. Moze u Ciebie tez pomoze.
paras
Posty: 6
Rejestracja: 12 listopada 2006, 21:07

Post autor: paras »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi ale zadam jeszcze pytanko skierowane do ostatniej odpowiedzi:
Czy mógłbym prosić o ogólny opis jak to ruszyć, przyznam się, że nigdy tam niegrzebałem i niewiem co jest najważniejsze. Mam jeszcze Winshita na kompie i lilo na MBR z Mandriwy, chodzi oto by się uruchamiał ten pierwszy po zmianach.
Z góry dziękuję za pomoc
gson
Posty: 24
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:12
Lokalizacja: Nowogard/Kraków

Post autor: gson »

¯eby zapisać nowy MBR: uruchamiasz system z płyty WinXp (takiego masz?) potem wybierasz opcje napraw istniejącą instalacje uzywając konsloli odzyskiwania, jak załaduje ci się kosola wpisujesz

Kod: Zaznacz cały

fixmbr
Masz nowy mbr, nie masz lilo! Poza tym sprubuj tak jak radzi kaka, użyj testing...
Pozdrawiam
zimzum
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2006, 13:52

Post autor: zimzum »

Kiepski ze mnie 'mechanik', ale ten winshitowy fixmbr juz mnie zawiodl. Mam jakies takie pechowe doswiadczenie, ze jak juz sie cos spieprzy to nie umiem tego sensownie naprawic. W moim przypadku pomoglo zrobienie wszystkiego od nowa. Odpalasz kompa z jakiejsc ratunkowej bootowalnej plyt i sprzatasz :) Wiem, ze to wybitnie nieeleganckie, ale konia z rzedem temu, kto elegancko posprzata w moim komputrze ;)
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Kernel < 2.6.18 nie ma pełnej obługi nowego sprzętu sprzętu. Poszukaj sobie Debiana który ma kernel > 2.6.18 to powinno pomóc.

No dobra :) tutaj jest: http://kmuto.jp/debian/d-i/

U siebie, na nowym sprzęcie nie miałem obługi chipsetu. Debian sarge z prekompilowanym kernelem załatwił sprawę.
gson
Posty: 24
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:12
Lokalizacja: Nowogard/Kraków

Post autor: gson »

¦ciągnij nowego testinga - w podanym niżej linku masz info, że nowy instalator ma domyślnie jajko 2.6.18. Czyli pobierz sobie testinga z nowy instalatorem powinno pomóc :)

http://www.debian.org/devel/debian-inst ... 6/20061113

powodznia
ODPOWIEDZ