Kilka pyta

Pomoc dotycząca instalacji systemu
invader4
Posty: 28
Rejestracja: 12 listopada 2006, 10:20

Kilka pytań początkującego

Post autor: invader4 »

W więc postawnowiłem, że przesiądęsięz Windowsa na Linuxa. Probowałem już dystrybucje Ubuntu ( taki uproszczony debian), ale postawnowiłem że przesiądę się na "prawdziwego" debiana. A więc mam kilka pytań.
Mam bardzo mały dysk o pojemności 10 gb z czego ponad polowa to windows. Chcę zainstalować debiana na jakichś3 - 3,5 GB. ( za tydzień będęmiał nowego kompa to sięchcętym pobawić ale na dysku mam duzo ważnych rzeczy sióstr itd). czy jest mozliwe że zainsytaluję debiana na te powiedzmy 3,5 GB jako system podobny do ubuntu czyli :"gotowy do używania", oraz GNOME.
sparks
Posty: 65
Rejestracja: 06 lipca 2006, 09:31
Lokalizacja: z Tiamat

Post autor: sparks »

no Gnome to nie wiem, ale XFCE powinno się upchać
aby osiągnąć całkowite podobieństwo do Ubuntu to już będziesz się musiał bardziej postarać :)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

invader4, możesz spokojnie zainstalować GNOME tylko musisz sam wybrać co ma zostać zainstalowane, tz. jak instalujesz Debiana masz do wyboru opcję instalacji środowiska graficznego. Jeśli to wybierzesz to zainstaluje Ci się mnóstwo "syfu". Bo np. po co Ci gry? Po co Ci kilka odtwarzaczy do muzyki i filmów? To wszystko jest instalowane i zabierze Ci mnóstwo miejsca. Najlepiej będzie jakbyś sam wybrał co ma zostać zainstalowane. Wybierz tylko to co jest Ci nie zbędne np. openoffice, firefox, kadu itp. Nic więcej nie instaluj. Jeśli tak zrobisz to GNOME powinno spokojnie działać. Ale na twoim miejscu zainstalowałbym xfce. Bardzo mało zajmuje, bardzo szybkie. No ale zrobisz jak zechcesz.


Pozdrawiam!
invader4
Posty: 28
Rejestracja: 12 listopada 2006, 10:20

Post autor: invader4 »

gnome miałem na ubuntu, a są jakieś zasadnicze różnice pomiędzy gnome a XFCE.
sparks
Posty: 65
Rejestracja: 06 lipca 2006, 09:31
Lokalizacja: z Tiamat

Post autor: sparks »

Tak przede wszystkim xfce nie jest tak bardzo obładowane jak gnome i działa dużo szybciej nawet jak z licznymi pluginami. Jest po prostu trochę prostsze.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ale pod xfce możesz uruchomić programy z GNOME czy KDE, musisz je mieć tylko zainstalowane.


Pozdrawiam!
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

To moze kazdy dopisze co chlopak ma zainstalowac 3,5 GB to malo miejsca na proby, jeszcze sie zniecheci xD

Najlepiej wiadomo tylko "System bazowy" czyli nie zaznaczamy dodatkowych pakietow podczas instalacji, a zainstaluje sie tylko to co niezbedne. Wiadomo ze dasz sobie rade bez GUI :-P ale po co ? Wiec instalujesz X-y

Kod: Zaznacz cały

apt-get install x-window-system
teraz jakis menadzer okien

hym ja ma wmakera ale raczej moze ci sie niespodobac na poczatek wiec rowniez polecam xfce (podobno Fluxbox jest szybki ale nie wypowiadam sie nie kozystalem, jak ktos cos wie to niech napisze)

Kod: Zaznacz cały

apt-get install xfce4
oto programy ktore polecam:

komunikator - kadu
odtwarzacz dzwieku - xmms
odtwarzacz video - mplayer
przegladarka zdjec - gqview
przegladarka plikow pdf - xpdf
przegladarka - firefox

To takie podstawowe programy jeszcze mozna dodac jakis edytor zgodny z office, ale jest pewnie cos co zajmuje mniej miejsca niz openoffice ktorego uzywam.

No nie wiem co tu dodac, napisz co bys chcial uzywac
albo jak ktos ma jeszcze jakis "niezbedny" soft niech dopisze
moze ten temat komus pomoze

Pozdrawiam
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Ja dodam:

> Thunar - manager plików
> EKG - komunikator
> Kaffeine - odtwarzacz filmów DVD
> K3b - nagrywanie płyt CD
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Zrób jak kiedyś ja, zainstaluj wszystkie pakiety! :P A tak na serio to ja polecam tak:

thunar - manager plików
kopete/ekg - komunikator
opera - przeglądarka :)
xmms - odtwarzacz mp3 itp.
totem - odtwarzacz filmów


Ile osób tyle propozycji :)


Pozdrawiam!
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Ja mam dysk 2GB i jakoś się mieszcze z całym systemem, gnomem, troche dodatkowych aplikacji, opera, mplayer, cos do muzyki, edytory, kompilatory, psi, sylpheed do poczty. A no i frozen-bubble :)

Jeśli chodzi o wybór pomiedzy xfce a gnome to bardziej się liczy ilośc ramu (jak masz 256 to gnome, jak mniej to xfce polecam)
ODPOWIEDZ